Ухвала від 10.06.2014 по справі 661/170/14-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2014 р. Справа № 661/170/14-а

Категорія: 11.1 Головуючий в 1 інстанції: Сапронова Лариса Володимирівна

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючогосудді -Семенюк Г.В.

судді - Потапчук В.О.

судді - Коваль М.П.

при секретаріПолянській А.М.

за участю сторін:

ПозивачОСОБА_1 (паспорт)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на Постанову Новокаховського міського суду Херсонської області від 19 лютого 2014 року по за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області, третя особа: управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання права про призначення та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді, -

встановиЛА:

Позивач звернувся до Новокаховського міського суду Херсонської області з позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області, третя особа: управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання права про призначення та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді.

Постановою Новокаховського міського суду Херсонської області від 19 лютого 2014 року в задоволені позову ОСОБА_1 відмовлено.

ОСОБА_1 не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати Постанову Новокаховського міського суду Херсонської області від 19 лютого 2014 року та постановити нову постанову по справі, якою задовольнити його позовні вимоги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Згідно зі статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугою років, яка йому призначена з 05.07.1988 року відповідно до ст.ст. 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач в період з жовтня 1972 року по квітень 1988 року працював на посадах старшого секретаря, члена та заступника голови військового трибуналу.

З 04 липня 1988 року звільнений з військової служби в запас за ст.59 п. «А» за віком.

Частиною 1 статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" встановлено, що судді, який вийшов у відставку, при досягненні пенсійного віку виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу", або за його вибором, щомісячне довічне грошове утримання.

Згідно з частиною 3 статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 70 відсотків грошового утримання судді з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який працює на відповідній посаді.

У разі зміни розміру грошового утримання діючих суддів Конституційного Суду України відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання здійснюється з усієї суми заробітної плати діючих суддів Конституційного Суду України з дня виникнення права на відповідний перерахунок (частина 4 статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").

Разом з тим, статтею 109 Закону встановлено, що подати заяву про відставку має право суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше двадцяти років.

З аналізу вказаних ст. ст. 109 та 138 зазначеного Закону України свідчить, що вони регулюють відносини, пов'язанні з відставкою судді, яка, у свою чергу є підставою для виникнення спеціальної правоздатності у судді для набуття особливого соціального забезпечення.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду від 03.06.2013 року № 3-рп/2013 "У справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 2, абзацу другого пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (справа щодо змін умов виплати пенсій і щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці)",”... законом виключно для суддів у відставці встановлюється щомісячне довічне грошове утримання або за їх вибором пенсія державних службовців, що є гарантією забезпечення незалежності суддів. Одержання суддею щомісячного довічного грошового утримання обумовлене винятково наявністю стажу роботи на посаді судді не менше двадцяти років та виходом у відставку і не залежить від досягнення суддею пенсійного віку, передбаченого в частині першій статті 138 Закону N 2453...”.

Призначення і виплата щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці здійснюється органами Пенсійного фонду за рахунок коштів державного бюджету України. Заява про призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду України у порядку, визначеному Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 року №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 року за №200/14891.

З листа №65/0-99 від 26.09.2013р вбачається, що позивачеві Головне управління пенсійного фонду України в Херсонській області повідомило, що Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008р №3-1, затвердженого в Міністерстві юстиції України від 12.03.2008року №200/14891, встановлено Порядок подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, при цьому визначено перелік документів необхідних для призначення щомісячного довічного грошового утримання.

18.11.2013 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка з заявою щодо отримання щомісячного довічного грошового утримання.

Розглянувши заяву позивача, відповідач надав відповідь, (лист №г-39/02 від 18.12.2013р.), що ст.109 Закону «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що подати заяву про відставку має право суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, оскільки за наданими документами ОСОБА_1 має менше стажу роботи на посаді судді йому було відмовлено в призначенні щомісячного довічного грошового утримання.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За даними послужного списку; довідки з Херсонського обласного військового комісаріату від 12.11.2013 року №6/945, на які посилається позивач, ОСОБА_1 не має встановленого законом 20 річного стажу роботи на посаді судді, що дає йому право на отримання щомісячного довічного грошового утримання; окрім того, у Законі України «Про судоустрій і статус суддів» відсутня норма щодо поширення дії статей про пенсійне забезпечення на осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності зазначеним Законом.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання права про призначення та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді належним чином не обґрунтовані, не підтверджені наявними у справі матеріалами та задоволенню не підлягають.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , - залишити без задоволення.

Постанову Новокаховського міського суду Херсонської області від 19 лютого 2014 року по справі № 661/170/14-а, - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Ухвалу складено у повному обсязі - 11 червня 2014 року.

Головуючийсуддя Г.В. Семенюк

суддя В.О. Потапчук

суддя М.П. Коваль