справа № 562/1023/14-а
іменем У К Р А Ї Н И
12.06.2014 року.
Здолбунівський районний суд Рівненської області
у складі: головуючого судді Кушніра О.Г.,
при секретарі Парфенюк Т.А.,
з участю позивача ОСОБА_1,
її представника ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Здолбунові Рівненської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
У поданій 11 квітня 2014 року до суду заяві позивач ОСОБА_1 просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області провести їй перерахунок та виплату пенсії по Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 % заробітної плати починаючи з 15 жовтня 2013 року відповідно до довідки Здолбунівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області №71/05-26 від 10 лютого 2014 року з урахуванням посадового окладу в розмірі 1340 грн. і матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення на загальну суму 6639,40 грн.
В обґрунтування свої вимог позивач покликається на те, що 19 лютого 2014 року вона зверталася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії з 01 лютого 2008 року з урахуванням указаних вище виплат, які при перерахунку пенсії у 2008 році не були враховані, оскільки не були включені у довідку, що видана Здолбунівською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області від 10 лютого 2014 року № 71/05-26, нова форма якої затверджена постановою Правління ПФУ від 04 вересня 2013 року №15-1 на виконання рішень суду. Відповідач у здійснені перерахунку пенсії йому відмовив безпідставно, тому його дії є протиправними.
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали повністю та з аналогічних мотивів.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, хоча повідомлявся про час та місце розгляду справи завчасно та належним чином. Згідно поданих письмових заперечень позов не визнала, мотивуючи тим, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань і на оздоровлення не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії Просить у задоволені позову позивачу відмовити.
Заслухавши пояснення позивача, його представника, дослідивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що з 10 січня 2003 року позивачу призначено пенсію за віком як державному службовцю згідно Закону України "Про державну службу", виходячи із заробітку та загального трудового стажу позивача 34 роки 5 місяців 1 день, з яких 25 років 2 місяці 9 днів на державній службі.
Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітну, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
А тому загальний процент розрахунку пенсії від заробітку позивачу ОСОБА_1 становить 90%, що підтверджується протоколом №24 від 23 січня 2003 року та не заперечується відповідачем.
Заробітна плата державних службовців згідно ст.33 Закону України "Про державну службу" складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
До структури заробітної плати згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» входить як основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні компенсаційні виплати.
Згідно довідки Здолбунівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області від 10 лютого 2014 року №71/05-26 посадовий оклад позивача становить 1340 грн. та нараховувалася, зокрема, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в сумі 3319,70 грн. та на оздоровлення в сумі 3319,70 грн. та інші виплати, з яких нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до положень ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно положень ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
З огляду на викладене, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Для вирішення спірних правовідносин підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними.
Така позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року (справа №21-430а11), яка відповідно приписів ч.2 ст.244-1 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ураховуючи те, що посадовий оклад, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових та на оздоровлення і інші надбавки отримувалися позивачем під час проходження служби та на них нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, дії відповідача щодо невключення цих виплат при перерахунку пенсії є протиправними.
Відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Оскільки із заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся 19 лютого 2014 року, то перерахунок пенсії відповідачем має бути здійснений з 01 березня 2014 року, а не з 15 жовтня 2013 року.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновків, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 17, 94, 159, 160, 163, 167, 181 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% заробітної плати по Закону України «Про державну службу» відповідно до довідки Здолбунівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області №71/05-26 від 10 лютого 2014 року з урахуванням посадового окладу у розмірі 1340 (одна тисяча триста сорок) грн. та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань і на оздоровлення в сумі 6639 (шість тисяч шістсот тридцять дев'ять) грн. 40 (сорок) коп., починаючи з 01 березня 2014 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в сумі 73 (сімдесят три) 08 (вісім) коп.
У решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 /десяти/ днів з дня її проголошення.
Повний текст постанови виготовлено 13 червня 2014 року.
Суддя: