Провадження №2-а/748/23/14 Єдиний унікальний № 748/1885/14-а
12 червня 2014 року м. Чернігів
Суддя Чернігівського районного суду Чернігівської області Криворученко Д.П., перевіривши адміністративний позов ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Чернігівській області про скасування постанов про адміністративне правопорушення, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Деснянський відділ державної виконавчої служби Чернігівського міського управління юстиції, -
Позивач 10.06.2014 року звернувся до суду з адміністративним позовом у якому просить: - визнати причини пропуску звернення до суду поважними та поновити їх; - визнати дії відповідача щодо неповідомлення у встановлений строк та спосіб позивача про наявність справи про адміністративне правопорушення незаконними; - скасувати постанови Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Чернігівській області від 28.08.2012 р. №827 та від 29.11.2012 р. №1346 про накладення на ОСОБА_1 штрафу у розмірі 6800 грн і 5100 грн відповідно, та закрити справи; стягнути з Державного бюджету України на його користь суму сплаченого штрафу в розмірі 6800 грн згідно постанови Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Чернігівській області від 28.08.2012 р. № 827 та суму штрафу в розмірі 10200 грн згідно постанови Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Чернігівській області від 29.11.2012 р. № 1346.
Зазначений адміністративний позов підлягає залишенню без руху, оскільки поданий з порушенням вимог статті 106 КАС України.
Відповідно до ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Як вбачається з ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір» що вступив в законну силу 01 листопада 2011 року, за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Згідно ч.2, ч.3 ст. 4 вищезазначеного Закону, за подання до суду адміністративного позову майнового характеру розмір судового збору складає 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати, і за подання адміністративного позову немайнового характеру - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати. Під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Однак, в порушення вище зазначеного припису законодавства, до позову ОСОБА_1 додано лише квитанцію на сплату судового збору за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру.
Зазначений недолік потребує виправлення.
Відповідно до ст.108 КАС України позовна заява, подана без додержання вимог, викладених у статті 106 КАС України підлягає залишенню без руху з наданням строку, достатнього для усунення недоліків.
На підставі вказаного, керуючись ст. 108 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Чернігівській області про скасування постанов про адміністративне правопорушення, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Деснянський відділ державної виконавчої служби Чернігівського міського управління юстиції - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність усунути зазначені недоліки в 5-ти денний термін і роз'яснити, що інакше позовна заява буде вважатися неподаною та йому повернута.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5- денний строк з дня отримання копії ухвали, апеляційної скарги.
Суддя Д.П.Криворученко