Ухвала від 03.06.2014 по справі 825/2787/13-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 825/2787/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Клопот С.Л. Суддя-доповідач: Собків Я.М.

УХВАЛА

Іменем України

03 червня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді : Собківа Я.М.,

суддів: Борисюк Л.П., Петрика І.Й.,

при секретарі: Присяжній Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Деснянського районного відділу Управління державної міграційної служби в Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Деснянського районного відділу Управління державної міграційної служби в Чернігівській області, начальника Деснянського районного відділу Управління державної міграційної служби в Чернігівській області - Дейнеко Віктора Івановича про зобов"язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Деснянського районного відділу Управління державної міграційної служби в Чернігівській області, начальника Деснянського районного відділу Управління державної міграційної служби в Чернігівській області - Дейнеко Віктора Івановича, в якому просив :

- визнати протиправними дії Деснянського районного відділу Управління Державної Міграційної служби України в Чернігівській області та начальника Деснянського районного відділу Управління Державної Міграційної служби України в Чернігівській області Дейнеко В.І. щодо відмови 30.03.2013 р. у прийнятті документів для оформлення і видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон;

- визнати протиправними дії Деснянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області щодо висунення позивачу під час подачі ним документів для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон вимоги про надання платіжного документу щодо сплати послуг ДМС з оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон,в розмірі 87,15 грн.;

- визнати протиправними дії Деснянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області щодо висунення позивачу під час подачі ним документів для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон вимоги про надання платіжного документа про оплату вартості «бланку паспорту громадянина України для виїзду за кордон» в розмірі 120,00 грн.;

- зобов'язати Деснянський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області прийняти від позивача документи згідно переліку, визначеного Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 року № 231, прийнятою на виконання положень Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України».

- зобов'язати Начальника Деснянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області Дейнеко В.І. при прийнятті рішення за результатами розгляду заяви позивача про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон утриматися від вчинення дій щодо відмови в видачі позивачу документа з мотивів і підстав, не передбачених ст. 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» № 3857-ХІІ від 21.01.1994 року (в редакції від 19.11.2012 р.).

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2013 року позов задоволено частково.

Визнано дії Деснянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області щодо відмови 30.03.2013р. у прийнятті документів від ОСОБА_2 для оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, протиправними.

Визнано дії Деснянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, котрі полягали у висуненні ОСОБА_2 під час подачі ним документів для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон вимоги щодо надання платіжного документу про сплату платних послуг ДМС з оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон, в розмірі 87 грн. 15 коп., протиправними.

Визнано дії Деснянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, котрі полягали у висуненні ОСОБА_2, під час подачі ним документів для оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон вимоги, щодо надання платіжного документа про оплату вартості бланку паспорту громадянина України для виїзду за кордон в розмірі 120 грн., протиправними.

В іншій частині позову відмовлено.

Відповідач не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просять скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні вимог даного позову .

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися до суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 30 березня 2013 року позивач звернувся до Деснянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області з клопотанням про оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон.

Під час звернення позивачем були надані документи згідно переліку, визначеного п. 10 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 року №231 (в редакції від 24 березня 2004 року) (далі - Правила N3231), а саме:

- заповнену власноруч заяву - анкету встановленого зразка, затвердженого Постановою КМУ №380 від 24.03.2004р.;

- анкету отримувача паспорта згідно Додатку 2-1 Правил №231, яка оформлюється безпосередньо уповноваженою особою територіального органу чи підрозділу виключно у випадку централізованого оформлення, виготовлення та видачі паспортів;

- паспорт громадянина України, серії НОМЕР_2, виданий 17.05.2002р. Деснянським ВМ УМВС України в Чернігівській області;

- копію дубліката картки фізичної особи - платника податків, виданої ДПІ у м. Чернігова 10.12.2007р. про одержання ідентифікаційного номеру НОМЕР_1;

- дві кольорові фотокартки розміром 3,5x4,5 (без куточків);

- квитанцію N96468.979.1 від 29.03.2013р. про сплату мною державного мита, пов'язаного з видачею та оформленням закордонного паспорту у розмірі 170,00 грн.

Додатково позивача було повідомлено про необхідність сплати послуг ДМС в розмірі 87,15 грн. та вартості бланку паспорта в розмірі 120,00 грн.

Вважаючи, що у Державної міграційної служби України відсутня компетенція щодо визначення обов'язкової плати за надані нею адміністративні послуги, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1098 затверджено Порядок надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державною міграційною службою платних послуг, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 04 червня 2007 року №795 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ».

Згідно наказу Державної міграційної служби України від 11 березня 2013 року №48 було затверджено інформаційні та технологічні картки надання адміністративних послуг ДПМ, пов'язані з оформленням та видачею документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, що додаються.

Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок, випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України і встановлення порядку розв'язання спорів у цій сфері визначено Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України».

Відповідно до ст. 7 вказаного Закону, правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.

На виконання положень Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» Кабінетом Міністрів України постановою від 31 березня 1995 року № 231 було затверджено Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення (далі - «Правила»).

Пунктом 10 Правил затверджено вичерпний перелік документів, необхідних для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.

Згідно зі статтею 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» (далі - Декрет), платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.

До об'єктів справляння державного мита належить, зокрема, державне мито за видачу громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон або продовження строку його дії у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 10х17 грн. (статті 2, 3 Декрету).

Разом з цим у пункті 27 розділу Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розмір плати за їх надання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2007 р. № 795 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. №1098) визначено розмір плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що становить 87 грн. 15 коп.

Таким чином, сплата установленого Декретом державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із учиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й вартість бланка). Отже, вимога повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта є протиправною.

Така ж позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 03 грудня 2013 року №21-416а13.

З аналізу наведеного вбачається, що умови, які є обов'язковими для виконання при оформленні та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон встановлюються виключно Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» та Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 року № 231.

Що стосується прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 26 жовтня 2011 року, якою затверджено Порядок надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг (далі - «Порядок»), колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п.2 Порядку, послуги надаються за письмовою заявою фізичних або юридичних осіб із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові (найменування), місця реєстрації/проживання (місцезнаходження) та виду послуги, а також за постановою (ухвалою) суду в цивільних та господарських справах (далі - замовники).

Відповідно до п.3 Порядку, оплата наданих послуг здійснюється шляхом перерахування замовником коштів через банки, відділення поштового зв'язку або програмно-технічні комплекси самообслуговування.

З аналізу наведених положень Порядку можна зробити висновок про те, що послуги, які надаються органами Державної міграційної служби не мають обов'язкового характеру та надаються лише за бажанням особи, на підставі поданої нею письмової заяви.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що у Державної митної служби України з огляду на положення постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1098 відсутня компетенція по визначенню та встановленню обов'язкової плати за адміністративні послуги.

Разом з тим, колегія суддів дійшла висновку про відсутність у Державної міграційної служби України компетенції на встановлення обов'язкової плати за бланк паспорта громадянина України для виїзду за кордон , оскільки вартість бланка та вказаних послуг персоналізації покривається за рахунок сплаченого особою коштів відповідно до положень Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито».

За таких обставин, заявлені позивачем вимоги колегія суддів знаходить обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Деснянського районного відділу Управління державної міграційної служби в Чернігівській області - залишити без задоволення.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2013 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя суддя суддя Я.М. Собків Л.П. Борисюк І.Й. Петрик

Повний текст ухвали виготовлено - 09.06.14 р.

.

Головуючий суддя Собків Я.М.

Судді: Борисюк Л.П.

Петрик І.Й.