12.06.14р. Справа № Б26/15/29/22/04
Суддя господарського суду Дніпропетровської області Камша Н.М.
при секретарі судового засідання Штефан В.П.
від кредитора: Іскрижицький В.Т. - директор ТОВ "Баріон"
Чорнобай Я.О. - представник ДП "Бар'єр", довіреність № 06/348 від 12.05.2014р.
Герасименко В.М. - представник ТОВ "Баріон", довіреність б/н від 05.05.14р.
від боржника: Сінєльніков В.В. - керуючий санацією
в засіданні приймали участь: Захарчук В.О. - прокурор відділу прокуратури м. Дніпропетровська, посвідчення № 012333 від 01.11.12р.
Безручко М.В. - представник Головного управління юстиції у Дніпропетровській області, довіреність № 10-51/460 від 27.01.14р. за участю представників сторін:
розглянувши справу
за заявою 12 працівників ДП "Магніт" в особі Михайлова Дениса Валерійовича, м. Дніпропетровськ
до боржника Державного підприємства "Магніт", м.Дніпродзержинськ
про визнання банкрутом
Провадження у справі про банкрутство державного підприємства "Магніт", м. Дніпродзержинськ порушено 16.02.04 р.
Оголошення про порушення провадження у справі опубліковано в газеті "Голос України" від 27.03.04 р. № 58.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 06.07.04р. затверджено реєстр вимог кредиторів у справі.
Ухвалою від 14.10.04р. у справі відкрито процедуру санації.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 10.07.12р. припинені повноваження арбітражного керуючого Багно Ю.В. як керуючого санацією боржника, керуючим санацією призначено арбітражного керуючого Сінєльнікова В.В.
Строк санаційної процедури у даній справі неодноразово продовжувався, план санації господарським судом по даній справі не затверджувався.
03.03.14р. до господарського суду надійшло клопотання керуючого санацією ДП "Магніт" про припинення процедури санації боржника та відкриття відносно нього процедури ліквідації та призначення ліквідатора. До клопотання додано протокол засідання комітету кредиторів від 27.02.14р. № 07-КК, на якому одноголосно прийнято таке рішення.
Ухвалою від 11.03.14р. розгляд клопотання призначено на 10.04.14р. за участю керуючого санацією, представників членів комітету кредиторів, представників Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Головного управління юстиції у Дніпропетровській області та представника прокуратури Дніпропетровської області; зобов'язано: керуючого санацією подати для долучення до справи про банкрутство висновок щодо фінансового та майнового становища боржника та баланс боржника на останню звітну дату; Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Головне управління юстиції у Дніпропетровській області подати письмові відзиви на клопотання керуючого санацією щодо відкриття ліквідаційної процедури та щодо кандидатури ліквідатора банкрута.
Ухвалою від 10.04.14р. розгляд справи відкладено на 20.05.14р., повторно зобов'язано керуючого санацією та Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Головне управління юстиції у Дніпропетровській області виконати ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 11.03.14р.
У судове засідання 20.05.14р. представник Міністерства енергетики та вугільної промисловості України не з'явився, керуючий санацією, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Головне управління юстиції у Дніпропетровській області, доказів витребуваних ухвалою господарського суду від 11.03.14р. не подали.
Враховуючи вищевикладене, господарський суд прийшов до висновку про необхідність відкладення розгляду клопотання, втретє зобов'язавши керуючого санацією подати висновок щодо фінансового та майнового становища боржника, детальну розшифровку щодо складу кредиторської заборгованості (окремо поточної та конкурсної), активів боржника; Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Головне управління юстиції у Дніпропетровській області подати письмові відзиви на клопотання керуючого санацією щодо відкриття ліквідаційної процедури та щодо кандидатури ліквідатора банкрута.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 20.05.14р. розгляд справи відкладено на 12.06.14р., втретє зобов'язано керуючого санацією подати висновок щодо фінансового та майнового становища боржника, детальну розшифровку щодо складу кредиторської заборгованості (окремо поточної та конкурсної), активів боржника. Крім того, зобов'язано Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Головне управління юстиції у Дніпропетровській області подати письмові відзиви на клопотання керуючого санацією щодо відкриття ліквідаційної процедури та щодо кандидатури ліквідатора банкрута.
Міністерство енергетики та вугільної промисловості України та Головне управління юстиції у Дніпропетровській області письмових відзивів до господарського суду Дніпропетровської області не подали.
Керуючий санацією 11.06.14р. подав до господарського суду Дніпропетровської області висновок щодо фінансового та майнового становища боржника, розшифровку кредиторської та дебіторської заборгованості, баланс боржника станом на 31.03.14р.
Заслухавши у судовому засіданні керуючого санацією, представників членів комітету кредиторів, учасників провадження, вивчивши матеріали справи, господарський суд прийшов до висновку про необхідність визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури, призначення ліквідатора з огляду на наступне.
Провадження у даній справі було порушено 16.02.2004р. за нормами Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції від 30.06.99р.).
З 19.01.13р. набула чинності нова редакція Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон 4212).
Відповідно до п. 1-1 розділу 10 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону 4212 положення цього Закону, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Пунктом 40 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.13р. № 01-06/606/2013 передбачено, що розгляд справи про банкрутство у таких випадках здійснюється згідно з постановою про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. При цьому правові підстави прийняття постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури визначаються відповідно до раніше чинної редакції Закону, а правові наслідки введення ліквідаційної процедури - за його новою редакцією.
Рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом, призначення ліквідатора прийнято повноважним комітетом кредиторів 28.02.14р. одноголосно, що відповідає вимогам ч. 8 ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції від 30.06.99р.). Комітет кредиторів також подав пропозицію щодо призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Сінєльнікова В.В., який надав згоду на призначення та повідомив господарський суд про відсутність обставин, які б перешкоджали йому виконувати ці повноваження.
Згідно поданих керуючим санацією доказів (балансу боржника станом на 31.03.14р.) вартість необоротних активів боржника становила 1 313 тис. грн., оборотних активів - 215 тис. грн., всього: 1 528тис. грн. При цьому довгострокові зобов'язання боржника склали 594тис. грн., поточні зобов'язання - 1 261тис. грн., всього: 1 855 тис. грн. Непокритий збиток боржника станом на 01.03.14р. склав 1 781тис. грн. Вказані показники балансу свідчать про наявність ознак неоплатності у боржника.
Згідно з ч. 1 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у постанові про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених цим Законом, з числа арбітражних керуючих, якщо інше не передбачено цим Законом.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначено, що кандидатура арбітражного керуючого для виконання повноважень керуючого санацією або ліквідатора визначається судом за клопотанням комітету кредиторів, а у разі відсутності такого клопотання - за ініціативою суду, крім випадків, передбачених цим Законом.
Враховуючи рішення комітету кредиторів та той факт, що заяви від арбітражних керуючих та пропозиції по кандидатурі ліквідатора банкрута до господарського суду не надходили, господарський суд прийшов до висновку про необхідність прийняття постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури строком на 6 місяців згідно статті 37, 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції на час прийняття постанови та призначення ліквідатором арбітражного керуючого Сінєльнікова Валерія Васильовича, м. Київ, свідоцтво арбітражного керуючого НОМЕР_1 від 25.02.13р.
Згідно до ст. 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури: господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу за виключенням укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу в процедурі ліквідації тощо; строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав; у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури; припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута; відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю; продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Законом; скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається; вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі; виконання зобов'язань боржника, визнаного банкрутом, здійснюється у випадках і порядку, передбачених цим розділом.
З дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута.
Відповідно до ч. 3 ст. 38 Закону про банкрутство з метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, здійснюється офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на офіційному веб - сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.
Повідомлення про визнання боржника банкрутом і про відкриття ліквідаційної процедури повинні містити: найменування та інші реквізити боржника, визнаного банкрутом; найменування господарського суду, в провадженні якого знаходиться справа про банкрутство; дату прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; відомості про ліквідатора (ліквідаційну комісію).
Порядок пред'явлення вимог кредиторів, виявлення майна банкрута, його реалізації і задоволення вимог кредиторів визначений ст.ст. 41-45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", які не передбачають можливості звернення стягнення на майно боржника та задоволення вимог кредиторів поза межами провадження у справі про банкрутство, у тому числі в порядку, встановленому Законами України "Про заставу", "Про іпотеку", "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень".
Ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку. Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Законом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута, або отриманого для цієї мети кредиту; заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному органу з питань банкрутства відповідну інформацію для ведення Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство; у разі провадження банкрутом діяльності, пов'язаної з державною таємницею, вживає заходів з ліквідації режимно-секретного органу. Для цього за погодженням із Службою безпеки України визначає склад ліквідаційної комісії режимно-секретного органу, яка формується в установленому законодавством порядку; веде реєстр вимог кредиторів; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
З дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи - банкрута. Ліквідатор (арбітражний керуючий) має право замовити виготовлення дублікатів печатки та штампів у разі їх втрати.
Під час здійснення своїх повноважень ліквідатор має право заявити вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями боржника у зв'язку з доведенням його до банкрутства. Розмір зазначених вимог визначається з різниці між сумою вимог кредиторів і ліквідаційною масою. У разі банкрутства боржника з вини його засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі з вини керівника боржника, які мають право давати обов'язкові для боржника вказівки чи мають можливість іншим чином визначати його дії, на засновників (учасників, акціонерів) боржника - юридичної особи або інших осіб у разі недостатності майна боржника може бути покладена субсидіарна відповідальність за його зобов'язаннями.
Стягнені суми включаються до складу ліквідаційної маси і можуть бути використані тільки для задоволення вимог кредиторів у порядку черговості, встановленому цим Законом.
Протягом п'ятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов'язані передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України.
Під час проведення ліквідаційної процедури ліквідатор зобов'язаний використовувати тільки один рахунок боржника в банківській установі. Інші рахунки, виявлені при проведенні ліквідаційної процедури, підлягають закриттю ліквідатором. Залишки коштів на цих рахунках перераховуються на основний рахунок боржника. Кошти, які надходять при проведенні ліквідаційної процедури, зараховуються на основний рахунок боржника. З основного рахунка здійснюються виплати кредиторам у порядку черговості, визначеному цим Законом. З основного рахунка банкрута проводяться виплати кредиторам, виплати поточних платежів та витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури. Ліквідатор не рідше ніж один раз на місяць надає комітету кредиторів звіт про свою діяльність, інформацію про фінансове становище і майно боржника на день відкриття ліквідаційної процедури та при проведенні ліквідаційної процедури, використання коштів боржника, а також іншу інформацію на вимогу комітету кредиторів.
Ліквідатор зобов'язаний на вимогу господарського суду та державного органу з питань банкрутства надавати необхідні відомості щодо проведення ліквідаційної процедури. Дії (бездіяльність) ліквідатора (ліквідаційної комісії) можуть бути оскаржені до господарського суду учасниками справи про банкрутство, права яких порушено такими діями (бездіяльністю). У разі невиконання або неналежного виконання ліквідатором своїх обов'язків господарський суд за клопотанням комітету кредиторів або з власної ініціативи може припинити повноваження ліквідатора і призначити нового ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до вимог ст. 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку. Речі, визначені родовими ознаками, що належать банкруту на праві володіння або користування, включаються до складу ліквідаційної маси. Майно банкрута, що є предметом застави, включається до складу ліквідаційної маси, але використовується виключно для першочергового задоволення вимог заставодержателя. Індивідуально визначені речі, що належать банкруту на підставі речових прав, крім права власності і повного господарського відання, не можуть бути включені до складу ліквідаційної маси.
Оцінка майна банкрута проводиться відповідно до вимог ст. 43 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Після проведення інвентаризації та оцінка майна банкрута ліквідатор розпочинає продаж майна банкрута, передбаченою ст. 44 вищевказаного Закону.
