11 червня 2014 року Справа № 60743/12/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Шавеля Р.М.,
суддів Костіва М.В. та Кузьмича С.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської обл. від 14.07.2011р. в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації Івано-Франківської обл. про визнання дій протиправними та зобов'язання провести нарахування і виплату щорічної разової грошової допомоги учаснику війни, -
11.07.2011р. ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом, у якому просив визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації Івано-Франківської обл. (надалі - відповідач, орган соціального захисту) щодо відмови у виплаті разової щорічної допомоги до 05 травня за 2011р., як учаснику війни; стягнути з відповідача на його користь недоплачену суму одноразової допомоги, як учаснику війни, в сумі 2172 грн., відповідно до ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2011 р., з урахуванням виплачених сум.
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської обл. від 14.07.2011р. в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Не погодившись із винесеним судовим рішенням, постанову суду оскаржив позивач, який у поданій апеляційній скарзі просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким задоволити позовні вимоги в повному обсязі.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції неправильно встановлено обставини справи та рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки позивач є учасником війни та має право на разову грошову допомогу в розмірі, встановленому згідно ч. 5 ст. 14 Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Відповідач проводив виплату належної позивачу допомоги у межах кошторисних призначень, згідно постанови КМ України від 04.04.2011р. № 341, якою звужено обсяг ветеранів війни. При прийнятті рішення, судом не враховано рішень Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007р. та № 10-рп/2008 від 22.05.2008р., які є обов'язковими до виконання і з врахуванням яких виплата допомоги як учаснику війни, у 2011р. повинна здійснюватися згідно ч.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»
Окрім того вказує, що при виплаті допомоги, як учаснику війни слід враховувати положення ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .
На підставі ст.197 КАС України розгляд наведеної справи проводиться в порядку письмового провадження, оскільки справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає до часткового задоволення, з наступних підстав.
Приймаючи рішення по справі, суд першої інстанції виходив з того, що допомога учаснику війни виплачена органом соціального захисту згідно постанови КМ України № 341 від 04.04.2011р., тому дії відповідача є правомірними.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, не відповідають нормам матеріального та процесуального права, виходячи з наступного.
Як слідує з матеріалів справи, позивач є учасником війни, що стверджується копією відповідного посвідчення.
З урахуванням наведеного, позивачу на підставі постанови КМ України № 341 від 04.04.2011р. «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» органом соціального захисту виплачена щорічна разова грошова допомога до 5 травня у 2011 році.
Відповідно до п.1 постанови КМ України № 341 від 04.04.2011р. «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» встановлено, що у 2011 році виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» здійснюється учасникам війни в розмірі 120 гривень.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» викладені в новій редакції положення ч.5 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до яких щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються КМ України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008р. наведені положення визнані неконституційними, через що з 22.05.2008р. відновлено дію ч.5 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до якої розмір грошової допомоги учасникам війни має становити 3 мінімальні пенсії за віком.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру разової грошової допомоги до 5 травня учасникам війни застосуванню підлягають норми ч.5 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції, яка діяла до 01.01.2008р., тобто дана допомога повинна була бути нарахована і виплачена в розмірі 3 мінімальних пенсій за віком.
Таким чином, відповідачем неправомірно здійснена позивачу виплата допомоги у розмірі, який визначений постановою КМ України № 341 від 04.04.2011р. «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань».
Окрім цього, на думку колегії суддів, спірні правовідносини не регулюються положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», нормами якого не передбачено конкретного розміру спірної допомоги.
Приписами п.4 розділу VII «Прикінцеві положення» установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМ України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
З урахуванням наведеного, вказана правова норма не поширює свою дію на правовідносини щодо виплати щорічної разової грошової допомоги, яка передбачена приписами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, виплата щорічної допомоги учаснику війни до 5 травня за 2011 рік повинна становити три мінімальні пенсії за віком, з урахуванням вимог ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до положення ст.ст.21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішенням, дією або бездіяльністю. Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд повинен визнати такі дії незаконними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону.
В силу ст.17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка містить положення про те, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня здійснюють органи соціального захисту, обов'язок по виплаті спірної допомоги слід покласти саме на відповідача.
Таким чином, колегія суддів приходить до переконання про підставність позовних вимог щодо визнання дйї органу соціального захисту протиправними, зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити на користь позивача недоплачену частину спірної допомоги за 2011 рік.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до переконливого висновку про часткове задоволення позовних вимог з вищевикладених мотивів.
Що стосується вимоги позивача про стягнення з відповідача допомоги у конкретній сумі, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що предметом даного спору є право на отримання позивачем разової грошової допомоги, а не розмір нарахування, й суд не може перебирати на себе функцію органу, на який законом покладено повноваження щодо визначення розміру допомоги.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення, з вищевикладених мотивів.
Керуючись ст.ст. 94, 160, 183-2, 195-197, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст.207, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволити частково.
Постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської обл. від 14.07.2011р. скасувати та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задоволити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації Івано-Франківської обл. щодо нарахування та виплати на користь ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику війни, згідно ст.ст.14, 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2011 рік не в повному розмірі, - протиправними.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації Івано-Франківської обл. нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику війни згідно ст.ст.14, 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», за 2011 рік, в розмірі 3 (трьох) мінімальних пенсій за віком та з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова апеляційного суду є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: Р.М.Шавель
Судді: М.В.Костів
С.М.Кузьмич