05 червня 2014 року м. Київ К/9991/78693/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої: Гончар Л.Я.,
Суддів: Конюшка К.В.,
Логвиненка А.О.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Державної фінансової інспекції в Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20 листопада 2012 року у справі за позовом Військової частини НОМЕР_1 до Державної фінансової інспекції в Житомирській області про визнання протиправною вимоги,
Військова частина НОМЕР_1 звернулась до суду з позовом до Державної фінансової інспекції в Житомирській області, у якому просила визнати безпідставними вимоги пункту 2 припису про усунення порушень, виявлених ревізією фінансово - господарської діяльності військової частини НОМЕР_1 від 23 травня 2012 року №06-08-17/4187, а саме: провести претензійно-позовну роботу щодо повернення зайво виплачених коштів в сумі 47299,44 грн., в іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах кошти у порядку та розмірах встановлених ст.ст. 133-136 Кодексу законів про працю України; провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо утриманих та сплачених сум прибуткового податку - 8399,43 грн., єдиного податку 3,6%- 2091,15 грн., профспілкових внесків - 297,38 грн., нарахованого і сплаченого єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 20582,89 грн. та повернути зайво сплачені кошти в загальній сумі 31370,85 грн. (зарахувати в рахунок майбутніх платежів); врахувати роз'яснення Державного казначейства України 12.02.2008 №7.1-10/744, відповідно до якого, за операціями, проведеними у минулому бюджетному періоді з загального фонду державного бюджету, отримані (відновлені) кошти відразу з КЕКВ 0000 спрямовуються в дохід бюджету на підставі платіжного доручення бюджетної установи.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що командування військової частини визнає факт допущення порушень під час видання наказу про преміювання працівників військової частини НОМЕР_1 у грудні 2011 року. Однак, навіть внаслідок невірного формулювання порядку обчислення премії, військовою частиною не було допущено перевитрати фонду оплати праці, затвердженого кошторисом на 2011 рік, тому, вважає, що командиром військової частини було дотримано вимог ст. 51 Бюджетного кодексу України. Загальний розмір премії (економія фонду заробітної плати) в абсолютному виразі було визначено в грудні 2011 року. Рішення щодо визначення розміру премії окремим працівникам приймалося командиром військової частини в межах економії фонду заробітної плати. У зв'язку з цим позивач вважає п. 2 вимоги відповідача про усунення порушень, виявлених ревізією фінансово - господарської діяльності військової частини НОМЕР_1 від 23 травня 2012 року № 06-08-17/4187 безпідставним.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20 листопада 2012 року, позов задоволено: визнано неправомірним та скасовано пункт 2 вимоги Державної фінансової інспекції в Житомирській області від 23.05.12 № 06-08-17/4187.
У поданій касаційній скарзі Державна фінансова інспекція в Житомирській області із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просила скасувати рішення судів попередніх інстанцій та направити справу на новий судовий розгляд.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідно до пункту 2.19 плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на І квартал 2012 року та на підставі направлення на проведення ревізії від 27.02.2012 №172, проведено ревізію фінансово-господарської діяльності військової частини НОМЕР_1 за період з 01.01.2010 по 01.03.2012, за результатами якої складено акт ревізії від 18.04.2012 №06-08-09/034.
Ревізією встановлено, що в порушення п.4.3 "Умов оплати праці працівників загальних (наскрізних) професій і посад бюджетних військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України", затверджених наказом Міністра оборони України від 24.01.2006 №28 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 07.02.2006 за № 107/11981, розділу III додатку № 2 "Положення про преміювання працівників військової частини НОМЕР_1 за рахунок економії фонду заробітної плати" Колективного договору військової частини НОМЕР_1 , з урахуванням внесених змін на 2011-2013 роки, на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 від 28.12.2011 року № 552 "Про виплату премії за грудень 2011 року працівникам військової частини НОМЕР_1 ", проведено нарахування та виплату працівникам Збройних Сил України військової частини НОМЕР_1 премії за грудень 2011 року в відсотках від посадового окладу, надбавки за вислугу років та доплати за підтримання високої бойової готовності, тоді як "Положенням про преміювання працівників військової частини НОМЕР_1 за рахунок економії фонду заробітної плати" передбачено у відсотках від посадового окладу, внаслідок чого у грудні 2011 року зайво нараховано премії в сумі 58087,40 грн., виплачено в сумі 47299,44 грн. (утримано прибутковий податок - 8399,43 грн., єдиний податок 3,6% - 2091,15 грн., профспілкові внески - 297,38 грн.) та відповідно зайво нараховано і сплачено єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 205821, 89 грн.
