Постанова від 10.06.2014 по справі 824/2032/14-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2014 р. м. Чернівці Справа №824/2032/14-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Григораша В.О.;

секретаря судового засідання - Сопко В.Ю.;

за участю:

представника позивача - Марочко Л.І.;

представника відповідача - Білоус С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Заставнівського району Чернівецької області до Товтрівської сільської ради про визнання рішення незаконними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ :

В поданому до суду адміністративному позові прокурор Заставнівського району Чернівецької області (позивач) просить суд визнати незаконним рішення XXIV сесії VI скликання Товтрівської сільської ради від 14.03.2014 року №19/24 "Про залишення та подальше перебування ОСОБА_3 на посаді сільського голови" та зобов'язати Товтрівську сільську раду вчинити дії щодо Товтрівського сільського голови ОСОБА_3, передбачені ч. 2 ст. 22 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" та ч. 2 ст. 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постановою Заставнівського районного суду від 30.01.2013 року Товтрівського сільського голову ОСОБА_3 визнано винним у скоєнні корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-2 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 грн. Зазначена постанова суду набрала законної сили.

15.02.2013 року прокурором Заставнівського району направлено до Товтрівської сільської ради для розгляду згідно з вимогами ст. 22 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" постанову Заставнівського районного суду від 30.01.2013 року, винесену за результатами розгляду адміністративної справи про адміністративне корупційне правопорушення, відносно Товтрівського сільського голови ОСОБА_3

26.02.2013 року 16 сесія VI скликання Товтрівської сільської ради прийняла рішення №16/08 про взяття до відома постанови Заставнівського районного суду та попередження сільського голови ОСОБА_3 про недопущення подібних діянь на посаді сільського голови при виконанні функціональних обов'язків.

15.04.2013 року прокурором Заставнівського району подано позов до Чернівецького окружного адміністративного суду про визнання незаконним рішення 16 сесії VI скликання Товтрівської сільської ради №16/08 від 26.02.2013 року в частині залишення ОСОБА_3 на займаній посаді.

06.06.2013 року Чернівецьким окружним адміністративним судом винесено постанову про задоволення позову прокурора Заставнівського району. Визано протиправним та скасовано рішення 16 сесії VI скликання Товтрівської сільської ради №16/08 від 26.02.2013 року в частині взяття постанови Заставнівського районного суду до відома та попередження сільського голови ОСОБА_3 про недопущення подібних діянь на посаді сільського голови при виконанні функціональних обов'язків та зобов'язано Товтрівську сільську раду повторно розглянути питання щодо залишення та подальшого перебування на посаді Товтрівського сільського голови Заставніьського району ОСОБА_3

27.11.2013 року 21 сесією VI скликання Товтрівської сільської ради прийнято рішення №78/21 "Про залишення та подальше перебування ОСОБА_3 на посаді сільського голови".

16.01.2014 року прокурором Заставнівського району подано позов до Чернівецького окружного адміністративного суду про визнання незаконним рішення 21 сесії VI скликання Товтрівської сільської ради №78/21 від 27.11.2013 року в частині залишення ОСОБА_3 на займаній посаді голови Товтрівської сільської ради.

06.02.2014 року Чернівецьким окружним адміністративним судом винесено постанову про задоволення позову прокурора. Рішення 21 сесії 6 скликання Товтрівської сільської ради від 27.11.2013 року№78/21 визнано незаконним та зобов'язано Товтрівську сільську раду повторно розглянути питання щодо залишення та подальшого перебування на посаді Товтрівського сільського голови ОСОБА_3

Однак, 14.03.2013 року 24 сесією VI скликання Товтрівської сільської ради прийнято рішення №19/24 "Про залишення та подальше перебування ОСОБА_3 на посаді сільського голови".

Прокурор вважає вказане рішення незаконним та таким, що прийняте всупереч вимог чинного законодавства.

Представник прокуратури в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог та просив суд відмовити у їх задоволенні у повному обсязі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Постановою Заставнівського районного суду Чернівецької області від 30 січня 2013 року №716/81/13-п ОСОБА_3 - голову Товтрівської сільської ради визнано винним у скоєнні правопорушення і притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-2 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн. Зазначена постанова суду набрала законної сили 12.02.2013 року (а.с. 8). Сума штрафу добровільно сплачена ОСОБА_3, що підтверджується квитанцією 612.13.3 від 05.02.2013 року (а.с. 9).

Листом від 15 лютого 2013 року №101-350вих-13 прокурором Заставнівського району Чернівецької області направлено на сесію Товтрівської сільської ради для розгляду згідно із вимогами ст. 22 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" постанову Заставнівського районного суду від 30.01.2013 року, винесену за результатами розгляду адміністративної справи про адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-2 КУпАП відносно Товтрівського сільського голови ОСОБА_3 (а.с.10).

Заслухавши та обговоривши постанову Заставнівського районного суду Чернівецької області від 30.01.2013 року №716/81/13-п, рішенням №16/08 XVI сесії 6 скликання Товтрівської сільської ради від 26.02.2013 року "Про постанову Заставнівського районного суду відносно сільського голови" вирішено: постанову Заставніського районного суду про адміністративне корупційне правопорушення сільського голови ОСОБА_3 передбачене ч. 1 ст. 172-2 КУпАП взяти до відома; попередити сільського голову ОСОБА_3 про недопущення подібних діянь на посаді сільського голови при виконанні функціональних обов'язків; контроль за виконанням даного рішення здійснювати комісії з питань депутатської діяльності та етики (а.с. 11).

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 06.06.2013 року №824/944/13-а визнано протиправним та скасовано рішення сесії Товтрівської сільської ради від 26.02.2013 року № 16/08 в частині взяття постанови Заставнівського районного суду до відома та попередження сільського голови ОСОБА_3 про недопущення подібних діянь на посаді сільського голови при виконанні функціональних обов'язків та зобов'язано Товтрівську сільську раду повторно розглянути питання щодо залишення та подальшого перебування на посаді сільського голови с. Товтри Заставнівського району Чернівецької області ОСОБА_3 (а.с. 12-13).

Заслухавши постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 06.06.2013 року №824/944/13-а та постанову Заставнівського районного суду від 30.01.2013 року №716/81/13-п, рішенням №78/21 ХХІ сесії 6 скликання Товтрівської сільської ради від 27.11.2013 року вирішено зазначений факт постановою Заставніського районного суду від 30.01.2013 року у вчиненні правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-2 КУпАП Товтрівським сільським головою не визнавати та залишити ОСОБА_3 на посаді сільського голови (а.с.14).

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 06.02.2014 року №824/117/14-а визнано незаконним рішення 21 сесії VI скликання Товтрівської сільської ради від 27.11.2013 року №78/21 "Про залишення та подальше перебування ОСОБА_3 на посаді сільського голови" та зобов'язано Товтрівську сільську раду повторно розглянути питання щодо залишення та подальшого перебування на посаді Товтрівського сільського голови ОСОБА_3 з урахуванням вимог ст.22 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" та ст.ст. 12, 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (а.с. 15-16).

Заслухавши постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 06.02.2014 року №824/117/14-а та постанову Заставнівського районного суду від 30.01.2013 року №716/81/13-п, рішенням №19/24 ХХІV сесії 6 скликання Товтрівської сільської ради від 14.03.2014 року вирішено зазначений факт постановою Заставнівського районного суду від 30.01.2013 року у вчиненні правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-2 КУпАП Товтрівським сільським головою не визнавати та залишити ОСОБА_3 на посаді сільського голови (а.с.18).

До вказаних спірних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими Законами.

Частиною 2 ст.7 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 року №2493-III (Закон №2493-III) передбачено, що посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією України, законами України і керуються у своїй діяльності Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування.

