Постанова від 10.06.2014 по справі 810/3036/14

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2014 року 810/3036/14

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Скрипки І.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Зоря» про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

19 травня 2014 року до Київського окружного адміністративного суду звернулось Управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області (УПФУ) з позовом до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Зоря» (СВК «Зоря») про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 12552,28 грн.

Зазначали, що відповідач має заборгованість перед Управлінням Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області із відшкодування вказаних витрат за Списком №2 за період з 1 січня 2014 року по 31 березня 2014 року.

Посилаючись на порушення підприємством положень Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, просили суд стягнути з нього суму такої заборгованості.

Позивач і відповідач у судове засідання не з'явились, про дату, місце і час розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно; представник позивача подав клопотання про розгляд справи без його участі. Тому судом, на підставі положень частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалено продовжувати розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову, виходячи із такого.

Сільськогосподарський виробничий кооператив «Зоря» є юридичною особою, зареєстрований Тетіївською районною державною адміністрацією 19 лютого 2000 року (а.с.4), включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України 19 лютого 2000 року, що підтверджується довідкою №848/2000 р. (а.с.5), та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Тетіївському районі. Основними видами діяльності кооперативу є: вирощування зернових культур; вирощування кормових культур; вирощування інших культур; мясне та молочне скотарство; роздрібна та оптова торгівля.

Відповідно до розрахунку, поданого УПФУ, за СВК «Зоря» утворилась заборгованість із відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 за період з 1 січня 2014 року по 31 березня 2014 року по пенсіонерам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, які працювали на підприємстві відповідача та перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України. Це підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з 1 січня по 31 березня 2014 року (а.с.6), з січня 2014 року (а.с.8), з 1 січня по 31 грудня 2013 року (а.с.10), з 2014 року (а.с.11 зв.), за лютий 2014 року (а.с.12 зв.), за березень 2014 року (а.с.13 зв.).

Управлінням Пенсійного фонду надано картку особового рахунку ТОВ СВК «Зоря» по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 за період із 1 січня по 31 березня 2014 року (а.с.7), довідки, що підтверджують перебування на обліку в Управлінні Пенсійного фонду у Тетіївському районі Київської області пенсіонерів ОСОБА_3 (а.с.14), ОСОБА_2 (а.с.15), ОСОБА_4 (а.с.16), ОСОБА_5 (а.с.17), а також копії довідок, виданих СВК «Зоря», що підтверджують пільговий стаж роботи ОСОБА_2 (а.с.18), ОСОБА_5 (а.с.19), ОСОБА_4 (а.с.20), ОСОБА_3 (а.с.21), який дає право на призначення та отримання пенсій на пільгових умовах.

Також позивачем надано копії розпоряджень та протоколів на підтвердження проведення перерахунку сум пільгових пенсій вказаним вище пенсіонерам (а.с.29-43).

Пенсійним фондом на адресу відповідача направлено розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за вказаний період згаданим пенсіонерам, які отримані підприємством, але зазначена у них сума добровільно не погашена.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить із такого.

За правилами статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування закріплені Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058-ІV), зокрема: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками тощо.

За визначенням у статті 1 цього Закону страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону; а згідно частини третьої статті 18 цього Закону вони є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

За приписами пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Коло осіб, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи за Списком №2 визначено, зокрема, пунктом «б» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (Закон №1788-ХІІ).

Проте, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди підпунктом 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV передбачено, що вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» (статтями 27 та 28). При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Порядок відшкодування страхувальниками витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України, затвердженою постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, за нормами пункту 6.4 якої Пенсійний фонд щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, які надсилає підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій, визначає розмір сум до відшкодування на поточний рік.

Підприємства відповідно до вимог пункту 6.8 Інструкції щомісяця до 25-го числа повинні вносити до Пенсійного фонду України зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Згідно із пунктом 1 статті 1 та пунктом 1 статті 2 Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» для суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднань, бюджетних, громадських та інших установ та організацій, об'єднань громадян та інших юридичних осіб, а також фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»- «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

З огляду на викладене, витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, які відповідач відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зобов'язаний відшкодовувати Пенсійному фонду, у розумінні цього Закону, вважаються внесками на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтями 14, 15 Закону №1058-IV передбачено, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зокрема, роботодавці - підприємства, установи та організації, створені відповідно до законодавства України.

Беручи до уваги, що саме Пенсійний фонд та його органи є уповноваженими здійснювати контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, інших джерел, визначених законодавством (Положення Про Пенсійний Фонд України, затверджене Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011), то він уповноважений виставляти відповідні розрахунки та пред'являти позови про стягнення несплачених коштів на виплату пенсій.

Наявність у відповідача заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, підтверджується доказами, наданими позивачем. У свою чергу жодних заперечень або ж документів на спростування позовних вимог відповідачем не подано.

Як передбачає частина перша статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За таких обставин, адміністративний позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню.

За нормами частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Стягнути із Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Зоря» на користь Управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області заборгованість із відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком№2, за період з 1 січня 2014 року по 31 березня 2014 року в сумі 12552 (дванадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят дві) грн. 28 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Скрипка І.М.