Ухвала від 16.06.2014 по справі 823/1374/14

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

м. Черкаси

16 червня 2014 року Справа № 823/1374/14

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гараня С.М.,

при секретарі - Рахліній В.В.,

за участю:

прокурора - Архипенка О.А.,

представника позивача Державної інспекції сільського господарства у Черкаській області - Карого В.М.,

представника відповідача Червонослобідської сільської ради - Слободяника С.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Черкаського міжрайонного екологічного прокурора в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства у Черкаській області до Червонослобідської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Черкаського міжрайонного екологічного прокурора в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства у Черкаській області, в якій останній просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Червонослобідської сільської ради від 12.01.2012р. № 19-25 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність згідно матеріалів технічної документації із землеустрою розроблених ПП «Гарант», в частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо оформлення права власності на земельні ділянки та надання у приватну власність земельних ділянок громадянам: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27;

- визнати протиправним та скасувати п. ІІІ рішення Червонослобідської сільської ради від 12.01.2012р. № 19-25 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність згідно матеріалів технічної документації із землеустрою розроблених ПП «Гарант», яким передані у приватну власність 63 громадянам земельні ділянки, які віднесені до категорії земель - землі сільськогосподарського призначення.

Судом на розгляд учасників судового розгляду поставлене питання про закриття провадження по справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з тим, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Прокурор та представник позивача Державної інспекції сільського господарства у Черкаській області проти закриття провадження у справі заперечували з мотивів того, що при наданні земельних ділянок у власність громадян Червонослобідська сільська рада діяла на виконання владно-управлінських функцій та виступала у даних відносинах як суб'єкт владних повноважень, а тому спір є публічноправовим та відноситься до компетенції адміністративного суду.

Представник відповідача проти закриття провадження в адміністративній справі не заперечував вважаючи, що спір належать до розгляду господарським судом, оскільки спірні відносини стосуються права власності громадян на земельні ділянки, надані їм рішенням Червонослобідської сільської ради.

Суд, заслухавши доводи та пояснення прокурора та представника позивача, які заперечували проти закриття провадження в адміністративній справі, думку представника відповідача з цього приводу, дослідивши матеріали справи, вважає що провадження у справі підлягає закриттю, з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням Червонослобідської сільської ради від 12.01.2012р. № 19-25 «Про передачу земельних ділянок у приватну власність згідно матеріалів технічної документації із землеустрою розроблених ПП «Гарант» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо оформлення права власності на земельні ділянки громадян та надано у приватну власність 63 громадянам земельні ділянки, з яких 39 осіб реалізували своє право шляхом отримання державних актів на право власності на земельні ділянки. В подальшому подано позови до Черкаського районного суду Черкаської області щодо визнання рішення від 12.01.2012р. № 19-25 незаконним, в частині надання вказаним громадянам у приватну власність земельних ділянок та визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки.

Позивач вважає, що рішення від 12.01.2012р. № 19-25 прийняте всупереч вимогам чинного законодавства, а тому має бути визнано протиправним та скасовано, в частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо оформлення права власності на земельні ділянки та надання у приватну власність земельних ділянок громадянам: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27

Тобто, предметом спору у цій справі є право власності вищевказаних громадян на земельні ділянки (що має бути реалізовано шляхом затвердження технічної документації із землеустрою та надання цих ділянок у приватну власність), а отже між даними особами існує спір про право, що в свою чергу виключає його розгляд у порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Зі змісту п.1 ч.1 ст.3 КАС України вбачається, що справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Отже, необхідною та єдиною ознакою справи адміністративної юрисдикції має бути публічно-правовий спір.

Виходячи із загального розуміння правового спору, публічно-правовий спір - це відносини, які виникають внаслідок реального або уявного порушення прав, свобод та інтересів учасників публічно-правових відносин.

На підставі норми ст.4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Суд зазначає, що у відповідності до п.1.2 ч.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» (надалі - постанова пленуму), господарським судам підвідомчі лише справи у спорах, що виникають із земельних відносин приватноправового характеру, тобто з відносин, врегульованих нормами цивільного або господарського права і пов'язаних із здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності.

Підпунктом 1.2.2 п.1.2. ч.1 цієї Постанови визначено, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.

Рішенням органу місцевого самоврядування або державної адміністрації про надання земельної ділянки господарюючому суб'єкту у власність або в користування здійснюється волевиявлення власника землі і реалізуються відповідні права у цивільних правовідносинах з урахуванням вимог Земельного кодексу України, спрямованих на раціональне використання землі, як об'єкта нерухомості (власності). Індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади, як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам (п.п.1.2.4 п.1.2 ч.1 Постанови пленуму).

Крім цього, п.1.3 ч.1 Постанови Пленуму № 6 встановлено, що у порядку господарського судочинства вирішенню підлягають категорії справ, зокрема, щодо визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань передачі земельних ділянок у власність чи надання їх у користування, припинення права власності на земельні ділянки, вилучення цих ділянок з користування і про зобов'язання названих органів залежно від характеру спору виконати певні дії, як цього вимагають приписи чинного законодавства.

Таким чином суд приходить до висновку, що в спірних правовідносинах Червонослобідська сільська рада при наданні громадянам у власність земельних ділянок реалізувала повноваження держави, як власника землі, тобто дані відносини носять приватноправовий характер (земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а сільська рада, беручи участь у земельних відносинах, реалізує цивільні або інших майнові права держави на земельні ділянки, на засадах рівності), то суд дійшов висновку, що дана категорія справ, з урахуваннями положень постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6, підвідомча господарським судам України.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.157 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Закриваючи провадження в адміністративній справі суд зазначає, що з врахуванням того, що предметом даного спору є право власності на земельні ділянки (спір про право), суд дійшов висновку, що даний спір має вирішуватись місцевим судом господарської юрисдикції за правилами, встановленими Господарським процесуальним кодексом України,

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 17, 157, 160, 165 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі № 823/1374/14 за позовом Черкаського міжрайонного екологічного прокурора в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства у Черкаській області до Червонослобідської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення.

Роз'яснити позивачеві, що вирішення зазначеного спору віднесено до юрисдикції місцевого господарського суду згідно встановлених ГПК України правил підсудності.

Додатково роз'яснити, що повторне звернення тієї ж самої особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про закриття провадження в адміністративній справі, не допускається.

Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали в порядку і строки, встановлені ст.ст.185-187 КАС України.

Суддя С.М. Гарань