Справа № 676/3340/14-а
Номер провадження 2-а/676/109/14
10 червня 2014 року Кам'янець-Подільський міськрайонний суд
Хмельницької області
у складі головуючого судді Воєвідко Я.І.
за участю секретаря Чукань Т.В.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Кам'янець-Подільського міськрайонного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язати здійснити виплату компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю та щорічної допомоги на оздоровлення, -
05 травня 2014 року позивач звернувся до Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язати здійснити виплату компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю та щорічної допомоги на оздоровлення, в обґрунтування своїх вимог зазначив, що він є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС І-її категорії, інвалідом ІІІ групи захворювання, яка знаходиться у прямому причинному зв'язку з ліквідацією аварії на ЧАЕС, а тому відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на виплату одноразової компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю внаслідок аварії на ЧАЕС в розмірі 30-ти мінімальних заробітних плат та щорічної допомоги на оздоровлення за 2011, 2012 та 2013 роки в розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат, які йому в повному обсязі не виплачені. Просить суд визнати неправомірними дії Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради, щодо невиплати йому одноразової грошової компенсації в розмірі 30-ти мінімальних заробітних плат за шкоду заподіяну внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС та зобов'язати відповідача здійснити йому, як учаснику першої категорії ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС виплату компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 30-ти заробітних плат та щорічної допомоги на оздоровлення за 2011, 2012 та 2013 роки.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав повністю та пояснив, що він як ліквідатор першої категорії на ЧАЕС має право у відповідності до вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на виплату одноразової грошової компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю у виді тридцяти мінімальних заробітних плат та щорічної допомоги на оздоровлення, однак Департаментом соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради вказані виплати в повному обсязі не проводяться, зокрема в 2013 році йому було виплачено одноразову компенсацію, як інваліду ІІІ групи ліквідатору на ЧАЕС в розмірі 189,60 грн., а соціальну допомогу на оздоровлення в розмірі 90 грн., що є значно менше від встановлених законом, в зв'язку з чим просить суд визнати неправомірними дії відповідача, щодо відмови у виплаті йому одноразової компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС в розмірі 30 мінімальних заробітних плат та зобов'язати Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради здійснити виплату компенсації йому, як ліквідатору на ЧАЕС, інваліду ІІІ групи захворювання у розмірі 30 мінімальних заробітних плат та щорічної допомоги на оздоровлення за 2011, 2012 та 2013 роки.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явилась, про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, однак в судове засідання не з'явилась подала заяву про розгляд справи у її відсутності, заперечує проти задоволення позовних вимог та подала письмові заперечення, зазначила, що особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема і позивач, отримують в Департаменті щорічну допомогу на оздоровлення та компенсацію по інвалідності у розмірах передбачених Законом України про Державний бюджет на певний рік та постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.20005 року №562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та в межах державних асигнувань, виділені на дані цілі. Просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки передбачена Законом допомога на оздоровлення ОСОБА_1 виплачується щорічно, а також була виплачена одноразова компенсація по інвалідності в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами на відповідний рік.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представника відповідача за наявних в справі матеріалів.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, вивчивши матеріали справи, оцінивши докази, суд вважає, що адміністративний позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язати здійснити виплату компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю та щорічної допомоги на оздоровлення, не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ксерокопії посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_2 (категорія 1) від 22.11.2012 року ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.5).
Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 від 13.11.2012 року ОСОБА_1 є інвалідом ІІІ групи, причиною якої є захворювання, пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків на ЧАЕС (а.с.6).
Відповідно до листа заступника директора Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради від 30.10.2013 року позивачу виплачена компенсація за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 189.60 грн., та виплачена допомога на оздоровлення за 2013 рік в сумі 90 грн., при цьому відповідач керувався постановою Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.06.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Законом України «Про державний бюджет України» на певний рік.
Згідно довідки № 11 директора Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради від 10.06.2014 року позивачу виплачена компенсація за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 189.60 грн., та виплачена допомога на оздоровлення за 2011 рік в розмірі - 100 грн., за 2012 рік в розмірі - 100 грн. та за 2013 рік в сумі 90 грн.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Статею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (від 28.02.1991 року №796-ХІІ) передбачено одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АСЕ, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, яка виплачується в таких розмірах: інвалідам І групи - 60 мінімальних заробітних плат, ІІ групи - 45 мінімальних заробітних плат, ІІІ групи - 30 мінімальних заробітних плат.
Згідно п. 3 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет на 2012 рік» визначено, що у 2012 році норми і положення ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
Згідно п. 3 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет на 2013 рік» визначено, що у 2013 році норми і положення ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Рішенням Конституційного суду України від 25.01.2012 року у справі №3рп/2012 встановлено, що Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Розмір одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АСЕ, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою відповідно до ч. 1 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у 2011 рік, 2012 рік та 2013 рік, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсацію виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(враховуючи положення Указу Президента України «Про грошову реформу в Україні» №25.08.1996 року) становить інвалідам І групи - 379.30 грн., ІІ групи -284.40 грн., ІІІ групи - 189.60 грн.
Згідно п. 2 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду від 16.06.2012 року №4 «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням ст.ст. 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі наявності колізій між нормами законів, що мають однакову юридичну силу, застосуванню підлягають той з них, який прийнято пізніше.
Міністерство соціальної політики України, як головний розпорядник коштів, забезпечує через місцеві органи праці та соціального захисту населення виплату допомоги на оздоровлення громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірах, на які затверджені кошториси і які розраховані згідно постанови Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постанови Кабінету Міністрів України №836 від 26.06.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня - Департамент соціального захисту населення, беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, як передбачено ст. 51 Бюджетного кодексу України.
Згідно ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України передбачено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України.
Відповідно до ч.1,2 ст. 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, а тому підстав для визнання його дій протиправними щодо відмови у виплаті одноразової компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС в розмірі 30-ти мінімальних заробітних плат та зобов'язати здійснити виплату компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 30-ти мінімальних заробітних плат та щорічної допомоги на оздоровлення за 2011, 2012 і 2013 роки, немає, а тому в задоволені позову слід відмовити.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 71, 122, 158-163 КАС України, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради про визнання дій неправомірними щодо відмови у виплаті одноразової компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС в розмірі 30-ти мінімальних заробітних плат та зобов'язати здійснити виплату компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 30-ти мінімальних заробітних плат та щорічної допомоги на оздоровлення за 2011, 2012 і 2013 роки - відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду
Воєвідко Я.І