Рішення від 15.05.2014 по справі 279/1162/14-ц

Справа № 279/1162/14-ц

Провадження № 2/279/702/14

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.05.2014 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

у складі: головуючого судді Моголівець І. А.

з секретарем Война Ю. С.

з участю:

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Ціунчика К.Л.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м.Коростені цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства Теплозабезпечення Виконкому Коростенської міської ради про визнання неправомірними нарахування плати за теплопостачання, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, який уточнював та просить:

- визнати нарахування відповідача по нарахуванню коштів по особовому рахунку НОМЕР_1 за період з 2009 року по лютий 2014 року за надання послуг по теплозабезпеченню квартири АДРЕСА_1 неправомірними;

- зобов'язати відповідача припинити нарахування по особовому рахунку на його ім'я по тепло забезпеченню квартири АДРЕСА_1.

Свій позов позивач мотивував тим, що в липні 2009 року він відключив належну йому квартиру АДРЕСА_1 про що було складено відповідний акт. Позивач неодноразово звертався з заявами до відповідача, до міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мережі ЦО Коростенської міської ради з проханням надати дозвіл на відключення від мережі централізованого опалення та влаштування індивідуальної системи опалення, однак отримав відмову. Температурний режим опалення в квартирі був неналежний, послуг з опалення він не отримує, договору з відповідачем на теплопостачання він не має, відключення його квартири не призвело до порушення прав інших громадян.

В судовому засіданні позивач позов підтримав та просив його задовольнити, також пояснив, що договір з відповідачем не заключав, сам має право обирати постачальника тепла, платити за тепло, що не отримує не зобов'язаний, вважає нарахування відповідача неправомірними.

Представник відповідача, в судовому засіданні позов не визнав, також подав заперечення в якому вказав, що позивач є абонентом їх підприємства, між ними склались фактичні договірні відносини з приводу надання житлово-комунальних послуг з теплопостачання. Дозволу на відключення від системи централізованого опалення позивачу не надавалось. Підстав для визнання неправомірними нарахувань та припинення нарахування плати за теплопостачання немає.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази та проаналізувавши їх в сукупності, суд дійшов висновку про наступне.

Судом встановлено, що між сторонами по справі виникли правовідносини пов'язані з отриманням послуг з теплопостачання.

Позивач є власником квартири АДРЕСА_1, був користувачем послуг з теплопостачання в багатоквартирному будинку, які отримував від відповідача на протязі багатьох років.

Листами від 25.05.2009 року та 16.06.2009 року відповідач надав відповідь на заяву позивача про те, що питання відключення вирішує міжвідомча комісія з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО та міськвиконком.

В липні 2009 року позивач відключив від системи централізованого опалення дану квартиру.

04.11.2010 р. Листом № 02-14/3057 Коростенський міський голова надав відповідь позивачу на його звернення про те, що питання відключення від системи централізованого опалення окремої квартири дозволяється при відключенні повністю всього будинку, а самовільне відключення заборонено.

Такими чином позивачу дозволу на відключення квартири від мережі ЦО міжвідомчою комісією не надано.

Позивач вважає, що самовільне, без отримання передбаченого законодавством дозволу, відключення від мереж централізованого опалення та не отримання послуг з теплопостачання, відсутність договору на теплопостачання дає йому право вимагати визнання неправомірним нарахування плати за централізоване теплопостачання та припинення відповідачем проводити нарахування плати за централізоване теплопостачання.

Згідно ст.24 ЗУ «Про теплопостачання», основним обов'язком споживача теплової енергії є своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії, а згідно ст.25 Закону теплогенеруюча, теплотранспортна та теплопостачальна організації мають право укладати договори купівлі-продажу теплової енергії із споживачами.

Відповідач не з'явився до позивача та не уклав договору, тобто не виконав обов'язку встановленого законом. Таким чином посилання відповідача на не укладення з ним договору є необґрунтованим.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. N 630 затверджено ПРАВИЛА надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.

Пунктом 20 даних правил встановлено, що плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку води і теплової енергії або затверджених нормативів (норм) споживання на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, платіжної квитанції тощо) або відповідно до умов договору на встановлення засобів обліку, а пунктом 18 Правил, розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.

Таким чином судом встановлено, що сума боргу розрахована відповідно до встановленого законом порядку на підставі чинних тарифів.

Пунктами 24 - 26 даних правил встановлено, що Споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

На виконання вимог пункту 25 Правил наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22. 11.2005 року №4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 року за № 1478/11758, затверджено Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.

Цей Порядок визначав процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку (секції, під'їзду) або його окремих приміщень при відмові споживачів від послуг централізованого опалення та постачання гарячої води.

Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 року № 169, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за № 1320/14587, у Порядок були внесені зміни, загальний зміст яких зводиться до можливості відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води лише цілого житлового будинку, а не його окремих приміщень.

Згідно п.2.1 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року №4 (в редакції Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства № 169 від 06 листопада 2007 року), для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.

У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Згідно п.2.2 зазначеного Порядку, Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові.

Згідно п.п.2.2.2 зазначеного порядку, підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.

Відповідно до ст.526 ЦК України -"Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства".

Відповідно до ст.68 та 162 ЖК України, наймач зобов'язаний щомісяця своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги (в тому числі і за теплопостачання) за затвердженими в установленому порядку тарифами.

Відповідно дор ст.60 ч.1 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

В матеріалах справи відсутні дані щодо технічної можливості відключення окремого приміщення будинку, затвердженої органом місцевого самоврядування відповідно до ЗУ "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, відсутній протокол загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення.

Отже, позивачем не дотримано процедури відключення приміщень від внутрішньо будинкових мереж ЦО і ГВП. Самовільне відключення не може служити підставою для визнання дій відповідача неправомірними та для припинення нарахувань плати за центральне опалення. Інші мотиви на які посилається позивач не обґрунтовують позовні вимоги.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про необґрунтованість вимог позивача та про необхідність відмови у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 88, 213 - 218 ЦПК України, ст.ст. 15-16, 257, 382, 526, 530, ЦК України, ст.ст.67, 68, 162 ЖК України, Законом України «Про теплозабезпечення», Законом України «Про захист прав споживачів», Правилами користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затвердженими постановою КМУ від 08.10.1992р. № 572, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. N 630, наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22. 11.2005 року №4 суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунального підприємства Теплозабезпечення Виконкому Коростенської міської ради про визнання неправомірними нарахування плати за теплопостачання - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Житомирської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особа, яка не була присутня у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, може подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано.

Суддя Коростенського міськрайонного суду І.А. Моголівець