Головуючий у 1 інстанції - Чапланова О.М.
Суддя-доповідач - Попов В.В.
17 червня 2014 року справа №247/1538/14-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Попова В.В.,
суддів Сіваченка І.В., Шишова О.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області на постанову Торезького міського суду Донецької області від 23 квітня 2014 р. у справі № 247/1538/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, треті особи Державне підприємство "Торезантрацит", Державне підприємство "Донвуглереструктуризація" про визнання дій відповідача протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
Постановою Торезького міського суду Донецької області від 23 квітня 2014 р. у справі № 247/1538/14-а позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, треті особи: Державне підприємство «Торезантрацит», Державне підприємство «Донвуглереструктуризація» про визнання дій відповідача протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, задоволено. Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Торезької міської ради щодо відмови ОСОБА_2 у наданні пільг на тверде пічне побутове паливо відповідно до статті 48 Гірничого Закону України. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області надати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний № НОМЕР_1, пільгу на тверде пічне побутове паливо за 2013 рік відповідно до статті 48 Гірничого Закону України, у розмірі, встановленому діючим законодавством. Зобов'язано Управління Державної казначейської служби України в м. Торезі Донецької області стягнути з місцевого бюджету на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний № НОМЕР_1, судові витрати у сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. шляхом їх безспірного списання з рахунку Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідачем - Управлінням соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, подана апеляційна скарга, в якій просить скасувати вищевказану постанову та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Мотивами апеляційної скарги особа, яка її подала, зазначає порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також невідповідність висновків суду обставинам справи та неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, згідно пенсійного посвідчення позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України м. Тореза та отримує пенсію за віком (а.с. 9).
У трудовій книжці позивача зазначено, що 18 липня 1979 року вона була прийнята в Шахтоуправління «Волинське» Торезьке виробниче Об'єднання з видобутку антрациту «Торезантрацит». 01 квітня 1997 року відповідно до наказу № 31/к від 02.04.1997 року позивачка звільнена за власним бажанням за ст. 38 КЗпП України (а.с.3-4).
Згідно архівної довідки Відособленого підрозділу "Шахтоуправління "Волинське" Державного підприємства "Торезантрацит" від 12 березня 2014 року позивач з 02 серпня 1989 року переведена на ділянку навантаження шахти «Річна» Торезького виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Торезантрацит». На час призначення пенсії - 20 жовтня 1996 року, працювала на ділянці навантаження шахти «Річна» (а.с.5).
Згідно повідомлення управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області від 31 грудня 2013 року позивачу відмовлено у наданні пільг на тверде пічне побутове паливо згідно статті 48 Гірничого Закону України, оскільки вона вийшла на пенсію 20 жовтня 1996 року. Останнє місце роботи на вугледобувному підприємстві - діюче підприємство шахтоуправління "Волинське" (а.с.8).
Згідно письмової відповіді Відособленого підрозділу "Шахтоуправління "Волинське" Державного підприємства "Торезантрацит" від 30 грудня 2013 року позивачу роз'яснено, що порядком надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 77 від 31 січня 2007 року та № 887 від 12 серпня 2009 року передбачено, що органи праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних рад визначають право на зазначені пільги на підставі трудової книжки та пенсійного посвідчення. Однак в період входження ліквідованої шахти "Річна" до складу Шахтоуправління "Волинське" в трудові книжки вносилися записи про роботу в шахтоуправлінні "Волинське" без зазначення конкретної шахти "Річна". Для підтвердження факту виходу на пенсію з ліквідованого підприємства в органи УСЗН були надані документи, що підтверджують роботу позивача на ліквідованій шахті "Річна" (а.с.6).
Згідно архівної довідки від 25.12.2013 року з моменту виходу позивачки на пенсію - 20 жовтня 1996 року Шахтоуправління "Волинське" Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту "Торезантрацит" зазнало декілька реорганізацій (а.с.38).
30 грудня 1996 року наказом № 665 Міністра вугільної промисловості України на базі ДВАТ «Торезантрацит» створено державну холдингову компанію «Торезантрацит». Державне відкрите акціонерне товариство шахтоуправління "Волинське" перейменоване у дочірнє підприємство Державної холдингової компанії "Торезантрацит" (а.с.47).
