22 травня 2014 рокусправа № 2/а/0417/323/2012
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Малиш Н.І.
суддів: Щербака А.А. Баранник Н.П.
за участю секретаря судового засідання: Фірсік Д.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Індустріального районного суду м.Дніпропетровська від 22 листопада 2012 року у справі № 2/а/0417/323/2012 у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної в м.Дніпропетровську ради про стягнення соціальної допомоги, -
В листопаді 2012 року позивач звернулась із позовом до суду, в якому просила визнати дії відповідача щодо відмови у виплаті недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, зобов'язати відповідача зробити перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в розмірі не менше прожиткового мінімуму на місяць та виплатити недоплату за весь период призначення даної допомоги, зобов'язати відповідача виплачувати щомісячно допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом для дітей віком до шести років, стягнути з відповідача суму недоплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 4723 грн.
Постановою Індустріального районного суду м.Дніпропетровська від 22 листопада 2012 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної в м.Дніпропетровську ради про стягнення соціальної допомоги - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в межах, викладених в позовній заяві.
Позивач апеляційну скаргу в судовому засіданні підтримала, просила її задовольнити з підстав в ній викладених.
Представник відповідача до суду не з'явився, повідомлений належним чином про день та час розгляду скарги.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень,
допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачка має малолітнього сина - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.11) та є особою, на яку поширюється дія статті 13 Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми", та якій призначена виплата як не застрахованій особі.
Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відповідно до Конституції України
встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
У 2012 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
На дійсний час є чинним Порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751. Відповідно до пункту 22 зазначеного Порядку відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
За зверненням позивачу призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку із підвищенням у розмірі:
- з 01.05.2012 року по 30.06.2012 року - 642,81 грн.;
- з 01.07.2012 року по 30.09.2012 року - 650,81 грн.;
- з 01.10.2012 року по 31.10.2012 року - 666,81 грн.
Отже, відповідачем правильно (у відповідності з діючим законодавством) нараховувалась та сплачувалась позивачці допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку що не заперечувалось позивачем.
Таким чином позовні вимоги про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції були повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Індустріального районного суду м.Дніпропетровська від 22 листопада 2012 року у справі № 2/а/0417/323/2012 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у м.Дніпропетровську ради про стягнення соціальної допомоги - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: Н.І. Малиш
Суддя: А.А. Щербак
Суддя: Н.П. Баранник