Внаслідок допущеного порушення, на думку відповідача, державі завдано матеріальної шкоди на суму 78670,29 гривень.
На підставі акту ревізії від 18.04.2012 №06-08-09/034 відповідачем сформовано та на адресу позивача надіслано вимогу від 23.05.2012 №06-08-17/4187 про усунення виявлених ревізією порушень, пунктом 2 якої зобов'язано позивача:
- провести претензійно-позовну роботу щодо повернення зайво виплачених коштів в сумі 47299,44 грн., в іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах кошти у порядку та розмірах встановлених ст.ст. 133-136 Кодексу законів про працю України;
- провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо утриманих та сплачених сум прибуткового податку - 8399,43 грн., єдиного податку 3,6 % - 2091,15 грн., профспілкових внесків - 297,38 грн., нарахованого і сплаченого єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 20582,89 грн. та повернути зайво сплачені кошти в загальній сумі 31370,85 грн. (зарахувати в рахунок майбутніх платежів);
- врахувати роз'яснення Державного казначейства України від 12.02.2008 № 7.1-10/744, відповідно до якого, за операціями, проведеними у минулому бюджетному періоді з загального фонду державного бюджету, отримані (відновлені) кошти відразу з КЕКВ 0000 спрямовуються в дохід бюджету на підставі платіжного доручення бюджетної установи.
Вказуючи на протиправність вимоги, Військова частина НОМЕР_1 звернулась до суду із зазначеним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з її протиправності як такої, що прийнято на підставі хибних висновків акту ревізії щодо порушення позивачем вимог законодавства при використанні бюджетних коштів.
Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, встановлених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, погоджується із вказаними висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 51 Бюджетного кодексу України, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати (грошового забезпечення), затвердженого для бюджетних установ у кошторисах.
Кошторис, згідно із пунктом 30 частини першої сттаі 2 БК України, - основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.
Підпунктами 4.1 і 4.3 пункту 4 Умов оплати праці працівників загальних (наскрізних) професій і посад бюджетних військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України, затверджених наказом Міністра оборони України від 24 січня 2006 р. N 28 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 7 лютого 2006 р. за N 107/11981, (далі - Наказ № 28) передбачено, що командири військових частин у межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах, мають право: установлювати надбавки та доплати працівникам; преміювати працівників відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи в межах коштів на оплату праці. Порядок і умови преміювання (категорії працівників, які підлягають преміюванню, періодичність виплати премій, показники преміювання, умови, за яких працівники не подаються для преміювання, та розміри премій) установлюються положенням про преміювання, затвердженим командиром військової частини за погодженням з профспілковим органом. Преміювання керівників військових частин, їх заступників, установлення їм надбавок та доплат до посадових окладів, надання матеріальної допомоги здійснюються за рішенням органу вищого рівня у межах наявних коштів на оплату праці.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що додатком №2 Колективного договору на 2009 - 2010 роки, укладеного між командуванням та профспілковою організацією військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого Андрушівським управлінням праці і соціального захисту населення 24 квітня 2009 року за № 08, затверджено Положення про преміювання працівників військової частини НОМЕР_1 за рахунок економії фонду заробітної плати (далі - Положення).
Розділами 2 і 3 зазначеного Положення визначено порядок преміювання та порядок нарахування, затвердження та виплати премії.
