Постанова від 20.05.2010 по справі 2а-3919/09

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2010 р. Справа № 3194/10/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Яворського І.О.,

суддів Обрізка І.М., Онишкевича Т.В.,

при секретарі судового засідання Куземському В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області на постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 08 травня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИЛА:

08 квітня 2009 року позивач звернулася до суду з вказаним вище позовом, з якого вбачається, що вона є матір'ю малолітньої дитини, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження, серія НОМЕР_1, виданим відділом РАЦС Галицького районного управління юстиції Івано-Франківської області. Зокрема, позивач вказує, що у період 2006-2008 років їй була виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не в повному обсязі. Зазначає, що відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідач повинен був перерахувати допомогу, оскільки Законом України «Про Державний бюджет України на відповідні роки»були визнані неконституційними і втратили чинність з положення Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно яких виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку повинна виплачуватися у розмірі, не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років. Проте, в порушення вищевказаної норми, допомога в повному обсязі не виплачена, у зв'язку з чим просила зобов'язати відповідача зробити перерахунок та стягнути з нього допомогу на підставі ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»за період 2006-2008 року.

Постановою Галицького районного суду Івано-Франківської області від 08 травня 2009 року позов задоволено. Визнано дії управління праці та соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області щодо невиплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період із січня 2006 року по липень 2008 року включно, виходячи із встановленого розміру прожиткового мінімуму протиправними. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області провести ОСОБА_1 перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період із січня по липень 2008 року включно з розрахунку встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років та виплатити не донараховану суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за вказаний період. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Згадана постанова оскаржена в апеляційному порядку відповідачем. Вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог позивача відмовити повністю. Зокрема зазначає, що виплата даної допомоги проводиться згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядку призначення та виплати державної грошової допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751 та відповідних статей Закону України про Державний бюджет України на відповідні роки.

Перевіривши у відкритому судовому засіданні повноту встановлення обставин справи

та правильність їх юридичної оцінки в судовому рішенні, колегія суддів Львівського

апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до довідки управління праці та соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області від 23.03.2009 року (а.с.7) позивачу нарахована та виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з січня 2006 року по липень 2008 року.

Відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»та ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину, незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.

Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»визначається прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років у розмірі: з 01 січня - 434 гривні; з 01 квітня - 463 гривні; з 01 жовтня -470 гривень. За змістом ст. 14 цього ж Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення такої допомоги по день досягнення дитиною трирічного віку включно.

Відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину, незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.

Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік»зупинено дію положень ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»на 2007 рік.

Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 визнані неконституційними положення п.14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якими було зупинено дію ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Дане рішення Конституційного суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положення статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»визнані неконституційними, втрачають чинність лише з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення. Таким чином, враховуючи норми ч. 2 ст. 152 Конституції України, відповідно до якої закони, інші правові акти або їхні окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність, рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007р. зворотної дії в часі не має, і на період до 09 липня 2007 року не поширюється.

Колегія суддів приходить до висновку, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачу, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідачем була нарахована невірно та виплачена не у повному обсязі.

Що стосується стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, то згідно ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року № 107-6 (далі Закон № 107-6) затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років: з 01 січня-526 грн., з 01 квітня -538 грн., з 01 липня -540 грн., а згідно пункту 23 цього Закону, підпункт 8 пункту 8 з розділу VIII «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»викладено у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року -50%, з 01 січня 2009 року -75%, з 01 січня 2010 року -100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Саме тому у 2008 році допомога нараховувалась та виплачувалась відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»та положень Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання які спричинили втрату працездатності»№ 1105-14 від 28.12.2007 року, яким визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн., і дане положення Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 року не було визнано неконституційним.

Щодо виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2006 рік, колегія суддів зазначає, що така допомога проводилась відповідачем у відповідності до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до змін, внесених Законом України «Про державний бюджет України на 2006 рік».

Колегія суддів також вважає за необхідне зазначити про те, що відсутність бюджетного фінансування на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»не може бути причиною невиконання відповідним суб'єктом владних повноважень покладених на нього зобов'язань, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).

З врахуванням викладеного вище, судом першої інстанції прийнято незаконне рішення, ухвалене без дотримання норм матеріального та процесуального права. Рішення ухвалене не на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин справи.

Керуючись ст.ст. 160 ч. 3, 195, 196 ч.4, 198 ч.1 п.3, 202, 205 ч. 2; 207, 254 КАС України, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області задовольнити частково, постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 08 травня 2009 року по справі № 2а-3919/09/0904 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково. Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною, ОСОБА_2, до досягнення ним трирічного віку на підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з урахуванням виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та згідно із вимогами Закону України № 1691-IV від 18.02.2010 року може бути оскаржена до Верховного Суду України у порядку цивільного судочинства протягом двох місяців шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя І.О.Яворський

Судді І.М. Обрізко

Т.В. Онишкевич

Повний текст

виготовлено та підписано

25.05.2010р.