05 червня 2014 року м. Київ К/9991/59867/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої: Гончар Л.Я.,
Суддів: Конюшка К.В.,
Логвиненка А.О..,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Дебальцевського міського суду Донецької області від 12 березня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду 05 вересня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_3 до виконавчого комітету Дебальцевської міської ради Донецької області, третя особа - ОСОБА_2, про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Дебальцевської міської Ради про визнання незаконним рішення від 06.09.2011 №278 «Про внесення змін та доповнення до рішення виконкому міської ради від 15.12.2010 №420 «Про визначення приватного підприємця ОСОБА_2 виконавцем послуг зі збирання, перевезення твердих побутових та негабаритних відходів».
Позовні вимоги мотивовано протиправністю оскаржуваного рішення як такого, що прийнято за відсутності проведення конкурсу із визначення виконавця житлово-комунальних послуг.
Постановою Дебальцевського міського суду Донецької області від 12 березня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду 05 вересня 2012 року, позов задоволено: визнано незаконним рішення виконавчого комітету Дебальцевської міської Ради дії від 06.09.2011 №278 «Про внесення змін та доповнення до рішення виконкому міської ради від 15.12.2010 р. № 420 «Про визначення приватного підприємця ОСОБА_2 виконавцем послуг зі збирання, перевезення твердих побутових та негабаритних відходів».
У поданій касаційній скарзі ОСОБА_2 із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення судів попередніх інстанцій та постановити нове, про відмову у задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 06.09.2011 виконавчим комітетом Дебальцівської міської ради Донецької області ухвалено рішення №278 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету міської ради від 15.12.2010 року №420 «Про визначення приватного підприємця ОСОБА_4 виконавцем послуг із збирання, перевезення твердих побутових та не побутових відходів», відповідно до якого додатково з 15.09.2011 року виконавцем послуг зі збирання, перевезення твердих побутових та негабаритних відходів визначений приватний підприємець ОСОБА_2
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з протиправності рішення виконавчого комітету Дебальцівської міської ради Донецької області від 06.09.2011 №278 як такого, що прийнято всупереч положенням пункту 4 Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 №1070, за відсутності проведення конкурсу із визначення виконавця житлово-комунальних послуг.
Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, встановлених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, погоджується із вказаними висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Відповідно до підпункту 1 пункту «а» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.
Згідно з пунктами 4, 5, 6 частини першої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належать визначення виконавця житлово-комунальних послуг і відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, управління об'єктами у сфері житлово-комунальних послуг, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, забезпечення населення житлово-комунальними послугами необхідного рівня та якості.
Відповідно до частин першої, другої статті 27 зазначеного Закону укладення договорів на надання житлово-комунальних послуг згідно з установленими переліком для об'єктів державної або комунальної власності, здійснюється за результатами конкурсу. Перелік житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, визначає орган місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 3 Порядку проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №631, конкурс проводиться за умови: включення органом місцевого самоврядування послуги до Переліку житлово-комунальних послуг, право на надання яких виборюється на конкурсних засадах.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що якщо органом місцевого самоврядування житлово-комунальні послуги, крім послуг газо-та електропостачання, включено до переліку послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, виконавці таких послуг визначались за конкурсом відповідно до статей 27, 28 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Порядку проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №631 .
Відповідно до Переліку житлово-комунальних послуг, право на надання яких виборюється на конкурсних засадах, затвердженого рішенням виконавчого комітету Дебальцевської міської ради від 21.04.2010 №116, та чинного на час прийняття оскаржуваного рішення, послуги з вивезення твердих побутових та непобутових відходів до Переліку включені не були.
У той же час, відповідно до пункту 4 Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 №1070 в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, виконавець послуг з вивезення побутових відходів визначається органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За вказаних обставин, зважаючи на те, що положення Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 №1070, є пріоритетними до застосування у порівнянні з положеннями Переліку житлово-комунальних послуг, право на надання яких виборюється на конкурсних засадах, затвердженого рішенням виконавчого комітету Дебальцевської міської ради №116 від 21.04.2010 року, як положення нормативно-правового акту вищої юридичної сили, колегія суддів погоджується із позицією судів попередніх інстанцій в частині необґрунтованості посилання відповідача на невнесення послуг до Переліку житлово-комунальних послуг, право на надання яких виборюється на конкурсних засадах, оскільки проведення конкурсу прямо передбачено Правилами надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 №1070.
Враховуючи зазначене, позиція судів попередніх інстанцій щодо наявності підстав для задоволення позову є обґрунтованою.
Доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.
Правова оцінка встановлених обставин справи судами першої та апеляційної інстанцій дана вірно, порушень норм матеріального чи процесуального права при ухваленні оскаржуваного судового рішення судами не допущено.
Згідно з частиною першою статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Відповідно до частини третьої статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 220-1, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-
Касаційну скаргу ОСОБА_2 відхилити, а постанову Дебальцевського міського суду Донецької області від 12 березня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду 05 вересня 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута в порядку ст.ст.235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: