10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Сало А.Б.
Суддя-доповідач:Майор Г.І.
іменем України
"03" червня 2014 р. Справа № 817/3022/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Бучик А.Ю.
Одемчука Є.В.,
при секретарі Городнюк В. М. ,
за участю сторін:
від позивача: не з'явився,
від відповідача: Грімова Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "27" лютого 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до УМВС України в Рівненській області визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати неправомірними дії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області щодо незарахування йому до стажу служби вислугу років у пільговому обчисленні (один місяць служби за півтора місяця) в період з 01.01.1995 року по 01.10.1997 року відповідно до абз. 15 пп. "в" п. 3 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393, а саме, 48 днів в 1995 році, 48 днів в 1996 році та 36 днів в 1-3 кварталах 1997 року, для призначення пенсії.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2014 року відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 .
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, ОСОБА_1 звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким задовольнити позов. В апеляційній скарзі позивач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції. Також просив розглянути справу за його відсутності.
Колегія суддів враховуючи те, що сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги та положення частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе розглядати справу за відсутності представника позивача.
Представник відповідача в засіданні суду заперечила проти доводів апеляційної скарги. Вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, а тому просила залишити її без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України з 16.12.1994р. по 04.03.2013р..
В період з 16.12.1994р. по 07.10.1997р., згідно наказу УМВС України в Рівненській області від 21.12.1994р. №187о/с, обіймав посаду старшого інспектора групи ВІЗ і реєстрації іноземців відділення паспортної, реєстраційної та міграційної роботи Сарненського районного відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області.
04.03.2013р. наказом УМВС України в Рівненській області від 04.03.2013р. №62о/с ОСОБА_1 (М-581246) - заступника начальника Кузнецовського міського відділу (з обслуговування Володимирецького району та м. Кузнецовськ) Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області - начальника міліції громадської безпеки звільнено з органів внутрішніх справ України за пунктом 64 "в" (через обмежений стан здоров'я) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991р. №114.
Вислуга років на день звільнення обчислена відповідачем у календарному обчисленні для виплати одноразової грошової допомоги 21 рік 04 місяці 19 днів, у пільговому 27 років 11 місяців 05 днів.
Згідно наданих позивачем табелів обліку робочого часу за 1995-1996 роки та 1-3 квартали 1997 року, позивач перебував в окремих населених пунктах Сарненського району Рівненської області, які відносяться до зон гарантованого добровільного відселення, а саме 48 днів в 1995 році, 48 днів в 1996 році та 36 днів в 1-3 кварталах 1997 року.
В свою чергу, відповідно до розрахунку вислуги років підполковника міліції ОСОБА_1 , спірний період служби позивача з 01.01.1995р. по 01.10.1997р. обчислено відповідачем в календарному (один місяць служби за один місяць), а не в пільговому (один місяць служби за півтора місяця) обчисленні.
Як пояснив позивач вказані табелі обліку робочого часу за 1995р., 1996р. та 1-3 квартали 1997 року складені та підписані виконуючим обов'язки начальника Сарненського РВ УМВС України в Рівненській області капітаном міліції ОСОБА_2 в 1999 році.
До звільнення з органів внутрішніх справ дублікати табелів зберігалися позивачем у власному архіві. Після звільнення дублікати табелів та нотаріально-засвідчені копії позивач передав до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області для перерахунку вислуги років у пільговому обчисленні (один місяць служби за півтора місяця) в період з 01.01.1995р. по 01.10.1997р. згідно абз.15 пп."в" п.3 Порядку обчислення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ №393/1992.
Однак Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку вислуги років в пільговому обчисленні у зв'язку з відсутністю для цього законних підстав, про що позивачу направлені листи від 21.06.2013р. № 1/С-438, від 09.08.2013р. № 1/С-570.
Відповідно до абз.15 пп."в" п.3 Порядку обчислення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ №393/1992 - до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах (один місяць служби за півтора місяця) служба у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", - згідно з переліками військових частин, підрозділів і установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Центральним управлінням Служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Управлінням державної охорони, строк служби обчислюється на пільгових умовах.
В свою чергу, як спосіб захисту порушеного права позивач обрав: визнання неправомірними дії відповідача та зобов'язання УМВСУ в Рівненській області провести повторний розрахунок вислуги років за час проходження ним служби у період з 16.12.1994р. по 07.10.1997р., зарахувавши до нього час роботи у зоні гарантованого добровільного відселення протягом 1995 року - 48 днів; протягом 1996 року - 48 годин та протягом 1997 року 36 днів у календарному обчисленні на пільгових умовах, та оформити відповідні документи для пред'явлення їх в Пенсійний відділ МВС України.
Відповідно до частини 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всіх форм дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Види пенсій і допомоги, які призначаються військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу та їх сім'ям, порядок їх призначення і виплати, а також перерахунку раніше призначених пенсій і обчислення вислуги років установлені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей".
Відповідно до ст.. 17-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992р., - обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 (із змінами та доповненнями) (далі - Порядок обчислення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ №393).
Відповідно до абз.15 пп."в" п.3 Порядку обчислення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ №393 - до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах (один місяць служби за півтора місяця) служба у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", - згідно з переліками військових частин, підрозділів і установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Центральним управлінням Служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Управлінням державної охорони, строк служби обчислюється на пільгових умовах.
В подальшому Постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.1993р. №747 було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393.
Статтею 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначено категорії зон радіоактивно забруднених територій та встановлено, що територія України, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, поділяється на наступні зони: 1) зона відчуження; 2) зона безумовного (обов'язкового) відселення; 3) зона гарантованого добровільного відселення; 4) зона посиленого радіоекологічного контролю. Межі цих зон установлюються та переглядаються Кабінетом Міністрів.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.1991р. №106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи"), затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення (додаток № 1), в якому, зокрема інших, до зони гарантованого добровільного відселення дійсно входять населені пункти Сарненського району, які зазначені в табелях обліку робочого часу позивача.
22.11.1993р. Міністерством внутрішніх справ України видано наказ №748 "Про заходи щодо виконання Постанови КМ України №747" (далі - наказ МВС № 748), яким встановлені умови та порядок зарахування вислуги років у пільговому обчисленні (один місяць служби за півтора місяця) особам, які тимчасово виконували службові обов'язки у зонах радіоактивного забруднення.
Наказ МВС №748 втратив чинність на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України від 20.06.2004р. №684 "Про затвердження Інструкції про порядок обчислення стажу для виплати відсоткової надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ".
Тобто умови та порядок зарахування вислуги років у пільговому обчисленні (один місяць служби за півтора місяця) особам, які тимчасово виконували службові обов'язки у зонах радіоактивного забруднення, встановлені наказом МВС № 748, були чинними у період з 22.11.1993р. по 20.06.2004р..
Пунктом 2 наказу МВС України № 748 затверджено переліки й умови пільгового зарахування до стажу вислуги років для призначення пенсій особовому складу органів і підрозділів внутрішніх справ, особам офіцерського складу, прапорщикам військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом військ внутрішньої та конвойної охорони згідно додатків № 1-9 до наказу МВС №748.
Додатком 1 до наказу МВС №748 затверджений Перелік населених пунктів, віднесених до зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, на території яких час виконання службових обов'язків зараховується до стажу вислуги років для призначення пенсій особовому складу органів внутрішніх справ, військ внутрішньої та конвойної охорони в пільговому обчисленні один місяць служби за півтора місяця, за умови обліку і табелювання робочого часу особового складу на територіях перерахованих населених пунктів із затвердженням їх наказами МВС, ГУВС, УВС, УВСТ та занесенням відомостей у особові справи табелів обліку робочого часу встановленої форми.
Наказом МВС України №748 затверджено форму табелю обліку робочого часу особового складу органів, підрозділів та військових частин, які дислоковані у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, встановлені Порядок і умови оформлення табелю, згідно яких, при постійному несенні служби у зонах безумовного та гарантованого відселення табелювання проводиться щоквартально (п.1 ); при тимчасовому перебуванні у вказаних зонах підставою для оформлення табелю є посвідчення про відрядження або рапорт співробітника з резолюцією керівника органу /підрозділу/, яка підтверджує факт перебування у зоні.
Табель оформлюється на протязі 48 годин після повернення співробітника з цих зон (п.2); табель підписується керівниками служб МВС, УМВС (УМВСТ), відділів ГУВВКС, командирами військових частин підрозділів військ внутрішньої та конвойної охорони і подається до кадрових апаратів для долучення до особових справ.
Таким чином, суд приходить до висновку, що належними та допустими доказами відповідного обліку вислуги років, для призначення пенсій особовому складу органів внутрішніх справ, є послужний список та матеріали особової справи.
В свою чергу, суд критично оцінює табелі обліку робочого часу ОСОБА_1 за 1995р., 1996р. та 1-3 квартали 1997 року виходячи з такого.
З пояснень позивача слідує, що зазначені табелі обліку робочого часу оформлені та підписані в.о. начальника Сарненського РВ УМВС України в Рівненській області капітаном міліції ОСОБА_2 у 1999 році.
Судом встановлено, що форма табелів та порядок їх оформлення не відповідають вимогам наказу МВС України № 748, який безпосередньо і встановлює умови та порядок зарахування вислуги років у пільговому обчисленні (один місяць служби за півтора місяця) особам, які тимчасово виконували службові обов'язки у зонах радіоактивного забруднення.
Згідно довідки УМВС від 11.02.2014р. №7/29 позивач в зони радіоактивного забруднення, зокрема в населені пункти, зазначені в табелях обліку робочого часу протягом 1995-1997 рр. не відряджався. В наказах Сарненського районного відділу УМВС України в Рівненській області за 1995, 1996, 1997 рр. відомості про це відсутні.
Крім того, суд звертає увагу на те, що Наказом МВС України №684, яким було скасовано наказ МВС України №748, затверджено Інструкцію "Про порядок обчислення стажу служби для виплати відсоткової надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ."
Вказаною інструкцією визначено порядок обчислення стажу служби для виплати відсоткової надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ; обчислення періодів служби для виплати відсоткової надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється в порядку, передбаченому законодавством, в календарному обчисленні (один місяць служби за один місяць).
Відповідно до пункту 3 Інструкції - визначення періодів служби для виплати відсоткової надбавки за вислугу років рядовому і начальницькому складу здійснюється комісіями МВС України, ГУМВС України в Автономній Республіці Крим, м.Києві та Київській області, УМВС в областях, м.Севастополі, на транспорті, вищих навчальних закладів, науково-дослідних установ та інших структурних підрозділів МВС України (далі - комісія).
У Міністерстві внутрішніх справ України створюється Центральна комісія. На неї покладається також розгляд спірних питань про період служби, які не можуть бути вирішені іншими комісіями.
Рішення Центральної комісії оформлюється висновком (додається) та оголошується наказом заступника Міністра, рішення інших комісій - наказами відповідних керівників.
Висновок складається в одному примірнику і зберігається в особовій справі працівника.
Відповідно до Наказу Міністерства внутрішніх справ України №1276 від 31.10.2003р. "Про затвердження Інструкції про організацію роботи з пенсійного забезпечення військовослужбовців внутрішніх військ та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України і членів їхніх сімей "(який був чинний на час прийняття спірного рішення відповідачем) - оформлення документів для призначення пенсій і грошової допомоги особам, що звільняються зі служби, а також раніше звільненим особам, які мають право на призначення пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться управліннями (відділами, відділеннями) роботи з персоналом МВС, ГУМВС, УМВС, кадровими службами Головного управління внутрішніх військ і підпорядкованими їм органами і військовими частинами.
Для цього попередньо перевіряються дані про проходження служби, уточнюються і підтверджуються періоди, які підлягають зарахуванню на пільгових умовах, після чого складається розрахунок вислуги років, який погоджується з ДФРЕ, УФРЕ (ВФРЕ) МВС, ГУМВС, УМВС і доводиться до відома особи, яка звільняється. У разі незгоди із складеним розрахунком спірні питання повинні бути розглянуті начальником органу внутрішніх справ, командиром військової частини на підставі рапорту (заяви).
Якщо після звільнення пенсіонер подав додаткові документи, які підтверджують невраховані періоди служби, які впливають на збільшення пенсії, до наказу про звільнення вносяться відповідні зміни.
В свою чергу, що стосується безпосередньо розрахунку вислуги років - у вислугу років зараховуються тільки періоди, які підтверджені наказами.
Окремі періоди служби за відсутності документів і неможливості їх одержання через відсутність архівних даних можуть бути, як виняток, підтверджені наказами по особовому складу.
Зазначені накази складаються на підставі мотивованих висновків про підтвердження служби після вивчення усіх даних та документів, що підтверджують проходження служби в окремі періоди. Усі ці документи повинні бути перераховані у висновку.
Відповідно до пункту 3.4. Інструкції про організацію роботи з пенсійного забезпечення військовослужбовців внутрішніх військ та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України і членів їхніх сімей - При обчисленні вислуги років на пільгових умовах слід керуватися записами в послужному списку особової справи, які здійснюються на підставі наказів начальників органів внутрішніх справ (командирів військових частин) про направлення і повернення з пунктів виконання завдань, де чинним законодавством установлено пільгове обчислення вислуги років для призначення пенсії.
Спірні питання щодо зарахування до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби (у календарному порядку чи на пільгових умовах) вирішуються: відповідними комісіями ГУМВС України в Автономній Республіці Крим, місті Києві та Київській області, УМВС України в областях та місті Севастополі - відносно осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ; комісією Головного управління внутрішніх військ МВС України - відносно військовослужбовців підлеглих йому підрозділів; Комісією МВС України - спірні питання в порядку нагляду та відносно співробітників центрального апарату Міністерства та безпосередньо підпорядкованих йому підрозділів.
Обчислена вислуга років (у календарному порядку і окремо на пільгових умовах) оголошується військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу і вказується в наказі про звільнення.
Особи, що звільняються, попередньо ознайомлюються з розрахунком вислуги років до звільнення. Спірні питання повинні бути розглянуті керівниками підрозділів роботи з персоналом з прийняттям відповідного рішення до видання наказу про звільнення.
Якщо окремі періоди служби не зараховані до вислуги років, але пізніше будуть підтверджені, то в наказ про звільнення вносяться відповідні зміни.
Практично аналогічна позиція викладена в Наказі Міністерство внутрішніх справ України №611 від 25.06.2013р." Про окремі питання організації роботи із соціальних виплат в органах внутрішніх справ України".
За таких обставин, суд першої інстанції правомірно не взяв до уваги показання свідка ОСОБА_3 щодо факту несення позивачем протягом 1995-1997 років служби у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення.
Матеріалами справи не підтверджено належними доказами наявність у позивача права на перерахунок вислуги років у пільговому обчисленні (один місяць служби за півтора місяця) в період з 01.01.1995р. по 01.10.1997р. згідно абз.15 пп. "в" п.3 Порядку обчислення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ №393/1992.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів уважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги ОСОБА_1 відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "27" лютого 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Г.І. Майор
судді: (підпис) А.Ю.Бучик
(підпис) Є.В.Одемчук
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ Г.І. Майор
Повний текст cудового рішення виготовлено "06" червня 2014 р.
Роздруковано та надіслано: р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_1
АДРЕСА_1 - відповідачу: УМВС України в Рівненській області вул. М.Хвильового,2, м.Рівне, 33000
- ,