Справа 712/6216/14-а
Провадження 2а/712/221/14
26 травня 2014 року Суддя Соснівського районний суду м. Черкаси Марцішевська О.М., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії державному службовцю, визнання відмови у перерахунку протиправною, в обгрунтування вказувала, що їй з 27.07.2011 року призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» при загальному страховому стажі роботи 36 років 8 місяців, 19 днів з урахуванням стажу держслужби 22 років 7 місяців 9 днів, відповідно до довідки про заробітню плату від 26.07.2011року Департаменту агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації в сумі 2767,54грн. При розрахунку пенсії не врахована виплачена матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань. Листом від 03.04.2014року УПФУ в м.Черкасах Черкаської області позивачу відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії. Просить визнати відмову проведення перерахуну пенсії протиправною, зобов'язати УПФУ в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок з урахуванням інших виплат (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань) та подальшої її виплати.
У відповідності до ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження. Відповідач у наданому суду запереченні не визнав заявлені позивачем вимоги та просив відмовити у задоволенні позову за безпідставністю та необгрунтованістю.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, приходить до наступного. Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в м. Черкасах Черкаської області як пенсіонер та отримує пенсію згідно Закону України « Про державну службу» з 27.07.2011року. Розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 26.07.2011року складає 2767,54грн. При цьому при обчисленні розміру пенсії не було враховано матеріальну допомогу на оздоровлення та допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які на думку відповідача не входять до структури зародітної плати, тому не враховані при обчисленні пенсійної виплати.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця. Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За змістом наведених норм , суд приходить до висновку, що що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, надбавки за вислугу років, індексації грошових доходів громадян, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 є складовою заробітної плати, також є складовою заробітної плати сума індексації. На вказані виплачені суми нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується довідкою про зарплату, подану для призначення пенсії.
Таким чином, позов підлягає до задоволення в межах передбаченого ст.99 КАС України шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду, що передує зверненню до суду з даним позовом, тобто з 22.10.2013р., згідно з ст.256 КАС України постанови про присудження пенсій, інших платежів з Державного бюджету підлягають негайному виконанню в межах суми за один місяць.
На підставі викладеного та керуючись ст. 1,2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.37 статті 37 Закону України «Про державну службу» , ст.ст. 2, 10, 11, 69-72, 86, 183-2 КАС України суд,
Позов задоволити частково.
Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням виплат матеріальної допомоги.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси здійснити перерахунок з 22.10.2013р пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань та забезпечити її виплату в подальшому.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України, в межах суми за один місяць підлягає до негайного виконання.
Головуючий: