Постанова від 10.06.2014 по справі 813/107/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2014 року № 813/107/14

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Хоми О.П.,

з участю секретаря судового засідання Олійника Ю.В.,

з участю представників: відповідача ОСОБА_1,

третіх осіб Шпек В.В., Давид О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до реєстраційної служби Головного управління юстиції у Львівській області, треті особи на стороні відповідача без самостійних вимог Українська народна партія, Львівська обласна організація Української народної партії про визнання протиправним наказу,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до реєстраційної служби Головного управління юстиції у Львівській області, в якому, з урахуванням заяви від 14.02.2014 року про уточнення позовних вимог, просить визнати протиправним наказ реєстраційної служби Головного управління юстиції у Львівській області №100-р від 19.12.2013 року «Про взяття до відома інформації про зміну керівного складу». Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскарженим наказом порушено його права як заступника голови Львівської обласної організації Української народної партії, оскільки позивач вважає, що на підставі оскарженого наказу внесено зміни до складу керівних органів Львівської обласної організації УНП, чим фактично позбавлено його керівних повноважень як заступника голови обласної організації. Також у позовній заяві позивач звертає увагу на те, що відповідач не надав належної правової оцінки наданих йому документам, зокрема наголошує на тому, що проводячи правовий аналіз наданих до реєстрації змін у керівному складі Львівської обласної організації Української народної партії відповідач не перевірив повноважень особи, яка підписала ці документи та легітимність органів, які вносили ці зміни. Окрім того позивач зазначає про порушення керівними органами партії вимог Статуту та чинного законодавства в частині припинення членства ОСОБА_5 у лавах Української народної партії. У зв'язку з тим, що ухвалу центрального проводу УНП від 16.11.2013 року щодо передачі повноважень з поточного керівництва обласної організації партії новоутвореному комітетові було прийнято з грубим порушенням вимог законодавства, то прийнятий на підставі такої ухвали наказ №100-р від 19.12.2013 року «Про взяття до відома інформації про зміну керівного складу», на думку позивача, є протиправним.

Позивач ОСОБА_4 у своїй заяві від 14.04.2014 року про уточнення позовних вимог просив, серед іншого, розглянути справу без його участі в порядку письмового провадження.

Про місце, дату і час розгляду даної адміністративної справи позивач був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Представник відповідача ОСОБА_1 позову не визнала повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях від 14.04.2014 року (а.с. 158-164). Суть заперечень полягає у наступному. Згідно з витягом з протоколу № 1 Конференції Львівської обласної організації Української народної партії від 10.02.2013 року, який було подано реєстраційній службі, останню повідомлено лише про обрання ОСОБА_5 керівником партії. Про кількісний і персональний склад заступників голови, членів проводу та ради Львівської обласної організації УНП реєстраційну службу не повідомлялось. Відповідно до Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань, затвердженого наказом Мінюсту України від 08.07.2011 року № 1828/5 реєструючим органом береться до відома інформація про зміни у складі керівних органів, а не лише керівника. Оскільки жодних документів на підтвердження повноважень ОСОБА_4 як заступника голови Львівської обласної організації Української народної партії станом на 09.04.2014 року реєстраційній службі не подано, то повноваження ОСОБА_4 як заступника голови Львівської обласної організації Української народної партії є не підтвердженими. Вважає, що прийняття оскарженого наказу не стосується позивача, відтак прав та інтересів останнього не порушено. Просила відмовити у задоволенні позову.

Українська народна партія, залучена до справи як третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог, позовні вимоги ОСОБА_4 заперечує з підстав, викладених у письмових запереченнях на позовну заяву від 06.03.2014 року (а.с.143-146). Наголошує на тому, що в Єдиному реєстрі громадських формувань відсутні відомості про ОСОБА_4 як заступника голови Львівської обласної організації Української народної партії. Крім того, ухвалою Правління УНП від 26.12.2013 року ОСОБА_4 було виключено з лав партії, що в силу вимог п. 2.2 Статуту позбавляє його права займати також і керівні посади в цій партії. На момент звернення до суду позивач не був членом Української народної партії. Стверджує, що оскаржений наказ було прийнято у відповідності з вимогами чинного законодавства, він не порушує прав та інтересів позивача, відтак немає підстав для задоволення його позовних вимог.

Представник УНП Шпек В.В. в судовому засіданні дав пояснення, аналогічні змісту письмових заперечень. Просив відмовити у задоволенні позову.

Представник Львівської обласної організації УНП Давид О.В. в судовому засіданні позову не визнала з підстав, викладених у запереченнях УНП. Додатково пояснила, що усунення ОСОБА_5 з посади голови ЛОО УНП відбулося не наказом №100-р від 19.12.2013 року, а рішенням Центрального Проводу УНП. Статутом УНП не передбачено, що у разі вибуття голови обласної організації партії його функції виконує один із заступників. Вважає, що спірний наказ прийнятий відповідно до вимог чинного законодавства, не порушує прав та інтересів позивача, тому просла відмовити в задоволенні позову повністю.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Українська народна партія (далі - УНП) зареєстрована як юридична особа 31.12.1999 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Установчим документом УНП є її Статут (а.с. 126-130), у п. 3.2 якого визначено структуру політичної партії, зокрема передбачено, що до її складу входять обласні організації УНП. Згідно з п. 3.5.2. Статуту керівними органами обласної організації є конференція, рада та провід обласної організації.

10 лютого 2013 року відбулась конференція Львівської обласної організації УНП (далі - ЛОО УНП), на порядок денний якої було винесено, зокрема питання про обрання голови ЛОО УНП та її керівних органів: заступників голови, Проводу, Ради, Ревізійної комісії.

Результати конференції оформлено протоколом від 10.02.2013 року (а.с. 131-133), у якому зафіксовано факт обрання шляхом таємного голосування ОСОБА_5 головою ЛОО УНП відповідно до п. 3.5.3 Статуту УНП. Також в протоколі від 10.02.2013 року зазначено про результати голосування за кандидатури заступників голови ЛОО УНП, зокрема про обрання ОСОБА_4 заступником голови ЛОО УНП.

Витяг з протоколу від 10.02.2014 року з відомостями щодо результатів голосування по третьому питанню порядку денного, де йдеться про обрання ОСОБА_5 головою ЛОО УНП (а.с. 44), супровідним листом від 04.03.2013 року направлено на адресу Головного управління юстиції у Львівській області для реєстрації змін керівництва ЛОО УНП відповідно до рішення від 10.02.2013 року (а.с. 43).

Водночас, витяг з протоколу від 10.02.2014 року, скерований до Головного управління юстиції у Львівській області, не містить відомостей про обрання заступників голови ЛОО УНП.

На підставі рішення Конференції ЛОО УНП від 10.02.2013 року реєстраційна служба Головного управління юстиції на підставі п. 8 Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 08.07.2011 року № 1828/5 прийняла наказ № 33-Р від 05.04.2013 року «Про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів», відповідно до якого взято до відома інформацію про обрання ОСОБА_5 головою ЛОО УНП (а.с. 48).

Ухвалою XIV з'їзду УНП № 4 від 05.10.2013 року відповідно до ст. ст. 3.6.4, 3.6.5 Статуту УНП затверджено протокол лічильної комісії щодо результатів таємного голосування з обрання Голови УНП та визнано ОСОБА_6 обраним головою УНП.

16 листопада 2013 року Центральний провід УНП прийняв ухвалу «Про скликання позачергових виборних конференцій обласних організацій Української народної партії» (а.с. 120), у якій зазначено про те, що у зв'язку з виходом з партії частини керівництва деяких обласних організацій УНП та відповідно до ст. ст. 3.6.8, 3.5.3 та 2.8 Статуту УНП Центральний провід УНП ухвалив:

1. скликати позачергові виборні конференції обласних організацій УНП згідно додатку;

2. провести звірку членів УНП у вказаних обласних організаціях;

3. утворити оргкомітети з підготовки та проведення позачергових виборних конференцій обласних організацій УНП згідно додатку;

4. надати оргкомітетам повноваження здійснювати поточне керівництво діяльністю обласної організації до проведення конференції та обрання нового керівництва;

5. доручити правлінню УНП за поданням оргкомітету встановлювати дату проведення конференції та квоту представництва;

6. секретаріату УНП надати організаційне та матеріально-технічне забезпечення проведення позачергових виборних конференцій вказаних обласних організацій УНП;

7. контроль за виконанням цієї ухвали покласти на голову Секретаріату УНП Юрія Ширка.

Додатком до ухвали Центрального проводу УНП від 16.11.2013 року є перелік чотирьох обласних організацій з поіменним складом оргкомітетів кожної із них. Зокрема, склад оргкомітету Львівської обласної організації наступний: Давид О.- голова оргкомітету, Немчінов О., Малиць О., Артемович А., Тарнакіна О., Пастух Т., Горинський О.

Як слідує з витягу з протоколу засідання Центрального Проводу УНП від 16.11.2013 року (а.с. 49), зазначену ухвалу від 16.11.2013 року прийнято у зв'язку з тим, що з відкритих джерел інформації, зокрема з офіційного веб-сайту Народного Руху України та друкованих ЗМІ, УНП стало відомо, що орієнтовно в кінці травня 2013 року голова ЛОО УНП ОСОБА_5 вступив в іншу політичну партію - Народний Рух України та був обраний заступником голови Львівської обласної організації названої партії. З цього часу ОСОБА_5 фактично припинив виконувати покладені на нього Статутом УНП обов'язки. З покликанням на норми ст. 6 Закону України «Про політичні партії в Україні», а також на п. 2.2. Статуту УНП Центральний провід УНП прийшов до висновку, що своїми діями, тобто вступом до іншої політичної партії, ОСОБА_5 фактично самостійно припинив членство в УНП, що в свою чергу передбачає необхідність обрання нового керівництва ЛОО УНП.

Про факт припинення членства ОСОБА_5 у зв'язку з вступом в іншу політичну партію Секретаріат УНП, який відповідно до п. 3.6.11. Статуту є постійно діючим центральним виконавчим органом, який забезпечує практичне виконання ухвал в т.ч. Центрального Проводу, повідомив Головне управління юстиції у Львівській області у листі від 18.11.2013 року (а.с. 52). Разом з цим листом від 18.11.2013 року реєстраційній службі було надіслано також і Ухвалу Центрального Проводу УНП від 16.11.2013 року для прийняття відповідного рішення відповідно до Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 08.07.2011 року № 1828/5 (далі - Порядок № 1828/5).

У відповідності із Порядком № 1828/5 було проведено правову експертизу отриманих документів стосовно відсторонення від посади голови ЛОО УНП у зв'язку з його виходом з членів партії. За результатами експертизи підготовлено правовий висновок від 19.12.2013 року (а.с. 55-56), відповідно до якого реєстраційна служба «вважає за можливе взяти до відома інформацію про зміни у керівному складі ЛОО УНП, а саме щодо усунення з посади Голови ЛОО УНП ОСОБА_5 у зв'язку з припиненням його членства в УНП та взяти до відома інформацію про здійснення поточного керівництва ЛОО УНП оргкомітетом на чолі з Давид Ольгою».

На цій підставі реєстраційна служба Головного управління юстиції у Львівській області прийняла наказ №100-Р від 19.12.2013 року «Про взяття до відома інформації про зміни у керівному складі», відповідно до якого на підставі п. 8 Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 08.07.2011 року № 1828/5, відповідно до ухвали Центрального Проводу УНП від 16.11.2013 року, повідомлення Секретаріату УНП від 18.11.2013 року вирішено:

1. взяти до відома інформацію про зміни у керівному складі Львівської обласної організації Української народної партії, а саме про усунення з посади Голови Львівської обласної організації УНП ОСОБА_5 у зв'язку з припиненням його членства в УНП;

2. взяти до відома інформацію про здійснення поточного керівництва ЛОО УНП оргкомітетом у складі Давид Ольги (голови оргкомітету), Нечмінова Олега, Малиця Ореста, Артемовича Андрія, Тарнаківської Ольги, Пастуха Тараса, Гординського Олександра.

Копію зазначеного наказу супровідним листом від 19.12.2013 року направлено голові оргкомітету ЛОО УНП Давид О.

Разом з тим, на адресу відділу реєстрації юридичних осіб реєстраційної служби Головного управління юстиції у Львівській області супровідним листом від 09.01.2014 року надіслано картку форми № 4 ЛОО УНП для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомостей про зміни у керівному складі юридичної особи.

Після прийняття наказу № 100-Р від 19.11.2013 року ухвалою Правління УНП «Про виключення з Української народної партії деяких осіб» від 26.12.2013 року на підставі п. 2.6. Статуту УНП у зв'язку з грубим перешкоджанням здійснення статутної діяльності та невиконання ухвал Центрального Проводу з УНП було виключено одинадцять осіб, в т.ч. ОСОБА_4 (а.с. 147). Ще однією ухвалою Правління УНП від 26.12.2013 року за № 12/3 за підписом голови ОСОБА_6 «Про припинення членства в Українській народній партії деяких осіб» ОСОБА_5 визнано таким, що припинив своє членство в Українській народній партії.