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 19 листопада 2002 року №669 ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» дочірнє підприємство державної холдингової компанії «Торезантрацит» реорганізоване шляхом виділення з його складу структурного підрозділу шахта «Річна» та створено на його базі ДП «Шахта «Річна». Визначено, що останнє є правонаступником майнових прав та обов'язків ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське», пов'язаних з діяльністю його структурного підрозділу «Шахта «Річна» згідно з розподільчим балансом (а.с.48).
Наказом № 120 від 07 березня 2003 року реорганізовано відкрите акціонерне товариство Державна холдингова компанія "Торезантрацит" та державні відкриті акціонерні товариства, в тому числі і "Шахтоуправління "Волинське", шляхом їх злиття та створення на їх базі Державного підприємства "Торезантрацит" (а.с.50).
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 05 жовтня 2005 року № 506 «Про припинення діяльності ДП «Шахта «Річна» шляхом ліквідації» зазначене підприємство було передано для здійснення фізичної ліквідації до ДП «Донвуглереструктуризація», яке зобов'язане забезпечити працівників окремих категорій населення побутовим вугіллям у період ліквідаційних робіт (а.с.49).
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21 грудня 2012 року № 1078 був затверджений Акт комісії з розгляду підсумків фактичного виконання робіт та заходів, передбачених проектом ліквідації шахти «Річна», яким роботи з ліквідації шахти «Річна» визнані закінченими у повному обсязі, відповідно з проектом ліквідації (а.с. 24).
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України правовий статус відокремленого підрозділу «Шахтоуправління Волинське» державного підприємства «Торезантрацит» - без права юридичної особи (а.с.53).
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 09 січня 2014 року Державне підприємство "Шахта "Річна" не виключено з єдиного державного реєстру (а.с.61-69).
Дослідивши добуті докази суд дійшов наступного висновку.
Частиною 5 ст. 48 Гірничого закону України передбачена категорія осіб, які після ліквідації чи консервації гірничого підприємства забезпечуються вугіллям на побутові потреби, в межах галузевої угоди, зокрема, пенсіонери які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше ніж 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних з підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше ніж 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше ніж 15 років - для жінок.
Частиною 8 ст. 48 цього Закону визначено, що особи, указані в частині п'ятій цієї статті, які проживають у будинках, що мають центральне опалення, отримують компенсацію за оплату електроенергії, газу та центрального опалення житла, що виплачується за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 77 від 31 січня 2007 року «Про затвердження порядку надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам» передбачено, що визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до Гірничого закону України покладено на управління праці та соціального захисту населення на підставі відомостей із трудової книжки та пенсійного посвідчення.
Особи, які мають право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, пред'являють уповноваженому органові трудову книжку та пенсійне посвідчення (крім не працевлаштованих працівників), що підтверджують відповідність вимогам статті 48 зазначеного Закону.
За приписами пункту 4 вищевказаної постанови для призначення пільг з придбання твердого палива і скрапленого газу особи звертаються до управлінь праці та соціального захисту населення з відповідною заявою, до якої додають довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі.
У разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази).
Пунктом 13 цієї постанови передбачено, у разі смерті особи, включеної до затвердженого списку, зазначені у частині 5 статті 51 Бюджетного кодексу України члени сім'ї померлого, які проживали разом з ним, можуть отримати кошти готівкою на придбання твердого палива і скрапленого газу або тверде паливо і скраплений газ у натуральному вигляді на підставі: заяви одного з членів сім'ї, поданої не пізніше закінчення бюджетного періоду; копії свідоцтва про смерть особи; виданої в установленому порядку довідки про факт проживання членів сім'ї разом з особою.
Порядком надання компенсації особам, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках з центральним опаленням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 887 від 12 серпня 2009 року, визначено механізм надання компенсації за оплату електроенергії, природного газу та центрального опалення житла (далі - компенсація) особам, які мають право на її отримання згідно із статтями 43 і 48 Гірничого закону України.
Судом встановлено, що з 02.08.1989 року по 01.04.1997 року позивач працювала в Шахтоуправлінні "Волинське" з повним робочим днем під землею. Звільнена 01.04.1997 року згідно наказу 31/к від 02.04.1997 року. З 20 жовтня 1996 року вийшла на пенсію. Відповідно до положень ст.48 Гірничого Закону України має право на отримання палива на побутові потреби, як пенсіонер, який пропрацював на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах.
