Постанова від 12.06.2014 по справі 172/374/14-а

Справа № 172/374/14-а

Провадження № 2-а/172/13/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2014 року Васильківський районний суд Дніпропетровської області в складі:

судді - Ушакової Н.Є.

при секретарі - Сергійчик Л.М.

позивача-ОСОБА_1

представника відповідача-Мальованої Н.С.

розглянувши у судовому засіданні в сел. Васильківка адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Васильківському районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій,-

ВСТАНОВИВ:

01 квітня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаним адміністративним позовом. В обґрунтування своїх вимог позивач посилалася на те, що Управлінням Пенсійного Фонду України в Васильківському районі Дніпропетровської області їй- ОСОБА_1, з 29.04.2012 року призначена та виплачується до теперішнього часу пенсія, як державному службовцю, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

12 березня 2014 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати від 11 березня 2014 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань, і сум індексації заробітної плати.

Між тим, відповідач відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку, мотивуючи свою відмову тим, що нормами діючого законодавства не передбачено включення в заробітну плату для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань, і сум індексації.

Вважає, що такі дії відповідача є неправомірними, а відмова в перерахунку пенсії є необґрунтованою, з огляду на наступне.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Згідно ч. 2 та 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (Постанова КМУ від 09.03.2006 року № 268). Саме ця постанова й передбачає виплату матеріальної допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки за рахунок фонду оплати праці.

До того ж матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат (пп. 2.3.3. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 року № 5). За рахунок фонду оплати праці виплачують і суми індексації зарплати.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» № 108/95-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, статтею 66 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, суми виплаченої позивачу матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця, на них були фактично нараховані та сплачені ОСОБА_1 страхові внески, а тому їх потрібно врахувати в заробіток для обчислення позивачу пенсії як державному службовцю.

У відповідності до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Просила суд:

1. Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Васильківському районі Дніпропетровської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця на підставі довідки про складові заробітної плати від 11.03.2014 року;

2. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Васильківському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки про складові заробітної плати від 11.03.2014 року з урахуванням зазначених в ній сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань, і сум індексації заробітної плати;

3. Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Васильківському районі Дніпропетровської області одним платежем заборгованість з пенсійних виплат, починаючи з дня призначення пенсії (29.04.2012 року) до дня винесення судом рішення та в подальшому проводити позивачу виплати перерахованої пенсії;

4. Повернути з Державного бюджету України на її користь судові витрати у сумі 73 грн 08 коп.

У судовому засіданні позивач підтримала заявлені вимоги, просила суд задовольнити позов.

Представник відповідача, за дорученням, Мальована Н.С. заперечувала проти задоволення позовних вимог позивача, просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог, обгрунтовуючи тим, що згідно ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий, після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі поданої заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважним, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Адміністративний позов ОСОБА_1 поданий у квітні 2014 року, але в ньому ставиться питання про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 29.04.2012 року.

Відповідно до Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, ст.19 Конституції України також передбачає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

П.З. Положення "Про Пенсійний Фонд України" передбачає, що серед основних завдань Пенсійного фонду України є ефективне та цільове використання коштів, які використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають.

Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно статті 33 Закону України "Про державну службу" «Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок». Матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, інші виплати не включені до складової заробітної плати.

Згідно Інструкції про статистику заробітної плати, матеріальна допомога, яка носить системний характер і надається всім або більшості робітників - входить в склад фонду оплати праці. Згідно п.2 постанови Кабінету Міністрів України "Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів", керівникам надано право у межах установленого фонду оплати праці встановлювати спеціалістам і службовцям надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої праці роботи у розмірі 50% посадового окладу та надавати працівникам матеріальну допомогу на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань в розмірі середньомісячної заробітної плати. Тобто, така допомога є одноразовою виплатою, яка надається на розсуд керівника в межах встановленого фонду оплати праці.

До того ж, до Закону України "Про державну службу" та постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 зміни, щодо розширення переліку складових зарплати державним службовцям, які враховуються для розрахунку пенсії, не вносилися. Такі види виплат, як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, тощо не включаються до зарплати державним службовцям при обчисленні пенсії.

Питання пенсійного забезпечення державних службовців, порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців регулюється спеціальними законами України. Нормами ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Отже, вищенаведеними нормами спеціального закону для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій визначено умову - «у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям».

Протягом 2012-2014 років підвищення заробітної плати державним службовцям не проводилось.

Механізм визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям (як працюючим, так і не працюючим на момент перерахунку) визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Даною постановою вдосконалено процедуру та порядок визначення розмірів заробітку для обчислення та перерахунку пенсії пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

Підпунктом 2 пункту 4 вищезазначеної постанови передбачено, зокрема, що для непрацюючих пенсіонерів заробітна плата для перерахунку пенсії визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

При цьому:

-посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;

-премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.