На зазначені ухвали від 26.12.2013 року ОСОБА_5 та ОСОБА_4 подали скарги, за результатам розгляду яких ухвалою Центрального Проводу УНП від 22.02.2014 року відмовлено у їх задоволенні (а.с. 148).

Ще до прийняття Центральним Проводом УНП ухвали від 22.02.2014 року, ОСОБА_4 18 лютого 2014 року звернувся з даним позовом до суду, мотивуючи свій позов тим, що оскаржений наказ № 100-Р від 19.11.2013 року порушує його права як заступника керівника ЛОО УНП, позаяк з його прийняттям змінено керівний склад структурного осередку УНП. Окрім того, обґрунтовуючи протиправність зазначеного наказу, позивач наголошує на тому, що при його прийнятті керівні органи і посадові особи допустили низку порушень вимог Статуту УНП та норм чинного законодавства, яким реєстраційна служба не надала належної правової оцінки.

Під час розгляду даної адміністративної справи стало відомо, що наказом начальника реєстраційної служби Головного управління юстиції у Львівській області № 16-Р від 27.02.2014 року скасовано наказ № 100-Р від 19.12.2013 року «Про взяття до відома інформації про зміни у керівному складі» (а.с. 167).

У зв'язку з прийняттям цього наказу позивач уточнив свої позовні вимоги і просить суд лише визнати протиправним наказ реєстраційної служби Головного управління юстиції у Львівській області № 100-Р від 19.11.2013 року з наведених вище мотивів.

При вирішенні даного спору суд керувався наступними нормами законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 05.04.2001р.№ 2365-III «Про політичні партії в Україні» (далі - Закон № 2365-ІІІ) право громадян на свободу об'єднання у політичні партії для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів визначається і гарантується Конституцією України. Встановлення обмежень цього права допускається відповідно до Конституції України в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей, а також в інших випадках, передбачених Конституцією України.

Згідно зі ст. 3 Закону № 2365-ІІІ політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Відповідно до ч. 5 ст. 6 Закону № 2365-ІІІ порядок вступу до політичної партії, зупинення та припинення членства в ній визначається статутом політичної партії.

У ст. 11 Закону № 2365-ІІІ передбачено, що реєстрацію політичних партій здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань. Органи, що здійснюють реєстрацію політичних партій та їх обласних, міських, районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, ведуть відповідні реєстри. Форму реєстрів затверджує Міністерство юстиції України.

Політична партія щорічно інформує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, про обласні, міські, районні організації партії або інші структурні утворення, передбачені статутом партії. Політична партія також інформує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, про зміни назви, програми, статуту, керівних органів партії, їх адреси та місцезнаходження у тижневий строк після прийняття рішень з цих питань.

Відповідно до ч. 19 ст. 11 Закону рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань щодо реєстрації або неприйняття будь-якого рішення з цього питання може бути оскаржене до суду.

Указом Президента України від 06.04.2011 року № 401/2011 затверджено Положення про Державну реєстраційну службу України, відповідно до п. 1 якого Державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України та входить до системи органів виконавчої влади.

Укрдержреєстр є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у сферах державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади міста Києва, друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності.

Основні завдання Укрдержреєстру передбачено у п. 3 Положення, у підп. 19 якого зазначено, що Укрдержреєстр, зокрема, реєструє, бере до відома, погоджує зміни до статутних документів та керівних органів зареєстрованих (легалізованих) громадських формувань, реєструє зміни до статутів.

Відповідно до п. 7 названого вище Положення Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.

Порядок створення, ведення Єдиного реєстру громадських формувань і користування ним визначає Положення про Єдиний реєстр громадських формувань (далі - Єдиний реєстр), затверджене наказом Мінюсту України 19.12.2008 року № 2226/5. В розумінні цього Положення Єдиний реєстр - це електронна база даних, яка містить відомості про легалізацію, в т.ч. політичних партій: політичних партій, обласних, міських і районних організацій політичних партій та інших структурних утворень політичних партій. Згідно з п.1.8 цього Положення відповідальність за достовірність відомостей, що вносяться до Єдиного реєстру, відповідно до законодавства несуть особи, які надали цю інформацію.

Наказом Міністерства юстиції України № 1828/5 від 08.07.2011 року затверджено Порядок підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань (далі - Порядок № 1828/5), відповідно до п. 2 якого цей Порядок визначає процедуру підготовки та оформлення рішень, які приймаються за результатами розгляду Державною реєстраційною службою України та реєстраційними службами територіальних органів Мін'юсту, в тому числі щодо взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів громадських формувань.

За змістом п. 3 Порядку № 1828/5 відповідно до цього Порядку приймаються рішення у т.ч. стосовно взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів громадських формувань.

Відповідно до п. 5 Порядку № 1828/5 реєстрація (погодження або взяття до відома) змін до статутних документів, взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів, державна реєстрація змін до положень, регламентів, списків третейських суддів постійно діючих третейських судів полягає у перевірці відповідності змісту внесених змін Конституції, іншим актам законодавства, статуту (положенню) громадського формування, а також відповідності процедури прийняття (ухвалення) змін статуту (положенню) громадського формування, прийнятті рішення про реєстрацію (погодження або взяття до відома) змін до статутних документів, про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів, про державну реєстрацію змін до положень, регламентів, списків третейських суддів постійно діючих третейських судів, занесенні відомостей до відповідного реєстру, видачі свідоцтва (у разі потреби) або довідки.

Згідно з п. 8 Порядку № 1828/5 Укрдержреєстр та реєстраційні служби територіальних органів Мін'юсту (далі - легалізуючий орган), зобов'язані у строк, визначений законами України та іншими актами законодавства України, прийняти, серед іншого, одне з таких рішень: про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів громадського формування; про відмову у взятті до відома інформації про зміни у складі керівних органів громадського формування;

Відповідно до п. 9 Прядку № 1828 рішення, зазначені у пункті 8 цього Порядку, приймаються залежно від результатів правової експертизи в межах установленого строку виключно на підставах, встановлених законами, а також прийнятими на їх виконання актами Кабінету Міністрів України та наказами Мін'юсту України, а в разі реєстрації (погодження або взяття до відома) змін до статутних документів, взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів - також на підставі статуту (положення) відповідного громадського формування. Такі рішення оформляються наказами, до яких додається правовий висновок щодо відповідності законодавству України установчих документів, поданих на легалізацію (реєстрацію) (додатки 1, 2), щодо відповідності законодавству України повідомлення організації професійної спілки про належність до певної профспілки (додаток 3), щодо відповідності законодавству України та статуту (положенню) громадського формування змін до статутних документів (додатки 4, 5), щодо відповідності законодавству України та статутному документу громадського формування інформації про зміни у складі керівних органів (додатки 6, 7), щодо відповідності законодавству України та статуту (положенню) громадського формування документів, поданих для видачі дублікатів свідоцтва про реєстрацію (легалізацію) та/або статуту (положення) (додатки 8, 9), щодо відповідності законодавству України та статуту (положенню) громадського формування документів, поданих для взяття до відома рішення про припинення громадського формування (додатки 10, 11), щодо відповідності законодавству України та статутному документу громадського формування документів, поданих для скасування запису про легалізацію (реєстрацію) (додатки 12, 13), щодо відповідності законодавству України та статуту (положенню) громадського формування документів, поданих для реєстрації символіки (додаток 14), щодо відповідності законодавству України та статутному документу громадського формування документів, поданих для державної реєстрації змін до положення, регламенту, списку третейських суддів постійно діючого третейського суду (додатки 15, 16). Правовий висновок є невід'ємною частиною наказу. У разі прийняття кількох рішень щодо одного громадського формування такі рішення можуть оформлюватись одним наказом та правовим висновком.

У п. 13, п. 21 Порядку № 1828/5 на підставі правових висновків готується наказ, який підписують Голова Укрдержреєстру, начальники реєстраційних служб головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також начальники реєстраційних служб районних, міжрайонних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції. Підпис начальника реєстраційної служби засвідчується печаткою відповідного управління юстиції. Відомості про легалізовані (зареєстровані) громадські формування, про зміни до статутних документів громадських формувань та про зміни у складі керівних органів вносяться до Єдиного реєстру громадських формувань у порядку, визначеному Положенням про нього.

Завданням адміністративного судочинства, відповідно до ст. 1 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно зі ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Позивачем, відповідно до п. 8 ст. 3 КАС України, є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Згідно з ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Поряд з тим у ч. 3 цієї статті зазначено, що юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, зокрема, щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.

При вирішенні даного спору суд виходив із наступного.

Позивач ОСОБА_4 вважає, що оскарженим наказом № 100-Р від 19.11.2013 року порушено його право як заступника керівника ЛОО УНП. Порушення своїх прав позивач вбачає у тому, що на підставі цього наказу керівництво партійним осередком здійснюватимуть інші особи на чолі з Давид Ольгою як головою оргкомітету ЛОО УНП.

Суд встановив, що оскаржений наказ реєстраційної служби Головного управління юстиції у Львівській області було прийнято за наслідками правової експертизи на підставі поданих документів: повідомлення Секретаріату УНП від 18.11.2013 року про припинення членства ОСОБА_5 в УНП та Ухвали Центрального Проводу УНП від 16.11.2013 року «Про скликання позачергових виборних конференцій обласних організацій Української Народної Партії». Одним із пунктів названої ухвали передбачено передання оргкомітетам повноважень здійснювати поточне керівництво діяльністю обласної організації до проведення конференцій та обрання нового керівництва.

Що стосується попереднього керівництва осередку УНП у Львівській області, то відповідно до згаданого вище протоколу конференції ЛОО УНП від 10.02.2013 року ОСОБА_5 було обрано головою ЛОО УНП, а ОСОБА_4 - заступником голови ЛОО УНП. Для внесення відповідних записів у Єдиний реєстр громадських формувань реєстраційній службі ГУЮ у Львівській області серед іншого було надіслано витяг зазначеного протоколу, але лише стосовно обрання голови ЛОО УНП - ОСОБА_5

На цій підставі реєстраційна служба прийняла згаданий вище наказ № 33-Р від 05.04.2013 року «Про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів» та внесла відповідні запис у Єдиний реєстр громадських формувань.

Щодо обрання ОСОБА_4, то щодо нього жодних рішень стосовно наділення керівними повноваженнями реєстраційна служба не приймала і відомостей щодо його статусу в лавах партійної організації в Єдиному реєстрі громадських формувань немає.

Більше того, згідно з ухвалою від 26.12.2013 року ОСОБА_4 виключено з членів партії УНП і станом на дату звернення до суду з даним позовом суду не надано належних і допустимих доказів на підтвердження його членства в УНП, як і наявності у нього керівних повноважень у цій партії.

Слід зазначити, що суд в межах розгляду даної справи не дає оцінки правомірності рішень, прийнятих керівними органами партії, оскільки ці питання стосуються її внутрішньої (статутної) діяльності, що в силу наведених вище норм ст.17 КАС України не відноситься до юрисдикції адміністративного суду.

В даному випадку предметом оскарження є рішення реєстраційної служби ГУЮ у Львівській області, тобто правовий акт суб'єкта владних повноважень, виданий на виконання наданих йому владних управлінських функцій, і який породжує певні юридичні наслідки для інших суб'єктів.

Разом з тим суд зауважує, що станом на дату розгляду справи наказ №100-р від 19.12.2013 року «Про взяття до відома інформації про зміну керівного складу» скасовано, у зв'язку з чим суд при вирішенні даного спору не дає йому оцінки на відповідність вимогам закону, оскільки юридичної значимості цей акт уже немає. Попри це, позивач просить визнати його неправомірним з наведених вище мотивів.

За встановлених обставин суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що на момент звернення з даним позовом до суду ОСОБА_4 не був членом Української Народної Партії, відтак в суду немає обґрунтованих підстав вважати, що оскаржений наказ певним чином може порушувати права та інтереси ОСОБА_4

Оцінюючи встановлені під час розгляду справи обставини, суд дійшов висновку, що оскарженим наказом реєстраційної служби Головного управління юстиції у Львівській області лише взято до відома про наявність тимчасових змін в організації керівництва політичною партією. Такі зміни в керівництві ЛОО УНП відбулися не спірним наказом, а рішенням Центрального Проводу УНП, тобто внутрішнім рішенням партії.

У правовідносинах, зумовлених прийняттям цього наказу, не виникло жодних прямих юридичних наслідків для прав та інтересів ОСОБА_4

Твердження позивача стосовно того, що з прийняттям цього наказу порушено його право як заступника керівника не знайшло належного і достатнього обґрунтування.

Сам факт припинення повноважень керівника ЛОО УНП не передбачає переходу повноважень керівництва до його заступника. Натомість мотиви, якими керується позивач, стосуються внутрішньопартійної діяльності і розподілу повноважень між керівними одиницями партії, які не є предметом оцінки суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги наведені вище обставини та норми законодавства, суд дійшов висновку, що обґрунтованих підстав для задоволення позову немає.

Щодо судових витрат, то відповідно до ст. 94 КАС України такі покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови відповідно до частини другої статті 186 цього Кодексу.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Хома О.П.

Повний текст постанови виготовлено 16 червня 2014 року.