Справа № 752/3198/14-а
Провадження по справі № 2-а/752/152/14
Іменем України
27.05.2014 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді Хоменко О.Л.,
при секретарі Кириченко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м.Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної у м.Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності, а також про призначення, нарахування (здійснення перерахунку) та виплату одноразової компенсації та щорічної допомоги на оздоровлення особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи,-
Позивач звернувся з позовом про визнання протиправною бездіяльності, а також про призначення, нарахування (здійснення перерахунку) та виплату одноразової компенсації та щорічної допомоги на оздоровлення особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Свої вимоги мотивує тим, що він є інвалідом ІІ групи безстроково, захворювання якого пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він має право на отримання одноразової компенсації в розмірі 45 мінімальних заробітних плат, та щорічної допомоги в розмірі 5 мінімальних заробітних плат.
Однак в період з 1996 року по 2013 рік він отримував суму допомоги значно нижчу, ніж передбачено законодавством.
Просить визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної у м.Києві державної адміністрації та Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та зобов'язати їх здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити йому щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат, в порядку та на умовах, визначених положеннями ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період, починаючи з 1996 року по 2013 рік включно.
Також просить визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної у м.Києві державної адміністрації та Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та зобов'язати їх здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити йому одноразову компенсацію як інваліду ІІ групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який став інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 45 мінімальних заробітних плат.
Просить також зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної у м.Києві державної адміністрації та Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в подальшому нараховувати та виплачувати йому щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат, в порядку та на умовах, визначених положеннями ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В судове засідання позивач не з'явився, про день розгляду справи повідомлений належним чином. Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи без участі позивача та його представника.
Представники відповідачів з позовом не згідні. Вважають, що допомога на оздоровлення за 2013 рік нарахована і виплачена відповідачу відповідно до норм чинного законодавства. В іншій частині позовні вимоги заявлені з пропуском позовної давності, в зв'язку з чим просять відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою Голосіївського районного суду м.Києва від 27.05.2014 року позовні вимоги позивача до Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної у м.Києві державної адміністрації та Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності, а також про призначення, нарахування (здійснення перерахунку) та виплату одноразової компенсації та щорічної допомоги на оздоровлення особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, в частині нарахування та виплати щорічної допомоги на оздоровлення за період з 01.07.2000 року по 2012 рік включно та одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС залишено без розгляду.
Суд, заслухавши представників та, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення з 01.07.2000 року, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії ІІ; з11.04.2001 року - як інвалід ІІІ групи І категорії згідно довідки МСЕК від 10.04.2001року; з 08.12.2005 року - як інвалід ІІ групи І категорії.
Як видно з довідки Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 23.04.2014 року №12/447-10 компенсація за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, яка стала інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи, в сумі 94 грн 80 коп була надіслана позивачу поштовим переказом на його адресу згідно квитанції 1869 04.06.2006 року; щорічна допомога на оздоровлення за 2012-2013 роки перерахована на картковий рахунок позивача в Печерській філії КБ «Приватбанк»: за 2012 рік в розмірі 120 грн - 31.01.2013 року; за 2013 рік в розмірі 120 грн - 24.01.2014 року.
Відповідно до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується щорічна допомога в таких розмірах:
- інвалідам І і ІІ групи - 5 ( п'ять) мінімальних заробітних плат;
- інвалідам ІІІ групи, дітям-інвалідам - 4 ( чотири) мінімальні заробітні плати;
- учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - 5 ( п'ять) мінімальних заробітних плат;
- учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії - 3 ( три) мінімальні заробітні плати;
- кожній дитині, яка втратила внаслідок Чорнобильської катастрофи одного з батьків - 3 (три) мінімальні заробітні плати;
- евакуйованим із зони відчудження у 1986 році, включаючи дітей - 3
( три) мінімальні заробітні плати.
Щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення.
Згідно ст.63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлено розмір щорічної допомоги на оздоровлення інвалідам ІІ групи - 120 грн.
Однак встановлення конкретного розміру щорічної допомоги на оздоровлення в твердій грошовій сумі суперечить Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яким встановлено розмір щорічної допомоги як величину, кратну мінімальній заробітній платі.
Враховуючи засади пріоритетності законів України над урядовими нормативними актами та вимоги ст.92 Конституції України, згідно якої виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина та основи соціального захисту, суд приходить до висновку, що дії відповідачів щодо нарахування та виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення за 2013 рік у розмірі меншому, ніж перебачено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є неправомірними.
В зв'язку з цим суд вважає за необхідне зобов'язати відповідачів здійснити перерахунок та виплату позивачу щорічної допомоги на оздоровлення за 2013 рік, виходячи з розміру, встановленого ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як інваліду ІІ групи, віднесеному до категорії 1- п'яти мінімальних заробітних плат, з урахуванням виплачених сум.
Щодо вимог позивача про здійснення перерахунку та нарахування щорічної допомоги на оздоровлення за період з 1996 року по 2000 рік, то вони задоволенню не підлягають, так як в судовому засіданні встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення з 01.07.2000 року.
Також не підлягають задоволенню вимоги позивача щодо здійснення йому в подальшому нарахування та виплати щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, оскільки обраний спосіб захисту порушеного права на майбутнє чинним законодавством не передбачений.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 48, 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.92 Конституції України, ст.ст.8,9,70,71,94, 158-163,167 КАС України, суд,-
Позов задовільнити частково.
Визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної у м.Києві державної адміністрації та Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобилської катастрофи, за 2013 рік - неправомірною.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної у м.Києві державної адміністрації та Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2013 рік, виходячи з розміру, встановленого ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як інваліду ІІ групи , віднесеному до категорії 1- п'яти мінімальних заробітних плат, з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду через Голосіївський районний суд м.Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: