Справа № 364/616/14-а
Провадження № 2-а/364/22/14
06.06.2014 року Володарський районний суд Київської області
у складі:
головуючого судді Яковенко О. М.,
за участю секретаря Кулинич Г. І.,
розглянувши у судовому засіданні в селищі Володарка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Володарської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
19 травня 2014 року позивач звернувся до Володарського районного суду Київської області з названим позовом, в якому вказав, що 30 квітня 2013 року головою Володарської РДА за №79 було видано розпорядження про передачу йому на умовах оренди земельної ділянки водного фонду загальною площею 2,00 га в межах Рудосільської сільської ради Володарського району Київської області терміном на 5 років.
На підставі даного розпорядження 30 квітня 2013 року між ним та Володарською РДА було укладено договір оренди земельної ділянки водного фонду загальною площею 2,00 га в межах Рудосільської сільської ради Володарського району Київської області терміном на 5 років.
Відповідно до угоди про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки водного фонду від 31 грудня 2013 року, яка була укладена між ним та Володарською РДА, у вищевказаний договір було внесені зміни щодо площ земельної ділянки, а саме, в оренду було надано 7,00 га.
19 листопада 2013 року він звернувся до Володарської РДА із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду, яка знаходиться в межах земель Рудосільської сільської ради Володарського району Київської області.
30 грудня 2013 року за вихідним номером №06-49/2954 Володарська РДА надала йому відповідь, в якій вказала, що згідно ст. 124 Земельного Кодексу України надання в оренду земельних ділянок державної та комунальної власності здійснюється виключно на конкурентних засадах за результатами проведення земельних торгів (аукціонах).
У наданні дозволу на розробку проекту із землеустрою йому було відмовлено, тому просить суд визнати дії Володарської РДА протиправними, зобов'язати Володарську РДА надати йому дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду площею 7,00 га, яка знаходиться в межах земель Рудосільської сільської ради Володарського району Київської області.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, при цьому пояснив, що дійсно між ОСОБА_1 розпорядженням Володарської РДА від 30.04.2013 року передано на умовах оренди земельну ділянку водного фонду. У дане розпорядження були внесені зміни, відповідно до яких збільшено розмір земельної ділянки. Між Володарською РДА та ОСОБА_1 укладено договір оренди, відповідно до якого він сплачує орендну плату. Володарська РДА відмовила ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, оскільки не розроблений механізм проведення земельних торгів.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що 30 квітня 2013 року головою Володарської РДА видано розпорядження №79, яким вилучено із земель запасу Рудосільської сільської ради земельну ділянку під прибережною захисною смугою орієнтовною площею 2,00 га та передано в оренду ОСОБА_1 строком на 5 років.
На підставі даного розпорядження 30 квітня 2013 року між позивачем та Володарською РДА було укладено договір оренди земельної ділянки водного фонду під прибережною захисною смугою площею 2,00 га для сінокосіння в адміністративних межах Рудосільської сільської ради Володарського району Київської області строком на 5 (п'ять) років.
Розпорядженням Володарської РДА №309 від 30 грудня 2013 року внесено зміни до розпорядження голови Володарської РДА від 30.04.2013 року №79, а саме, вилучено із земель запасу Рудосільської сільської ради земельну ділянку водного фонду під прибережною захисною смугою орієнтовною площею 7,00 га та передано в оренду ОСОБА_1 для рекреаційних, спортивних і туристичних цілей строком на п'ять років.
Тому 31 грудня 2013 року між Володарською РДА, в особі голови адміністрації Поліщука Р.М., та ОСОБА_1 укладено угоду про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки водного фонду від 30.04.2013 року, згідно якої вбачається, що ОСОБА_1 передано земельну ділянку водного фонду площею 7,00 га для рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, що відповідає вимогам ст. 59 ЗК України.
Згідно п. "б" ч. 1 ст. 58 ЗК України до земель водного фонду належать землі, зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами.
Відповідно до ч. 2 ст. 59 ЗК України громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об'єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об'єктів портової інфраструктури та інших об'єктів водного транспорту. Землі водного фонду можуть бути віднесені до земель морського і річкового транспорту в порядку, встановленому законом.
19 листопада 2013 року позивач звернувся до Володарської РДА із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду, яка знаходиться в межах земель Рудосільської сільської ради Володарського району Київської області.
30 грудня 2013 року за вихідним номером №06-49/2954 Володарська РДА надала відмову, в якій посилалася на вимоги ст. 124 Земельного Кодексу України, а саме, що передача в оренду земельних ділянок здійснюється за результатами проведення земельних торгів.
Відповідно до п. 15 Договору оренди земельної ділянки водного фонду передача земельної ділянки в оренду була здійснена без розроблення проекту її відведення.
Підставою розроблення проекту відведення із землеустрою є надання дозволу.
Організація розроблення проекту відведення із землеустрою земельної ділянки і витрати, пов'язані з цим, покладаються на орендаря.
Згідно ст. 181 Земельного кодексу України землеустрій - це сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональної організації території адміністративно-територіальних одиниць, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил.
Відповідно до п. "в" ст. 183 Земельного Кодексу України одним із основних завдань землеустрою є встановлення на місцевості меж адміністративно-територіальних утворень, територій з особливим природоохоронним, рекреаційним і заповідним режимами, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.
Згідно ст. 20 Закону України "Про землеустрій" землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форм власності в разі:
а) розробки документації із землеустрою щодо організації раціонального використання та охорони земель;
б) встановлення та зміни меж об'єктів землеустрою, у тому числі визначення та встановлення в натурі (на місцевості) державного кордону України;
в) надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок;
г) встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути);
ґ) організації нових і впорядкування існуючих об'єктів землеустрою;
д) виявлення порушених земель і земель, що зазнають впливу негативних процесів, та проведення заходів щодо їх відновлення чи консервації, рекультивації порушених земель, землювання малопродуктивних угідь, захисту земель від ерозії, підтоплення, заболочення, вторинного засолення, висушення, ущільнення, забруднення промисловими відходами, радіоактивними і хімічними речовинами та інших видів деградації, консервації деградованих і малопродуктивних земель.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації.
Згідно п. "д" ч. 2 ст. 25 Закону України "Про землеустрій" одним із видів документації із землеустрою є проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Відповідно до ст. 22 Закону України "Про землеустрій" землеустрій здійснюється на підставі:
- рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою;
- укладених договорів між юридичними та фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою;
- судових рішень.
Представник відповідача в своїй відмові щодо надання дозволу на розробку проекту відведення із землеустрою посилається на вимоги ст. 124 ЗК України, а саме, що передача в оренду земельних ділянок здійснюється за результатами проведення земельних торгів, однак норми даної статті поширюються на передачу в оренду земельної ділянки та не стосуються тих, які вже передані, що підтверджується розпорядженнями №79 від 30.04.2013 року та №309 від 30.12.2013 року, Договором оренди земельної ділянки водного фонду від 30.04.2013 року, угодою про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки водного фонду від 31.12.2013 року, Актом передачі-приймання орендованої земельної ділянки водного фонду від 30.04.2013 року.
Як вбачається з вище зазначених документів, орендар виконує свої обов'язки.
Згідно п. 26 Договору оренди земельної ділянки водного фонду від 30.04.2013 року орендодавець зобов'язаний не втручатися у господарську діяльність орендаря і не створювати йому будь-яких перешкод.
Відповідач, не надаючи дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, створює позивачу перешкоди та порушує його право повною мірою використовувати дану земельну ділянку, що є порушенням вимог п. 26 вище вказаного Договору.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законом України.
Згідно ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Враховуючи наведене вище, суд прийшов до переконання, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 58-59, 152, 181, 183 Земельного кодексу України, ст. ст. 20, 22, 25 Закону України "Про землеустрій", ст.ст. 6, 11, 18, 160-162 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_1 задоволити повністю.
Визнати дії Володарської районної державної адміністрації Київської області протиправними.
Зобов'язати Володарську районну державну адміністрацію Київської області видати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду загальною площею 7,00 га, яка знаходиться в межах земель Рудосільської сільської ради Володарського району Київської області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського Апеляційного Адміністративного суду через Володарський районний суд протягом десяти днів з її проголошення.
Суддя О. М. Яковенко