Згідно із розділом 2 Положення, розміри премії, визначаються з таким розрахунком, щоб в цілому виплачена сума премії не перевищувала суму фонду економії заробітної плати за цей період. Конкретний розмір премії працівнику встановлюється командиром частини в залежності від особистого вкладу працівника в загальні результати роботи і максимальним розміром обмежується 25% від посадового окладу, та у разі 100% преміювання працівників військової частини і за наявністю коштів, що дозволяють збільшити розмір преміювання, за рішенням командира частини розмір премій може бути збільшеним. Командир частини приймає рішення про встановлення сум преміювання кожному працівнику та може змінювати її розмір лише з урахуванням рапортів та доповідей керівників підрозділів. Виплата премії здійснюється на підставі наказу по частині, погодженого з представниками профспілкової організації.
У розділі 3 Положення, зокрема, зазначено, що премії нараховуються і виплачуються за фактично відпрацьований час за посадовим окладом (тарифною ставкою) з урахуванням надбавок і доплат.
25 травня 2011 року за №48 Андрушівським управлінням праці і соціального захисту населення зареєстровано зміни до вищевказаного колективного договору на 2011-2013 роки, відповідно до яких абзац 2 розділу 3 "Порядок нарахування, затвердження та виплати премій" викладено у такій редакції: премії нараховуються і виплачуються за фактично відпрацьований час за посадовим окладом (тарифною ставкою) у встановлених процентах особистого внеску працівника за підсумками трудової діяльності.
Зміни до колективного договору погоджені та підписані командиром військової частини НОМЕР_1 та головою профспілкової організації працівників ЗСУ військової частини НОМЕР_1 .
28 грудня 2011 року командиром військової частини НОМЕР_1 винесено наказ № 552 про виплату премії за грудень 2011 року працівникам цієї частини, на підставі п. 4.3 Наказу № 28, Положення та з метою заохочення працівників Збройних Сил України військової частини НОМЕР_1 , відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи за грудень 2011 року.
Пунктом 1 цього наказу встановлено, що премію працівникам необхідно виплатити у відсотках від посадового окладу, надбавки за вислугу років та доплати за підтримання високої бойової готовності за грудень 2011 року.
За вказаних обставин, колегія суддів погоджується із висновками судів попередніх інстанцій в частині того, що працівникам військової частини НОМЕР_1 в грудні 2011 року нарахування премії було здійснено відповідно до Положення у редакції до 25.05.2011.
У той же час, судами попередніх інстанцій в обґрунтування судових рішень зазначено, що проведення нарахування заробітної плати працівникам за грудень місяць та обрахування економії фонду заробітної плати, що залишався не використаним після нарахування основних видів заробітної плати, командиром військової частини НОМЕР_1 було прийнято рішення щодо преміювання працівників військової частини за результатами роботи за звітний період. Розподіл премії серед працівників було погоджено з головою профспілкової організації працівників ЗСУ військової частини НОМЕР_1 . Враховуючи абсолютний розмір премії, що підлягав виплаті працівникам, затверджений рішенням командира військової частини, начальник фінансово - економічної служби здійснив обчислення зазначених сум кожному працівникові у відсотках від посадового окладу (тарифної ставки) з урахуванням надбавок і доплат.
При цьому судами попередніх інстанцій встановлено, що виплата премій працівникам позивача у грудні 2011 року була здійснена у межах фонду оплати праці, затвердженого кошторисом, та економії фонду заробітної плати.
За таких обставин, колегія суддів погоджується із позицією судів попередніх інстанцій щодо недоведеності з боку відповідача факту заподіянні державі матеріальної шкоди в сумі 78670,29 грн. у зв'язку з недотриманням позивачем механізму преміювання, у зв'язку з чим вказує на обґрунтованість висновків судів щодо наявності підстав для задоволення позову.
Доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.
Правова оцінка встановлених обставин справи судами першої та апеляційної інстанцій дана вірно, порушень норм матеріального чи процесуального права при ухваленні оскаржуваного судового рішення судами не допущено.
Згідно з частиною першою статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Відповідно до частини третьої статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 220-1, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-
Касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Житомирській області відхилити, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20 листопада 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута в порядку ст.ст.235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: