Ухвала від 12.06.2014 по справі 823/461/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 823/461/14 Головуючий у 1-й інстанції: Тимошенко В.П. Суддя-доповідач: Костюк Л.О.

УХВАЛА

Іменем України

12 червня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Костюк Л.О.;

суддів: Твердохліб В.А., Бужак Н.П.;

розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду апеляційну скаргу Черкаської обласної державної адміністрації на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, Черкаської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, скасування рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

У лютому 2014 року, позивач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, Черкаської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, скасування рішення. Свої позовні вимоги мотивував тим, що оскаржуване рішення є таким, що прийнято без врахування всіх обставин справи, а саме факт його участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є беззаперечним і підтверджується відповідними документами, які надавались ним під час присвоєння статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Між тим, позивач вказував на безпідставність посилань відповідачів на архівну довідку Галузевого державного архіву МО України від 20.01.2015 року. Адже, доказом участі позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є військовий квиток серії НОМЕР_1 , в якому відображено період здійснення позивачем робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 06.06.1988 року по 03.09.1988 року, та отримання ним дози опромінення - 4,7 БЄР. Тобто, на думку позивача, під час первісного встановлення йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії належним чином перевірено підстави для надання йому цього статусу. Зазначені обставини стали підставою для звернення до суду за захистом прав позивача від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Просив суд визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації та Черкаської обласної державної адміністрації при прийнятті рішення, зафіксованого в протоколі №6 від 13.09.2012 року про позбавлення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; скасувати рішення Черкаської обласної державної адміністрації, зафіксоване в протоколі засідання комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, №6 від 13.09.2012 року про позбавлення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2014 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Черкаської обласної державної адміністрації при прийнятті рішення, зафіксованого в протоколі №6 від 13.09.2012 року про позбавлення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Скасовано рішення Черкаської обласної державної адміністрації, зафіксоване в протоколі засідання комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, №6 від 13.09.2012 року про позбавлення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

У задоволені інших позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач - Черкаська обласна державна адміністрація подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову, якою залишити позовну заяву без розгляду або закрити провадження у справі.

Підстави для проведення апеляційного розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами визначено ст. 197 КАС України.

За змістом ч. 1 вищезазначеної статті суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь в справі, про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які прийняті у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.

З огляду на викладене та враховуючи те, що справу можливо вирішити на основі наявних у ній доказів, колегія суддів вважає, що розгляд справи має бути проведено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.

Згідно зі ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 , 1956 року народження, в період з 06.06.1988 року по 03.09.1988 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і отримав дозу опромінення - 4,7 БЄР .

На підставі архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 22.07.1994 року №4501, військового квитка НОМЕР_1 виданого 03.11.1971 Золотоніським районним військовим комісаріатом, позивачу підтверджено статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЄС. Черкаською обласною державною адміністрацією видано посвідчення серії НОМЕР_2 і вкладку до нього - № НОМЕР_3 .

13.09.2012 року комісією Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, позбавлено ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, на підставі архівної довідки ГДА МО України від 24.01.2012 року №64105. Представник відповідача пояснила, що згідно даної довідки позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС у період з 06.06.1988 року по 03.09.1988 року, однак дні виїзду в зони не відображені.

Надаючи правову оцінку позовним вимогам необхідно зазначит наступне.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991р., особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в свою чергу, вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій (стаття 65 Закону). Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами (стаття 15 Закону).

Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи врегульовано Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 р..

Так, згідно пункту 10 Порядку посвідчення видаються, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту); - інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Згідно з частинами 1, 3, 13 Положення про комісію облдержадміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації від 27.11.2012 №354, комісія облдержадміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є постійно діючим консультативно-дорадчим органом облдержадміністрації. Основними завданнями комісії є: - сприяння реалізації повноважень облдержадміністрації щодо забезпечення соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; - розгляд питань, пов'язаних з визначенням статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і встановлення факту участі громадян у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї та видачею відповідних посвідчень.

Рішення комісія оформляється протоколом, у якому фіксуються пропозиції та рекомендації комісії.

Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії.

При цьому, у разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.

Під час розгляду справи по суті компетентним органом мають бути досліджені всі докази, що мають відношення до спірного питання, однак цього відповідачем не дотримано.

Підставою для позбавлення позивача статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є отримана архівна довідка від 24.01.2012 року за вих. №64105, однак з її змісту судом не вбачається відсутності факту участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а навпаки, даний факт підтверджується.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, включаючи військовослужбовців.

Приписами статті 14 вказаного Закону України встановлено визначення категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій.

Під час судового розгляду досліджено військовий квиток ОСОБА_1 , 1956 р.н. серії НОМЕР_1 , який містить запис про прийняття позивачем участі в роботах по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в 30-ти кілометровій зоні в період з 05.06.1988 року по 03.09.1988 року; - довідку від 14.02.1995 №258 видану ОСОБА_1 про те, що він дійсно приймав активну участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС в м.Прип'ять з 05.06.1988 року по 03.09.1988 року і йому виплачена заробітна плата з урахуванням коефіцієта 2; - клопотання командира в/ч НОМЕР_4 від 15.08.1988 №137, яким командування просило надати ОСОБА_1 право на пільгове санаторно-курортне лікування; - довідку командира в/ч НОМЕР_4 про те, що ОСОБА_1 в період з 03.06.1988 року по 03.09.1988 року виконував урядове завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС і згідно з Постановою Ради Міністрів СССР №524/156 від 17.05.1986 «Про роботу з відкритими радіоактивними речовинами і їх похованням» має право на додаткову відпустку терміном 12 діб; - довідку від 21.08.1988 року №162 про те, що ОСОБА_1 в складі військової частини НОМЕР_4 в період з 06.06.1988 року по 03.09.1988 року виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Також встановлено, що позивач у складі в/ч НОМЕР_4 у період з 05.06.1988 року по 03.09.1988 року приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Крім того, висновком обласної спец ВКК від 10.07.1995 №2503 позивачу встановлено захворювання, які пов'язані з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Суд першої інстанції, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, прийшов до вірного висновку, що позивач дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 05.06.1988 року по 03.09.1988 року.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов також правильного висновку про достатність підстав для скасування рішення Черкаської обласної державної адміністрації, зафіксоване в протоколі засідання комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, №6 від 13.09.2012 року про позбавлення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Щодо вимог позивача про визнання протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, необхідно зазначити, що відповідно до статті 3 КАС України позивач - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Також має місце звернути увагу на те, що Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації є структурним підрозділом обласної державної адміністрації, що утворюється головою обласної державної адміністрації. Департамент утворено шляхом перейменування Головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації в Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації відповідно до розпорядження обласної державної адміністрації від 26.12.2012 року №43. Згідно з пунктом 16 Положення про комісію облдержадміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації від 27.11.2012 року №354, із змінами Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації забезпечує виключно організаційне, інформаційне, матеріально-технічне забезпечення діяльності комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. В зв'язку з вищесказаним, у Департаменту праці та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації відсутні повноваження для здійснення владних управлінських функцій з питань, пов'язаних з визначенням статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та осіб постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС. Тому позовні вимоги щодо визнання протиправними дій Департаменту праці та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації задоволенню не підлягають.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, поряд з тим, що на суб'єкта владних повноважень, у випадку, якщо він є відповідачем в адміністративній справі, покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, Кодексом адміністративного судочинства України на кожну сторону, в не залежності від того чи є вона суб'єктом владних повноважень, покладено обов'язок щодо доведення обставин на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, підстав для задоволення апеляційної скарги немає, а її доводи спростовуються вище наведеним.

Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.

З урахуванням вище викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 2, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Черкаської обласної державної адміністрації - залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення цієї ухвали у повному обсязі, тобто з 17 червня 2014 року.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Костюк Л.О.

Судді: Бужак Н.П.

Твердохліб В.А.