Ухвала від 29.05.2014 по справі 398/661/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2014 рокусправа № 398/661/14-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дадим Ю.М.

суддів: Богданенка І.Ю. Уханенка С.А.

розглянувши порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області на постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 12 березня 2014 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 12 березня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено: визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області неправомірними щодо відмови позивачу в призначенні дострокової пенсії за віком як матері інваліда з дитинства, скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області № 189854 від 17.01.2014 року про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області призначити та виплачувати позивачу з 21.08.2013 року дострокову пенсію за віком відповідно до умов пункту 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області просить скасувати постанову суду першої інстанції, а в задоволенні позовної заяви позивача відмовити.

Перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається та судом першої інстанції встановлено, що позивачу, ІНФОРМАЦІЯ_1 виповнилося 50 років, вона є матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, остання відповідно до довідки МСЕК від 23.08.2000 року є інвалідом з дитинства.

По досягненню 50-річного віку, маючи 22 роки 9 міс. 3 дні стажу позивачка 28.10.2013 року звернулася до відповідача із заявою про призначення їй дострокової пенсії за віком як матері інваліда з дитинства та подала відповідні документи.

Розпорядженням № 189854 від 17.01.2014 року УПФ в м. Олександрії та Олександрійському районі відмовило позивачці в призначенні пенсії на пільгових умовах з тих підстав, що її донька визнана інвалідом дитинства після досягнення 6-річного віку.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) тимчасово, до прийняття відповідного закону жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, за наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.

Згідно із статтею 17 Закону № 1788-XII жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до восьмирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 15 років із зарахуванням до стажу часу догляду за дітьми. При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років, які мають право на одержання соціальної пенсії.

Таким чином, наведені правові норми не містять як обов'язкову умову для призначення такого виду пенсії встановлення дитині інвалідності до досягнення нею 6-річного віку.

Управління ПФУ в м. Олександрії та Олександрійському районі мотивує відмову в призначенні дострокової пенсії з посиланням на Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 24 постанови правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок) при призначені пенсій жінкам, які народили п'ятеро або більше дітей і виховували їх до восьмирічного віку (чотирнадцятирічного), з 01.01.2006 - шестирічного (чотирнадцятирічного) віку, матерям інвалідів з дитинства, які виховували їх до цього віку, а також, у разі відсутності матері або за її згодою, чоловікам, які здійснювали виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда, факт народження дитини встановлюється на підставі свідоцтва про народження, а їх виховання до зазначеного віку - на підставі свідоцтва про народження чи паспорта дитини.

Пунктом 25 Порядку визначено, що визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком установи охорони здоров'я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку, або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку надається висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку.

Відповідно до частини четвертої статті 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, що має вищу юридичну силу.

Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у пункті 5 своєї постанови від 1 листопада 1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», судам при розгляді справи необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону.

Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Відтак, виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при вирішенні цього спору застосуванню підлягають саме норми Законів № 1788-XII та № 1058-IV, а не названий Порядок.

Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування «пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а п.1 ч.1 ст.45 Закону визначено, що пенсія за віком призначається з дня , що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше 3 місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Так як позивачу 20.08.1963 року виповнилося 50 років, то пенсія повинна бути призначена з 21.08.2013 року.

З урахуванням наведеного, суд першої інстанції дійшов вірного висновку стосовно задоволення позовних вимог.

За таких обставин, суд вважає, що рішення суду першої інстанції викладене достатньо повно, обґрунтовано та мотивовано з посиланням на конкретні пункти законів України, які регулюють спірні правовідносини, що свідчить про відсутність підстав для його скасування.

З огляду на встановлені судом першої інстанції фактичні обставини справи та обрану правову позицію, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.

Керуючись п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області залишити без задоволення.

Постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 12 березня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.

Головуючий: Ю.М. Дадим

Суддя: І.Ю. Богданенко

Суддя: С.А. Уханенко