Ухвала від 02.06.2014 по справі 2а-2954/1915/12

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2014 року Справа № 3047/13/876

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого-судді Довга О.І.,

судді Ліщинський А.М.,

судді Запотічний І.І.

секретар судового засідання Коцур В.К.

за участю представників сторін

позивача Кривенький І.М., Солонинко П.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Тернопільської міської ради, Комунального підприємства «Тернопільводоканал» на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19.12.2012 року по справі № 2а-2954/1915/12 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю МЖК «ІрЛАГА» до Тернопільської міської ради, виконавчого комітету Тернопільської міської ради, треті особи ТзОВ «Добробут», ТзОВ «Тернопільбуд», ТзОВ «Добродій ЛТД», КП «Тернопільводоканал» про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю МЖК «ІрЛАГА» звернулось в суд з позовом до Тернопільської міської ради, виконавчого комітету Тернопільської міської ради, третіх осіб ТзОВ «Добробуд», ТзОВ «Тернопільбуд», ТзОВ «Добродій ЛТД», комунального підприємства «Тернопільводоканал» про скасування рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №2277 від 30.12.2011 року «Про визначення виконавців послуг з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення у житлових будинках м. Тернополя»; рішення Тернопільської міської ради №6/15/34 від 15.11.2011 року «Про скасування рішення міської ради від 21.08.2009 року №5/28/107 «Про визначення єдиного виконавця на послуги водопостачання та водовідведення».

В обгрунтування позовних вимог позивач покликається на наступне. Відповідач оскаржуваним рішенням виконавцем послуг визнав балансоутримувачів будинків. Відповідно до даного рішення суб'єкти господарювання, в тому числі і ТзОВ «МЖК ІрЛАГА», повинні надавати послуги з водопостачання та водовідведення самостійно без ліцензії та без права на здійснення такої діяльності згідно зі Статутом.

Також позивач зазначає, що виконавчим комітетом Тернопільської міської ради порушено п. 5 рішення Конституційного суду України № 7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року, який забороняє органам місцевого самоврядування скасовувати свої попередні рішення.

Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19.12.2012 року позов задоволено повністю.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції Тернопільська міська рада та КП «Тернопільволоканал» подали апеляційні скарги. З посиланням на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права просять таку скасувати, та прийняти нову, якою у задоволені позову відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги Тернопільська міська рада покликається на наступне.

Пунктом 4 ч. І ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить визначення виконавця житлово-комунальних послуг відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Згідно ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору, виробник - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги. Якщо органом місцевого самоврядування комунальні послуги не включені до переліку послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, виконавець комунальних послуг може бути визначений виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків згідно з умовами договору без проведення конкурсу, за згодою суб'єкта господарювання, який відповідає вимогам пункту 1.3 Порядку, або за результатами конкурсу, проведеного відповідно до статей 27, 28 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» за згодою власників житлових будинків. Рішенням виконавчого комітету міської ради від 30.12.2011р. №2277 «Про визначення виконавців послуг з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення у житлових будинках міста Тернополя» визначено, згідно вказаного Порядку, що виконавці послуг з централізованого постачання холодної води централізованого водовідведення у житлових будинках міста Тернополя визначаються власниками (балансоутримувачами) житлових будинків, самостійно, на підставі укладених договорів із суб'єктом господарювання, з яким буде досягнуто згоди на виконання функції виконавця.

Третя особа - КП «Тернопільводоканал» у апеляційній скарзі зазначає, що відповідно до ст. 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою. У разі якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг з іншим виконавцем. Тому вважає, що залучення балансоутримувачів будинку до надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення є обов'язковим для належного надання відповідних послуг. Відповідно до вказаного Закону КП «Тернопільводоканал», є суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги, тобто є їх виробником, а не виконавцем.

Представники позивача в судовому засіданні просять в задоволені апеляційних скарг відмовити, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно ч.4 ст. 196 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Згідно ст. 16 ЗУ «Про питну воду та питне водопостачання», забезпечення споживачів питної води централізованим питним водопостачанням, здійснюють підприємства питного водопостачання. Підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність на підставі документів: дозволу на спеціальне водокористування або дозволу на користування надрами (у разі використання підземних вод); ліцензії на господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення; державного державного акта на право постійного користування або на право власності на землю; технічного проекту на розміщення водопровідних мереж, споруд та устаткування, погодженого і затвердженого в установленому порядку; сертифіката відповідності та висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи на фасовану питну воду».

Відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, централізоване постачання холодної та гарячої води це послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у холодній та гарячій

воді, яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем холодного та гарячого водопостачання.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець - це суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.

Згідно ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема, визначення виконавця житлово-комунальних послуг відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Відповідно до п. п. 1.6. п. 1 Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженого наказом № 60 Держжитлокомунгоспу України від 25.04.2005 року якщо органом місцевого самоврядування житлово-комунальні послуги включено до переліку послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, виконавці таких послуг визначаються за конкурсом відповідно до статей 27, 28 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до пункту 4 цього ж Порядку виконавцем послуг з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення може бути виробник зазначених послуг, виконавець послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків чи інший суб'єкт господарювання, з яким дійшли домовленості про надання таких послуг, та який відповідає вимогам цього Порядку.

Якщо органом місцевого самоврядування комунальні послуги не включено до переліку послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, виконавець комунальних послуг може бути визначений виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків згідно з умовами договору без проведення конкурсу, за згодою суб'єкта господарювання, який відповідає вимогам цього Порядку, або за результатами конкурсу, проведеного відповідно до статей 27, 28 Закону України Про житлово-комунальні послуги за згодою власників житлових будинків.

Відтак, виконавець повинен надавати послуги безпосередньо споживачеві відповідно до умов укладеного договору, при цьому виконавець повинен мати на своєму балансі та обслуговувати внутрішньобудинкові інженерні мережі, адже відповідно до п. 22 Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року, точкою розподілу, в яких здійснюється передача послуги з постачання холодної та гарячої води від виконавця споживачеві, є точка після першої водозапірної арматури на відгалуженні від стояка у квартирі споживача послуг у багатоквартирному будинку; а водовідведення - зливний отвір санітарно-технічних приладів.

Крім цього, Порядком визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженого наказом № 60 Держжитлокомунгоспу України від 25.04.2005 року не передбачено можливість делегування функцій виконавця іншим особам за рішенням органу місцевого самоврядування, передача функцій виконавця субпідрядникам та іншим особам відповідно до п. 4.4. цього Порядку здійснюється виключно на договірних засадах, при цьому виконавець залишається відповідальним за якість наданих послуг.

Таким чином, зважаючи на все вищевикладене, можна зробити наступні висновки: у окремого багатоповерхового будинку або у групи багатоповерхових будинків згідно Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженого наказом № 60 Держжитлокомунгоспу України від 25.04.2005 року, органом місцевого самоврядування може бути визначений лише один виконавець послуг з централізованого водопостачання та водовідведення. Порядком визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженого наказом № 60 Держжитлокомунгоспу України від 25.04.2005 року не передбачено можливість делегування функцій виконавця іншим особам за рішенням органу місцевого самоврядування.

15.11.2011 року Тернопільська міська рада рішенням №6/15/34 скасувала рішення Тернопільської міської ради №5/28/107 від 21.08.2009 року «Про визначення єдиного виконавця на послуги водопостачання та водовідведення».

30.12.2011 року виконавчим комітетом Тернопільської міської ради прийнято рішення № 2277 «Про визначення виконавців послуг з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення у житлових будинках м. Тернополя».

Пунктом 1 рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 2277 від 30.12.2011 року, передбачено, що виконавці послуг з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення у житлових будинках міста Тернополя визначаються власниками (балансоутримувачами) житлових будинків, самостійно, на підставі укладених договорів із суб'єктом господарювання, з яким буде досягнуто згоди на виконання функцій виконавця. У випадку, якщо такий договір не укладено, власник (балансоутримувач) виконує функції виконавця самостійно».

Як встановлено судом першої інстанції, та підтверджено матеріалами справи, ТзОВ «МЖК Ірлага», відповідно до видів своєї господарської діяльності, надає послуги з виконання робіт з утримання, експлуатації та ремонту об'єктів житлового фонду, який знаходиться на його обслуговуванні, забезпечує роботу інженерно-технічного обладнання житлових будинків, проведення необхідних ремонтних робіт, укладає договори про сумісне володіння житловими будинками і пайову участь у витратах щодо їх утримання, та договори на обслуговування приватизованого житлового фонду, будинків, їх частин, квартир.

Згідно рішення господарського суду Тернопільської області від 21.12.2011 року за позовом КП «Тернопільводоканал» до ТзОВ «МЖК Ірлага», яке набрало законної сили, КП «Тернопільводоканал» в силу свого Статуту та закону є виробником і виконавцем комунальних послуг з централізованого питного водопостачання і централізованого водовідведення. ТзОВ «МЖК Ірлага» не може являтися виконавцем послуг, враховуючи обмеження даного виду господарської діяльності та відповідальність за надання таких послуг без наявності ліцензії.

Відповідно до рішення адміністративної колегії Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.03.2012 року № 27, зобов'язано виконавчий комітет Тернопільської міської ради вжити заходи щодо припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом скасування п.1 Рішення від 30.12.2011 року №2277 «Про визначення виконавців послуг з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення у житлових будинках м. Тернополя» та прийняття рішення щодо визначення виконавців послуг з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення для споживачів м. Тернополя.

Відтак, рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради №2277, яким відповідачем на позивача, як суб'єкта господарювання, покладено обов'язок надання послуг з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення, який останній не має права надавати відповідно до норм чинного законодавства та свого Статуту, є таким, що порушує норми чинного законодавства.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно п. 5 рішення Конституційного суду України № 7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року, органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами. Органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.

Керуючись ст. 160, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Тернопільської міської ради, Комунального підприємства «Тернопільводоканал» залишити без задоволення, а постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19.12.2012 року по справі №2а-2954/1915/12 без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя Довга О.І.

Судді Ліщинський А.М.

Запотічний І.І.