Ухвала від 10.06.2014 по справі 133/827/14-а

ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 133/827/14-а

Головуючий у 1-й інстанції: Воронюк В.А.

Суддя-доповідач: Совгира Д. І.

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2014 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Совгири Д. І.

суддів: Білоуса О.В. Курка О. П.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Козятин та Козятинському районі Вінницької області на ухвалу Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 20 березня 2014 року за поданням відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області про зміну способу і порядку виконання рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Козятин та Козятинському районі Вінницької області про перерахунок пенсії , -

ВСТАНОВИВ:

Відділ примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Вінницькій області звернувся до Козятинського міськрайонного суду Вінницької області із поданням про зміну способу та порядку виконання рішення суду, зазначивши конкретну суму, яка підлягає стягненню з боржника - 931,97 грн.

Ухвалою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 20 березня 2014 року змінено спосіб та порядок виконання рішення та стягнуто з управління Пенсійного фонду України в м. Козятин та Козятинському районі Вінницької області заборгованість у сумі 931,97 грн. Не погодившись з вказаною ухвалою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати її та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні заяви.

Сторони в судове засідання не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання. У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Постановою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 29.06.2011 року задоволено адміністративний позов ОСОБА_2 та зобов'язано відповідача нарахувати та виплатити пенсію з підвищенням, яке передбачене Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.07.2013 року постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 29.06.2011 року залишено без змін.

На виконання постанови Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 29.06.2011 року судом першої інстанції виданий виконавчий лист № 2-а-1166/11, яким позивачем для примусового виконання поданий до відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Вінницькій області.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що розмір заборгованості відповідача визначений, тому стягнення нарахованих коштів відповідатиме критерію ефективному засобу захисту.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, з таких підстав.

Як вже встановлено сума заборгованості позивачу нарахована. Даний факт сторонами не заперечується.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.

Відповідно ч. 1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Правила цієї статті кореспондуються із положеннями статті 36 Закону України "Про виконавче провадження", де зазначено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання (ч.1 вказаної статті).

Отже, підставою для застосування положень ч. 1 ст. 263 КАС України є обставини, що перешкоджають належним чином виконати судове рішення в адміністративній справі, ускладнюють його виконання або роблять неможливим.

Відтак, зміною способу та порядку виконання судового рішення є прийняття судом нових заходів з метою реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. При цьому, суд може змінити порядок і спосіб виконання судового рішення, не змінюючи при цьому його змісту.

Надаючи правову оцінку доводам подання, колегія суддів зауважує, що останнім не надано жодних доказів щодо наявності обставин які ускладнюють виконання рішення суду, так як і доказів того, що в разі зміни способу виконання, рішення буде виконане.

На думку колегії суддів апеляційної інстанції, викладені заявником вимоги стосуються в цілому вчинення відповідних дій, які у випадку їх задоволення, можуть істотно змінити зміст резолютивної частини судового рішення, що у відповідності з діючим законодавством є недопустимим. До того ж із подання вбачається, що останній у повній мірі обізнаний з порядком виконання рішень суду про стягнення коштів з державного бюджету, проте безпідставно порушує вказане питання перед судом, адже, суд не уповноважений прийняти рішення про зміну витратної частини Державного бюджету України на відповідний рік, в тому числі в порядку, встановленому статтею 263 КАС України.

Таким чином, не має підстав для задоволення подання про встановлення способу та порядку виконання постанови Козятинського міськрайонного суду Вінницької області по справі № 2-а-1166/11.

Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 28 жовтня 2008 року, в якій вказано, що відповідно до статей 21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю. Установивши, що відповідачі порушили норми права, які регулюють спірні відносини, адміністративний суд повинен визнати такі дії протиправними і зобов'язати відповідачів здійснити нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.

Також суд вважає за необхідне вказати, що інформаційний лист ВАС України від 13.06.2013 року №846/12/13-13 на який посилався суд першої інстанції, відкликаний листом від 11.02.2014 № 173/11/14-14.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм права, які призвели до неправильного вирішення питання, тобто прийнята ухвала не відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і підлягає скасуванню.

Відповідно до статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення судом норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 199, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Козятин та Козятинському районі Вінницької області задовольнити повністю.

Ухвалу Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 20 березня 2014 року за поданням відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області про зміну способу і порядку виконання рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Козятин та Козятинському районі Вінницької області про перерахунок пенсії, - скасувати.

Постановити нову ухвалу якою в задоволенні подання відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області про встановлення способу і порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Козятин та Козятинському районі Вінницької області про перерахунок пенсії відмовити повністю.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 16 червня 2014 року.

Головуючий Совгира Д. І.

Судді Білоус О.В.

Курко О. П.