Справа № 738/1404/14-к
№ провадження 1-в/738/718/2014
05 червня 2014 року Менський районний суд
Чернiгiвської областi
в складi:
головуючого - суддi ОСОБА_1
секретаря ОСОБА_2
за участю
особи відносно якої вирішується питання про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_3
розглянувши у вiдкритому судовому засiданнi в м. Мена Чернігівської області подання начальника Менського РВ УМВС України в Чернігівській області про встановлення адмiнiстративного нагляду відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 ,
Начальник Менського РВ УМВС України в Чернігівській області звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_3 терміном на 12 місяців, пропонуючи встановити їй обмеження у виглядi:
- заборони виходу з помешкання з 22-ї години вечора до 6-ї години ранку за виключенням, якщо робота в нічний час;
- заборони виїзду за межі Менського району в особистих питаннях без дозволу керівництва Менського РВ УМВС України в Чернігівській області;
- заборони відвідування кафе, бари, де проводиться реалізація спиртного на розлив, та відвідувати дескотеки;
- реєстрації в Менському РВ УМВС України в Чернігівській області, в дні прийому громадян дільничним інспектором міліції, кожної п'ятниці, кожного місяця.
Подання мотивовано тим, що ОСОБА_3 , раніше неодноразово судима, останній раз 01.12.2005 року Менським районним судом Чернігівської області за ст. 121 ч. 1 КК України до 5 (п'яти років) років позбавлення.
Відбувала покарання в Качанівській виправній колонії № 54, звільнена 27.02.2009 року. 30.02.2009 року стала на облік в Менський РВ УМВС України в Чернігівській області і була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 .
Проживаючи за вище вказаною адресою на шлях виправлення не стала, зловживає спиртними напоями, порушує громадський порядок та спокій громадян, підтримує стосунки з раніше судимими, схильна до вчинення, крадіжок, та інших злочинів неодноразово притягувалась до адміністративної відповідальності, а саме:
07.01.2014 року ОСОБА_3 було притягнено до адміністративної відповідальності за ст. 178 ч.1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження;
08.01.2014 року громадянці ОСОБА_3 винесено офіційне попередження про недопущення порушень громадського порядку та спокою громадян, як особі відносно якої може бути встановлено адміністративний нагляд;
15.02.2014 року громадянку ОСОБА_3 , Було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 178 ч. 2 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 грн.;
10.04.2014 року ОСОБА_3 було притягнено до адміністративної відповідальності за ст. 175-1 ч. 1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 грн.;
З усього вищевикладеного ОСОБА_3 належних висновків не зробила, продовжує зловживати спиртними напоями та порушувати громадський порядок.
ОСОБА_3 в судовому засіданні заявила, що вона не заперечує проти встановлення відносно неї адміністративного нагляду.
ДІМ СДІМ Менського РВ УМВС капітан міліції ОСОБА_4 підтримав подання, вважає подання обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, оскільки ОСОБА_3 неодноразово судима за умисні злочини до позбавлення волі, після звільнення з місць позбавлення волі, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, вчиняє інші правопорушення, а тому є всі підстави для встановлення адміністративного нагляду відносно неї строком на 12 місяців.
Відповідно до ст. 5. Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу внутрішніх справ.
У поданні мають бути визначені обмеження, які пропонує встановити на підставі статті 10 цього Закону відповідно начальник установи виконання покарань чи начальник органу внутрішніх справ щодо поведінки піднаглядного, та обґрунтування доцільності таких заходів.
Притягнення до адміністративної відповідальності підтверджується справами про адміністративні правопорушення (а. с. 18 -21).
Стаття 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження:
а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;
б) заборона перебування у визначених місцях району (міста);
в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);
г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу внутрішніх справ з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.
Суд, проаналізувавши встановлені обставини, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши докази, які є у справі, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з принципів розумності, виваженості та справедливості, заслухавши пояснення ОСОБА_3 , ДІМ СДІМ Менського РВ УМВС ОСОБА_4 , дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення подання.
На підставі викладеного і керуючись ст. 3 п.«в», ст.ст. 5, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд, -
Задовольнити подання начальника Менського РВ УМВС України в Чернігівській області та встановити відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд строком на 12 (дванадцять) місяців у вигляді:
- заборони виходу з помешкання з 22-ї години вечора до 6-ї години ранку за виключенням, якщо робота в нічний час;
- заборони виїзду за межі Менського району в особистих питаннях без дозволу керівництва Менського РВ УМВС України в Чернігівській області;
- заборони відвідування кафе, бари, де проводиться реалізація спиртного на розлив, та відвідувати дискотеки;
- реєстрації в Менському РВ УМВС України в Чернігівській області, в дні прийому громадян дільничним інспектором міліції, кожної п'ятниці, кожного місяця.
Відповідно до ст. 6 ч. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», строк адміністративного нагляду починається з 13.06.2014 року.
Ухвалу для виконання направити начальнику Менського РВ УМВС України в Чернігівській області.
Ухвала може бути оскаржена до Чернiгiвського апеляцiйного суду протягом 7 дiб з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1