Враховуючи те, що боржник є державним підприємством, відповідно до положень ст. 96 Закону про банкрутство перелік ліквідаційної маси банкрута, зміни та доповнення до нього, підлягає погодженню з органом, уповноваженим управляти державним майном. У разі відсутності такого погодження включене до переліку ліквідаційної маси майно банкрута не може бути реалізованим. Початкова вартість майна, майна прав державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, визначається відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
Ліквідатор зобов'язаний використовувати при проведенні ліквідаційної процедури тільки один рахунок банкрута в банківській установі. Інші рахунки, виявлені при проведені, ліквідаційної процедури, підлягають закриттю. Залишки коштів на цих рахунках перераховуються на основний рахунок банкрута.
Кошти, які надходять при проведенні ліквідаційної процедури, зараховуються на основний рахунок боржника. З основного рахунку здійснюються виплати кредиторам у порядку, передбаченому статтею 45 цього Закону. Продаж майна банкрута оформляється договорами купівлі-продажу, які укладаються між ліквідатором і покупцем відповідно до законів України.
Кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів, у порядку, встановленому ст. 45 цього Закону.
Після завершення усіх розрахунків з кредиторами, ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються всі документи, пов'язані з ліквідаційною процедурою у справі.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 26, 37-45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції від 22.12.11р.), господарський суд, -
Визнати Державне підприємство "Магніт", м. Дніпродзержинськ (ЄДРПОУ 31523493) - банкрутом.
Відкрити ліквідаційну процедуру у справі строком на 6 місяців до 12.12.14 року.
Ліквідатором Державного підприємства "Магніт", м.Дніпродзержинськ призначити арбітражного керуючого Сінєльнікова Валерія Васильовича (свідоцтво НОМЕР_1 від 25.02.13, адреса АДРЕСА_1) .
Припинити повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, повноваження власника (власників) майна банкрута, покласти на ліквідатора виконання їх повноважень.
Скасувати всі арешти, накладені на майно боржника - Державного підприємства "Магніт", м. Дніпродзержинськ та інші обмеження щодо розпорядження майном боржника (в тому числі, усі податкові застави, застави рухомого та нерухомого майна). Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
Зобов'язати ліквідатора невідкладно прийняти до свого відання майно боржника, вживати заходів по забезпеченню його збереження, виконувати функції з управління та розпорядження майном банкрута, здійснити інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством, виконувати повноваження керівника (органів управління) банкрута, формувати ліквідаційну масу, реалізовувати майно банкрута для задоволення вимог кредиторів у порядку, передбаченому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції від 22.12.11р.), здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом.
Ліквідатору використовувати при проведенні ліквідаційної процедури тільки один рахунок боржника в банківській установі. Інші рахунки боржника підлягають закриттю ліквідатором.
Реалізація майна боржника, звернення на нього стягнення кредиторами, а також задоволення вимог кредиторів боржника відбувається виключно в порядку, визначеному Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Зобов'язати ліквідатора Сінєльнікова В.В. у строк до 12.12.14р. подати на затвердження до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс з документами, які відбувались при здійсненні ліквідаційної процедури, копії договорів купівлі-продажу, акти приймання-передачі майна, документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів, тощо;
- не рідше одного разу на місяць надавати комітету кредиторів звіт про свою діяльність інформацію про фінансове становище і майно боржника на день відкриття ліквідаційної процедури та при проведенні ліквідаційної процедури, використання коштів боржника, а також іншу інформацію на вимогу комітету кредиторів; копію звіту направляти для долучення до справи про банкрутство.
- у ліквідаційному балансі відображати капіталізовані суми на відшкодування шкоди, завданої працівникам підприємства-банкрута, що отримали трудове каліцтво чи професійне захворювання.
Копію постанови надіслати: ліквідатору, Реєстраційній службі Дніпродзержинського міського управління юстиції, Дніпродзержинській ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області, Міністерству енергетики та вугільної промисловості України.
Суддя Н.М. Камша