Відповідно до п.17.3.4 Проекту ліквідації шахти "Річна" Шахтоуправління "Волинське" Державної холдингової компанії "Торезантрацит" проектом передбачається збереження схеми, що існує, по забезпеченню вугіллям на комунальні потреби з центрального вугільного складу Торезької дирекції з ліквідації шахт - автомобільний транспорт. До закінчення ліквідаційних робіт в повному обсязі фінансування витрат, що стосуються безкоштовного забезпечення побутовим паливом окремих категорій громадян, провадиться за рахунок коштів, що виділяються на закриття шахти. Після ліквідації шахти забезпечення безоплатним вугіллям провадиться правонаступником по забезпеченню побутовим паливом вуглеотримувачів шахт, що ліквідуються. Тобто, обов'язок по забезпеченню безоплатним побутовим паливом позивача, як пенсіонера шахти, до закінчення повної фізичної ліквідації шахти, до 2012 року включно, було покладено на Державне підприємство "Донвуглереструктуризація" (а.с. 27-28).
31 грудня 2013 року позивачці повідомлено про відмову у наданні пільг на тверде пічне побутове паливо згідно статті 48 Гірничого Закону України (а.с.8), у зв'язку з тим, що позивач вийшла на пенсію з діючого на теперішній час підприємства шахтоуправління "Волинське" Державного підприємства "Торезантрацит".
Суд не бере до уваги твердження представника відповідача, виходячи з наступного.
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 19 листопада 2002 року № 669 ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» дочірнє підприємство державної холдингової компанії «Торезантрацит» реорганізоване шляхом виділення з його складу структурного підрозділу шахти «Річна» та створено на його базі ДП «Шахта «Річна». Визначено, що останнє є правонаступником майнових прав та обов'язків ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське», пов'язаних з діяльністю його структурного підрозділу «Шахта «Річна» згідно з розподільчим балансом (а.с.22).
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 05 жовтня 2005 року № 506 «Про припинення діяльності ДП «Шахта «Річна» шляхом ліквідації» зазначене підприємство було передано для здійснення фізичної ліквідації до ДП «Донвуглереструктуризація», яке зобов'язане забезпечити працівників окремих категорій населення побутовим вугіллям у період ліквідаційних робіт (а.с.23).
Згідно акту прийому-передачі статей балансу шахтоуправлінням "Волинське" Державного відкритого акціонерного товариства "Державна холдингова компанія "Торезантрацит" передано Державному підприємству "Шахта "Річна" зобов'язання по сплаті, зокрема, заборгованості по заробітній платі, аліментах, по відшкодуванню шкоди за регресними позовами станом на 01 січня 2003 року (а.с.51).
Згідно акту прийому-передачі списку вуглеотримувачів шахти «Річна» від 03 січня 2013 року та списку вуглеотримувачів ЛШ «Річна» Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт ДП «Донвуглереструктуризація», які мають право на отримання побутового палива згідно ст. 48 Гірничого закону України, Головіну З. включена до зазначеного списку осіб, які забезпечувались та мають право на безоплатне забезпечення твердим побутовим паливом згідно із ст. 48 Гірничого закону України (а.с. 29-32).
Згідно довідки Державного підприємства "Донвуглереструктуризація" позивач забезпечувалась безоплатним побутовим паливом відповідно до ст. 48 Гірничого Закону України, як пенсіонер шахти "Розсипнянська №2", з початку ліквідації - з 2006 року до закінчення повної фізичної ліквідації шахти (2012 рік) (а.с.70).
Згідно п.12.11. Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України (з доповненнями і змінами) обов'язок з забезпечення паливом на побутові потреби осіб, звільнених в зв'язку з ліквідацією підприємства, виробничої (структурної) одиниці покладається на правонаступника. Мінпаливенерго відповідно до вимог ст. 45 Гірничого закону України підготує і внесе на розгляд Кабінету Міністрів України пропозицію про визначення правонаступника із соціальних гарантій після повної ліквідації вугільних підприємств.
Згідно п.12.10.8 Угоди на підприємствах, що ліквідуються, забезпечення працівників побутовим паливом здійснюється за рахунок бюджетних коштів.
Частиною 2 статті 102 Бюджетного кодексу України передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг на придбання твердого пічного палива надаються пільги, особам, які мають таке право згідно із статтею 48 Гірничого закону України, - з розрахунку вартості 3,1 тони вугілля на побутові потреби на домогосподарство на рік.