Пунктом 4 ч. 1 ст. 12 Закону №2493-III визначено, що на службу в органи місцевого самоврядування не можуть бути прийняті особи на яких протягом останнього року накладалися адміністративні стягнення за вчинення корупційних правопорушень;

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону №2493-III посадові особи місцевого самоврядування, зазначені в абзацах третьому та четвертому статті 3 цього Закону, яких притягнуто до відповідальності за корупційні правопорушення, пов'язані з порушенням обмежень, передбачених Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції", підлягають звільненню з посади у триденний строк з дня отримання відповідним органом місцевого самоврядування копії відповідного судового рішення, яке набрало законної сили.

У відповідності до ч. 2 ст. 22 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" від 07.04.2011 року №3206-VI дострокове припинення повноважень на виборній посаді, припинення повноважень посадової особи на посаді, звільнення, що здійснюється за рішенням Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, звільнення військової посадової особи з військової служби у зв'язку з притягненням до відповідальності за корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених цим Законом, здійснюється з урахуванням особливостей, визначених Конституцією і законами України.

Інші особи, яких притягнуто до кримінальної або адміністративної відповідальності за корупційні правопорушення, пов'язані з порушенням обмежень, передбачених Законом, підлягають звільненню з відповідних посад у триденний строк з дня отримання органом державної влади, органом місцевого самоврядування, підприємством, установою, організацією копії відповідного судового рішення, яке набрало законної сили, якщо інше не передбачене законом.

Згідно ч. 4 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

Враховуючи викладене вище, суд вважає, що рішення XXIV сесії VI скликання Товтрівської сільської ради від 14.03.2014 року №19/24 "Про залишення та подальше перебування ОСОБА_3 на посаді сільського голови" прийняте з грубим порушенням зазначених вище норм законодавства України та є незаконним.

Розглядаючи вказаний спір слід також зазначити те, що позивач неодноразово звертаючись до суду намагався реалізувати вказані вище норми законодавства в частині припинення перебування на займаній посаді ОСОБА_3 Однак, як вбачається з матеріалів справи, зазначені норми ігнорувались шляхом прийняття рішень сесії, які не узгоджуються з висновками судових рішень, приписами Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції".

Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Аналізуючи вказані вище норми права, в тому числі і норми прямої дії, слід дійти висновку, що будь-які правовідносини (спір), яким дана відповідна правова оцінка національним судом, і існує відповідне рішення, яке набрало законної сили з тих чи інших правовідносин повинне виконуватись на всій території України і захищатись в тому числі судом. Наведене частково узгоджується із практикою Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право на справедливий суд. Так, у справі "Горнсбі проти Греції" (Case of Hornsby v. Greece) названий суд у своєму рішенні від 19.03.1997 року зазначив, що для цілей статті 6 Конвенції виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду".

В ході судового розгляду справи, судом достовірно встановлено факт пасивного виконання та ігнорування висновків суду наведених в постановах Чернівецького окружного адміністративного суду від 06.06.2013 року та 06.02.2014 року, якими визнано відповідні рішення Товтрівської сільської ради в частині залишення ОСОБА_3 на займаній посаді голови Товтрівської сільської ради протиправними та скасовано.

На думку суду, позивачем в даних правовідносинах було вичерпано всі можливі заходи (шляхи) визначені національним законодавством, які дають можливість усунути порушення вказаних вище норм права, а тому суд з урахуванням вимог п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України вважає за можливе та доцільне зобов'язати Товтрівську сільську раду вчинити дії щодо Товтрівського сільського голови ОСОБА_3, передбачені ч.2 ст. 22 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" та ч.2 ст. 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", що узгоджуватиметься з вимогами ст. 19 Конституції України.

Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 70, 71, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати незаконним рішення XXIV сесії VI скликання Товтрівської сільської ради від 14.02.2014 року №19/24 "Про залишення та подальше перебування ОСОБА_3 на посаді сільського голови".

3. Зобов'язати Товтрівську сільську раду вчинити дії щодо Товтрівського сільського голови ОСОБА_3, передбачені ч. 2 ст. 22 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" та ч. 2 ст. 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 16 червня 2014 року (15.06.2014 року - вихідний день).

Суддя Григораш В.О.