Згідно з пунктом 16 розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону України від 09.07.20133 року № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить йому. Просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку,що позов підлягає частковому задоволенню.

З листа Управління Пенсійного Фонду України у Васильківському районі Дніпропетровської області №1010/05/37 від 18.03.2014 року «Про надання роз'яснень» вбачається, що ОСОБА_1 на її заяву щодо включення при розрахунку розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, Управління Пенсійного фонду України в Васильківському районі Дніпропетровської області повідомили наступне. Статтею 37 Закону України "Про державну службу" передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до І січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення та індексація не передбачені статтею 33 Закону України "Про державну службу", як складові зарплати державного службовця, тому при обчисленні розміру пенсі/ вони не враховуються. Відповідно до статті 15 Закону України «Про звернення громадян», у разі незгоди, рішення Пенсійного фонду України ОСОБА_1 може оскаржити в органах вищого рівня або в судовому порядку(а.с.5).

З довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» виданої Головним управлінням статистики у Дніпропетровській області №32 від 11.03.2014 року вбачається, що надбавки, премії та інші виплати за період з 01.04.2010 року до 31.03.2012 року ОСОБА_1 становили 53048,23 грн. Інші виплати-матеріальна допомога-18677,68грн.: індексація заробітної плати -4095,80грн.(а.с.6).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України №3723-XII "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частина 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та компенсації за невикористану частину відпустки входить до системи оплати праці державного службовця. Відповідно до частини 5 статті 33 Закону України №3723-XII "Про державну службу" встановлено що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. На виконання вимог Закону України "Про державну службу" постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" визначено заробіток для обчислення пенсій державним службовцям при призначенні та у разі проведення перерахунку пенсії зазначеній категорії осіб. Враховуючи той факт, що заробіток визначається для призначення пенсії державним службовцям, а з вищенаведений положень вбачається що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань і допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення"врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляється страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Також слід зазначити що відповідно до пункту 1.3 Інструкції зі статистики заробітної плати від 27.01.2004 року № 114/8713 (далі - Інструкція) для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників застосовується показник фонду оплати праці. До фонду оплати праці включаються нарахування найманим працівникам у грошовій та натуральній формі (оцінені в грошовому вираженні) за відпрацьований та невідпрацьований час, який підлягає оплаті, або за виконану роботу незалежно від джерела фінансування цих виплат. Фонд оплати праці складеться з фонду основної заробітної плати, фонду додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Відповідно до інструкції Інструкції до Фонду додаткової заробітної плати входять:

- Суми індексації грошових доходів населення (пункт 2.2.7 Інструкції)

- Компенсації за невикористану відпустку (пункт 2.2.12 Інструкції)

- Суми матеріальної допомоги (пункт 2.3.3 Інструкції)

При цьому відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування" до фонду додаткової заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином можливо зробити висновок, що сплата страхових внесків при нарахуванні матеріальної допомоги, суми індексації грошових коштів населення, компенсація за невикористану відпустку або сплата збору на обов'язкове державне пенсійне страхування будуть враховуватись в заробіток (дохід) з якого здійснюється обчислення пенсій державним службовцям, не залежно від того, чи входить матеріальна допомога, індексація та компенсація за невикористану частину відпустки до структури заробітної плати.

Разом з тим, відповідно до частини 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства Україниадміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Відповідно до частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до суду 01 квітня 2014 року, тому позовні вимоги в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за період з 01 серпня 2009 року до 25 лютого 2011 року слід залишити без розгляду.

Керуючись ч.1, 5 ст.1 Закону України №3723-ХІІ "Про державну службу", ч.1,2 ст.1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці", ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення", Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 41 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пункту 1.3 Інструкції зі статистики заробітної плати від 27.01.2004 року № 114/8713, Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне страхування", ч.1,2 ст.99, ч.1 ст.100 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Васильківському районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій задовольнити частково.

2.Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Васильківському районі Дніпропетровської області щодо неврахування при обчисленні ОСОБА_1 пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань і сум індексації отриманимх у період з 01.10.2013 року.

3.Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Васильківському районі Дніпропетровської області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії із урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань, сум індексації заробітної плати з 01.10.2013 року.

4.Позовні вимоги щодо зобов*язання Управління Пенсійного фонду України в Васильківському районі Дніпропетровської області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії із урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань,і сум індексації заробітної плати отриманих у період з 29.04.2012 року по 30.09.2013 року - залишити без розгляду.

5.Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, мешканки АДРЕСА_1 понесені судові витрати-сплачений судовий збір в розмірі 73грн 08 коп (сімдесят три гривні 08 коп).

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Повний текст постанови виготовлений 16.06.2014 року.

Суддя: