Справа: № 711/445/14-а (2-а/711/40/14) Головуючий у 1-й інстанції: Бассак Т.Є. Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.
Іменем України
03 червня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Грищенко Т.М.,
суддів Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,
при секретарі Самсоновій М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_2 та Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на постанову Придніпровського районного суду Черкаської області від 03 березня 2014 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про зобов'язання вчинити дії,-
Постановою Придніпровського районного суду Черкаської області від 03 березня 2014 року позов задоволено частково: зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію державного службовця ОСОБА_2 з 21 липня 2013 року з врахуванням інших виплат, а саме: за 2009 рік в сумі 3774,97 грн. матеріальної допомоги на оздоровлення, за 2010 рік 3732,93 грн. матеріальної допомоги на оздоровлення та 4801,72 грн. матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, сторони, кожен окремо, подали апеляційні скарги, в яких відповідач просить скасувати постанову та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, та позивач просить скасувати постанову та постановити нове рішення, яким задовольнити позов в повному обсязі посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що з 31.01.2011 року позивач є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
У січні 2014 року позивач звернулася з заявою до УПФ в м. Черкасах Черкаської області про перерахунок раніше призначеної пенсії, оскільки при призначенні пенсії не було враховано матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань. До заяви додала довідку «Про складові заробітної плати та премії за останні 24 календарних місяців».
15.01.2014 р. листом за № 22/к-10 УПФ в м. Черкасах Черкаської області повідомило, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не включається до зарплати державного службовця при обчисленні пенсії, оскільки останні відносяться до колонки у довідці «інші виплати».
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до ч. 2 ст. 37-1 цього Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок
Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Враховуючи викладене, висновок суду першої інстанції про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується при обчисленні розміру пенсії державного службовця, є правомірним.
Разом з тим, відповідно до частини другої ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Оскільки, як вбачається з матеріалів справи, позов було подано до суду 21.01.2014р, а отже, судом першої інстанції правомірно задоволено позовні вимоги за період з 21.07.2013 року.
Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.
Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
Апеляційні скарги ОСОБА_2 та Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області - залишити без задоволення.
Постанову Придніпровського районного суду Черкаської області від 03 березня 2014 р. - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.М.Грищенко
Судді І.О.Лічевецький
В.Е. Мацедонська
.
Головуючий суддя Грищенко Т.М.
Судді: Лічевецький І.О.
Мацедонська В.Е.