Справа № 149/695/14-ц Провадження № 22-ц/772/1747/2014Головуючий в суді першої інстанції:Слободонюк М. В.
Категорія: 57Доповідач: Жданкін В. В.
"06" червня 2014 р. м. Вінниця
колегія суддів судової палати з цивільних справах апеляційного суду Вінницької області в складі:
Головуючого: Жданкіна В.В.
Суддів: Ковальчука О.В., Медяного В.М.
При секретарі: Агєєвій Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань апеляційного суду Вінницької області цивільну справу за позовом Хмільницької міської ради на рішення Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 24.04.2014р. по справі за позовом ОСОБА_2 до Хмільницької міської ради Вінницької області про скасування п.п. 2.2 рішення міської ради №1055 від 24.01.2013 року , -
В березні 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Хмільницької міської ради Вінницької області та з урахування змінених позовних вимог просив визнати незаконним та скасування п.п. 2.2 рішення міської ради №1055 від 24.01.2013р.
На обґрунтування позову зазначив, що 23.10.2012 р. у порядку спадкування він набув у власність нерухомість - будівлю магазину, розташовану за адресою: АДРЕСА_1
З метою оформлення права користування земельною ділянкою, на якій розташоване вказане нерухоме майно, позивач звернувся із заявою до Хмільницької міської ради. 24.01.2013 р. Хмільницькою міською радою за №1055 було прийнято рішення про надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки однак із додатковою умовою, викладеною у п.п. 2.2. рішення, а саме: зобов'язанням протягом 30 днів укласти з міською радою договір про відшкодування до міського бюджету втрат від недоотримання коштів за фактичне використання земельної ділянки у розмірі орендної плати за земельну ділянку з часу прийняття вищезазначеного рішення до отримання правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку та подати до Хмільницької ОДПІ податковий розрахунок орендної плати за фактичне землекористування.
У зв'язку з необхідністю виготовлення технічної документації на земельну ділянку 04.02.2013р. він вимушений був підписати відповідний договір про відшкодування збитків за фактичне землекористування.
Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області 24.04.2014р. вирішив позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати п.п. 2.2 рішення 35 сесії 6 скликання Хмільницької міської ради Вінницької області №1055 від 24 січня 2013 року.
Стягнути з Хмільницької міської ради на користь ОСОБА_2 243 (двісті сорок три) гривні 60 копійок у відшкодування понесених судових витрат по оплаті судового збору.
В апеляційній скарзі Хмільницька міська рада просить рішення скасувати як незаконне і ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід відхилити з наступних підстав.
Суд повно з'ясував дійсні обставини справи і встановив, що згідно свідоцтва про право на спадщину за законом серії ВТА №351607 від 05.10.2012р., ОСОБА_2 є власником будівлі магазину площею 74,7 кв.м., розташованого в АДРЕСА_1, у зв'язку із чим до останнього в порядку ст. 120 ЗК України перейшло і право на земельну ділянку, на якій така будівля розміщена.
Для оформлення права на земельну ділянку та отримання відповідного правовстановлюючого документа, ОСОБА_2 подав письмове звернення до Хмільницької міської ради.
24.01.2013р. на засіданні 35 сесії 6 скликання Хмільницькою міською радою Вінницької області прийнято рішення №1055, яким ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої в АДРЕСА_1, для оформлення права користування на умовах оренди, для обслуговування власного нерухомого майна за рахунок земель житлової та громадської забудови. Підпунктом 2.2 цього ж рішення ОСОБА_2 зобов'язано протягом 30 (тридцяти) днів укласти з Хмільницькою міською радою договір про відшкодування до міського бюджету втрат від недоотримання коштів за фактичне використання земельної ділянки у розмірі орендної плати за земельну ділянку з часу прийняття цього рішення до отримання правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку та подати до Хмільницької ОДПІ податковий розрахунок орендної плати за фактичне землекористування.
На виконання зазначеної вимоги, між Хмільницькою міською радою та ОСОБА_2 04.02.2013р. було укладено договір про відшкодування збитків за фактичне землекористування, згідно якого землекористувач ОСОБА_2 був зобов'язаний сплачувати щомісячно відшкодування втрат від недоотримання коштів за фактичне користування земельною ділянкою в розмірі та порядку, визначеному у Договорі, - 311,17 грн. щомісячно, а також в 5-денний термін з моменту підписання вказаного договору подати до Хмільницької ОДПІ податкову декларацію сплати орендної плати на суму втрат за фактичне використання земельної ділянки за поточний рік.
Повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин визначені Земельним кодексом України (далі - ЗК України), Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», іншими нормативно-правовими актами.
Як зазначено у ст. 12 ЗК України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства, тощо.
Згідно з ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності на права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Суд визнав, що прийняття Хмільницькою міською радою рішення №1055 від 24.01.2013р. в частині надання ОСОБА_2 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1, відповідає компетенції та повноваженням міської ради, передбаченим ЗК України.
У свою чергу визначення у підпункті 2.2 зазначеного вище рішення міської ради додаткових умов, пов'язаних із забезпеченням реалізації позивачем свого права на земельну ділянку, шляхом укладення з Хмільницькою міською радою в 30-ти денний термін договору про відшкодування до міського бюджету втрат від недоотримання коштів за фактичне використання земельної ділянки в розмірі орендної плати за земельну ділянку, а також зобов'язання подати в Хмільницьку ОДПІ податковий розрахунок орендної плати за фактичне землекористування, не ґрунтується на вимогах закону, а тому є протиправним.
Зі змісту ст. 157 ЗК України та п.п. 1, 2 Постанови №284 від 19.04.93 вбачається, що розмір збитків які підлягають відшкодуванню не може бути розрахований органом місцевого самоврядування на підставі власного рішення, а визначається комісією, яка створюється в порядку, передбаченому Постановою КМУ, та взагалі розмір збитків не може бути встановлений за угодою сторін відповідно до ст. 1166 ЦК України.
Згідно п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, та який неможливо вважати доходами або недоотриманим прибутком. Визначення сум податкових та грошових зобов'язань платників податків - це право контролюючого, тобто податкового органу, що здійснюється відповідно до порядку, передбаченого ст. 20, п.п. 20.1.18 ПК України. Контроль за додержанням податкового чи іншого законодавства у сфері адміністрування податків та зборів є виключною компетенцією податкових органів (п.п. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України), а не органів місцевого самоврядування.
Колегія суддів вважає, що суд прийшов до правильного висновку, що Хмільницька міська рада спонукаючи позивача ОСОБА_2 до укладення договору про відшкодування втрат від недоотримання коштів за фактичне використання земельної ділянки та зобов'язуючи його подати до податкового органу податковий розрахунок орендної плати діяла всупереч наданих їй повноважень, та прийняла у цій частині рішення спосіб, який не передбачений Конституцією та Законами України, а тому позов обґрунтований і підлягає до задоволення.
З огляду на викладене ухвалене судом рішення являється законним і обґрунтованим, а доводи апеляційної скарги безпідставні і тому не підлягають до задоволення.
Керуючись ст. ст. 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Хмільницької міськради Вінницької області відхилити.
Рішення Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 24.04.2014 р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом 20 днів.
Головуючий:
Судді: