10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Корбут В.В.
Суддя-доповідач:Хаюк С.М.
іменем України
"04" червня 2014 р. Справа № 274/7813/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Хаюка С.М.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Моніча Б.С.,
при секретарі Степанській А.В. ,
за участю представника відповідача:
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області на постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "04" березня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ,
ОСОБА_4 звернувся з позовом, у якому, з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 25 лютого 2014 року, просив визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області щодо призначення йому як особі, яка працювала у 1986 році у зоні відчуження, пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", протиправною та зобов'язати Управління вчинити дії з призначення та нарахування йому як особі, яка працювала у 1986 році у зоні відчуження, пенсії, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 13 березня 2013 року.
Постановою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 04 березня 2014 року позов задоволено. Визнано відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області щодо призначення ОСОБА_4 як особі, яка працювала у 1986 році у зоні відчуження, пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", протиправною. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області вчинити дії з призначення та нарахування ОСОБА_4 як особі, яка працювала у 1986 році у зоні відчуження, пенсії, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 13.03.2013р.
Не погоджуючись з даною постановою Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в позові відмовити.
Позивач та представник відповідача в судове засідання не з"явився, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином.
За таких підстав, з врахуванням приписів ч.4 ст.196 КАС України, п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією, в даному судовому засіданні, за відсутності позивача та представника відповідача в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає виходячи з наступного.
Судом встановлено, що у березні 2013 року ОСОБА_4 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області з заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років, однак з 30.05.2013 року по 30.05.2013 року йому було відмовлено у цьому з мотивів відсутності первинних документів.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2013р. у справі №274/3373/13-а апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області задоволено частково. Постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 26.06.2013р. змінено та визнано зазначену відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області протиправною та зобов'язано Управління розглянути заяву ОСОБА_4 про призначення пенсії та документи з приводу призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 13.03.2013р. на підставі поданих документів щодо призначення такої пенсії.
На виконання зазначеної постанови Управління розглянуло заяву ОСОБА_4 про призначення пенсії та документи з приводу призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 13.03.2013 р. на підставі поданих ним документів щодо призначення такої пенсії та відмовило у призначенні пенсії у зв'язку з неможливістю підтвердження факту роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС через відсутність первинних документів. Єдиним документом, який підтверджує статус громадянина, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, визначеними Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", є посвідчення, а довідки про періоди роботи (служби) у зоні відчуження є лише підставою для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильскій АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи, тому посилання Управління на відсутність у ОСОБА_4 первинних документів є безпідставним (а. с. 18).
ОСОБА_4 має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до ІІ категорії та має право на пільги, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". ОСОБА_4 працюючи водієм Народицької дирекції рай кіномережі, 29.05.1986р. згідно маршрутного листа №304 перевозив кіноапаратуру і малоцінний інвентар із с. Нове Шарно у зв'язку з аварією на Чорнобильскій АЕС, що підтверджується довідками, виданими за місцем його роботи, довідкою - підтвердженням (а. с. 17-18).
Суд першої інстанції задовольняючи позов виходив з того, що ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 (а. с. 8), на момент звернення до Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області (березень 2013 р.) за призначенням пенсії досяг 50-річного віку, а відтак, зважаючи на наведені вище обставини та висновки, має право на призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто зі зниженням пенсійного віку на 10 років.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Згідно зі ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до абзацу першого статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно з частиною першої статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": Категорії осіб, які постраждали - учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:
- які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років;
- які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - 8 років;
- які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - 5 років.
Посилання Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області на те, що провадження по справі в частині призначеної пенсії з 13 березня 2013 року закрито не було чим порушено норми ч.4 ст.157 КАС України є безпідставними, оскільки підстави та предмет позову у справі №274/3373/13-а Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області не є тотожними підставами та предмету позову у даній справі, оскільки у справі №274/3373/13-а Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області ОСОБА_4 просив, зокрема, зобов'язати Управління призначити йому пенсію відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 13.03.2013 р., а у даній справі він просить зобов'язати Управління вчинити дії з призначення та нарахування йому як особі, яка працювала у 1986 р. у зоні відчуження, пенсії, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 13.03.2013 р., тобто предмет позову є різним.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції, дослідивши в судовому засіданні надані сторонами по справі докази, обґрунтовано задовольнив позовні вимоги.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки постанову судом першої інстанції винесено відповідно до позовних вимог з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду першої інстанції у даній справі.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому її потрібно залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "04" березня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М.Хаюк
судді: І.Ф.Бондарчук
Б.С. Моніч
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ С.М.Хаюк
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області вул.Л.Карастоянової,29,м.Бердичів,Житомирська область,13312
4 - представник позивача ОСОБА_5, АДРЕСА_1 - ,