Відповідно до Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 № 939, датою фізичної ліквідації гірничого підприємства вважається дата затвердження Мінвуглепромом актів прийняття відповідних робіт, а також визначення правонаступника щодо соціального захисту осіб відповідно до частини п'ятої статті 48 Гірничого закону України.
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21 грудня 2012 року № 1078 був затверджений Акт комісії з розгляду підсумків фактичного виконання робіт та заходів, передбачених проектом ліквідації шахти «Річна», яким роботи з ліквідації шахти «Річна» визнані закінченими у повному обсязі, відповідно з проектом ліквідації (а.с. 24).
Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 77 від 31 січня 2007 року "Про затвердження порядку надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам" визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до Гірничого закону України покладено на управління соціального захисту населення.
Таким чином, відповідач у справі - є суб'єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладений обов'язок щодо визначення права на пільги на тверде побутове паливо.
З 20 жовтня 1996 року позивач отримує пенсію за віком .
Згідно трудової книжки позивачка 18 липня 1979 року була прийнята в Шахтоуправління «Волинське» Торезьке виробниче Об'єднання з видобутку антрациту «Торезантрацит». 01 квітня 1997 року відповідно до наказу № 31/к від 02.04.1997 року позивачка звільнена за власним бажанням за ст. 38 КЗпП України (а.с.3-4).
Згідно архівної довідки Відособленого підрозділу "Шахтоуправління "Волинське" Державного підприємства "Торезантрацит" від 12 березня 2014 року позивач з 02 серпня 1989 року переведена на ділянку навантаження шахти «Річна» Торезького виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Торезантрацит». На час призначення пенсії - 20 жовтня 1996 року, працювала на ділянці навантаження шахти «Річна» (а.с.5).
Архівна довідка підтверджується наступними матеріалами справи: наказом шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання з видобутку антрацита «Торезантрацит» № 48/к від 23 липня 1979 року, яким Головіну З.О.(таб. № 7632) прийнято на тимчасову роботу з 18 липня 1979 року на ділянку навантаження (а.с. 54), наказом шахти «Річна» Торезького виробничого об'єднання з видобутку антрацита «Торезантрацит» № 83/к від 04 липня 1989 року Головіну З.О було переведено вантажницею автомашин ділянки навантаження шахти Річна (а.с. 55), особовою карткою форми Т-2 ОСОБА_2О (а.с.57-58), табелем обліку робочого часу за жовтень 1996 року по дільниці «Поверхня» шахти «Річна» (а.с.60).
Згідно наказу Міністра вугільної промисловості СРСР від 22 грудня 1988 року № 242 "Про створення шахт "Волинська" та "Річна" Виробничого об'єднання «Торезантрацит» "Шахтоуправління "Волинське" Торезького виробничого об'єднання з видобутку антрациту "Торезантрацит" перетворено на "Шахта "Волинська" та "Шахта "Річна" Торезького виробничого об'єднання з видобутку антрациту "Торезантрацит". До складу "Шахта "Волинська" увійшла шахта "Річна" (а.с.42).
Зазначені документи підтверджують, що на момент виходу на пенсію позивачка працювала на шахті "Річна" в Шахтоуправлінні "Волинське" Торезького виробничого об'єднання з видобутку антрациту "Торезантрацит".
Постановою Кабінету Міністрів України № 831 від 13 листопада 2013 року "Про зміни, що вносяться до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 77 і від 12 серпня 2009 року № 887" пункт 4 Порядку надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам доповнено новим абзацом такого змісту: "У разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази)" .
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки відособленим підрозділом "Шахтоуправління "Волинське" Державного підприємства "Торезантрацит" надана відповідачу архівна довідка, в якій зазначено, що позивач працював на шахті "Річна", тому відповідно відповідь відповідача від 31 грудня 2013 року позивачу про відмову у наданні пільг на тверде пічне побутове паливо згідно статті 48 Гірничого Закону України, є неправомірною, а тому позовні вимоги обґрунтовано задоволенні.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області - залишити без задоволення.
Постанову Торезького міського суду Донецької області від 23 квітня 2014 р. у справі № 247/1538/14-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів : В.В. Попов
І.В. Сіваченко
О.О. Шишов