Постанова від 04.06.2014 по справі 826/2224/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/2224/14 Головуючий у 1-й інстанції: Каракашьян С.К.

Суддя-доповідач: Петрик І.Й.

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 червня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Петрика І.Й.

Суддів:Борисюк Л.П.,

Собківа Я.М.,

При секретарі судового засідання:Валяєвій Х.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Тректорія-пр» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Тректорія-пр» до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Тректорія-пр» пред'явило позов до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Міндоходів у м. Києві, в якому просило: визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва Головного управління Міндоходів у м.Києві щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків; визнати протиправними дії ДПІ у Дарницькому районі ГУ Міндоходів у м. Києві по оформленню результатів зустрічних звірок ТОВ «Тректорія-пр» у формі Акту від 12.02.2014р. за № 101/22-51-22-05/38078246 про неможливість проведення зустрічної звірки щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків; визнати протиправними дії ДПІ у Дарницькому у р-ні ГУ Міндоходів у м. Києві по внесенню змін до облікових даних платника Товариства з обмеженою відповідальністю «Тректорія-пр», зокрема, до комп'ютерної автоматизованої інформаційної системи «Інтегрована автоматизована інформаційна система ГУ Міндоходів України «Податковий Блок», у тому числі в базу даних «Система співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України», на підставі Акту від 12.02.2014р. за № 101/22-51-22-05/38078246 про неможливість проведення зустрічної звірки; зобов'язати ДПІ у Дарницькому р-ні ГУ Міндоходів у м. Києві відновити в облікових даних платника Товариства з обмеженою відповідальністю «Тректорія-пр», в усіх базах даних, зокрема, у комп'ютерній автоматизованій інформаційній системі «Інтегрована автоматизована інформаційна система ГУ Міндоходів України «Податковий Блок», в базі даних «Система співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України» показників сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість; заборонити ДПІ у Дарницькому р-ні ГУ Міндоходів у м. Києві використовувати інформацію, викладену в Акті від 12.02.2014р. за № 101/22-51-22-05/38078246 про неможливість проведення зустрічної звірки, зокрема, передавати та враховувати в результатах перевірок результатів проведеної зустрічної звірки, до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 березня 2014 року в задоволені позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення яким позовні вимоги задовольнити повністю. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду - скасуванню з ухваленням нового рішення у справі з таких підстав.

Згідно із п. 3 ч. 1 ст. 198, 202, п. 4 ч. 1ст. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, співробітниками ДПІ у Дарницькому районі у м. Києві ДПС було здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Тректорія-пр» (далі - позивач), щодо підтвердження реального здійснення, товарності, фінансово - господарських операцій за період з 01.04.2012р. по 31.05.2013р.

За результатами даних заходів Державною податковою інспекцією у Дарницькому районі Головного управління Міндоходів у м.Києві було 12.02.13р. складено акт №101/2205/38078246 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Тректорія-пр» (код ЄДРПОУ 38078246) за період діяльності з 01.04.2012р. - 31.05.2013р.

В акті вчинено запис, що в ході організації проведення зустрічної звірки, з метою забезпечення підтвердження господарських відносин вжито такі заходи: співробітниками оперативного управління ДПІ у Дарницькому районі ГУ Міндоходів у м. Києві службовою запискою №338/7/26-51-07-04 від 11.02.2014р. було надано висновок про результати відпрацювання ризикового платника податків оперативним підрозділом ГУ Міністерства доходів і зборів України TOB «Тректорія-ПР» (код ЄДРПОУ 38078246) (на далі - TOB «Тректорія- ПР»), яке перебуває на обліку в ДПІ у Дарницькому районі ГУ Міндоходів у м.Києві.

Відповідачем при проведені зустрічної звірки, щодо підтвердження реального здійснення, товарності, фінансово-господарських операцій TOB «Тректорія-ПР» зроблено висновок, що TOB «Тректорія-пр» за місцем реєстрації, за адресою реєстрації: м.Київ, вул. Автотранспортна буд.4 TOB «Тректорія-ПР» не знаходиться. Місцезнаходження директора, головного бухгалтера та засновника TOB «Тректорія-пр» гр.ОСОБА_5 не встановлено, опитати не надалось можливим.

Крім того встановлено, що у TOB «Тректорія-ПР» фактично відсутні основні фонди, технічний персонал, виробничі активи, складські приміщення, транспортні засоби та інші умови для ведення господарської діяльності, що свідчить про відсутність реального факту здійснення господарської діяльності між TOB «Тректорія-пр» та підприємствами-постачальниками та покупцями. Документи фінансово-господарської діяльності відсутні.

Не погоджуючись із висновками акта зустрічної звірки, позивач звернувся із позовом до суду.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що обґрунтованість та законність дій відповідачем суду доведена, суд першої інстанції дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Із такою правовою позицією суду першої інстанції колегія суддів може погодитись із огляду на наступне.

Згідно п. 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок регламентовано Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 27.12.2010р. (далі по тексту - Порядок).

Так, відповідно до п. 2 Порядку зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту (п. 3 Порядку).

Згідно п. 4 Порядку орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями) (п. 5 Порядку).

Пунктом 6 Порядку визначено, що у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку. За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення (п. 7 Порядку).

Отже, зустрічна звірка органом державної податкової служби (виконавцем), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, проводиться лише за умови надходження запиту про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Саме надходження запиту є підставою для проведення зустрічної звірки. При цьому на виконавця покладений обов'язок обліку запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання.

Як вбачається зі змісту акту про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Тректорія-ПР» від 12.02.2014 року № 101/2205/38078246, останній не містить підстави проведення зустрічної звірки, як-то надходження запиту на проведення зустрічної звірки від органу державної податкової служби-ініціатора.

Колегія суддів критично оцінює твердження відповідача, що підставою для проведення зустрічної звірки послугувало надходження до державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Міндоходів у м. Києві листа від 11.02.2014 року № 338/7/26-51-07-04 з Висновком «Про результати відпрацювання ризикового платника податків ТОВ «Тректорія-ПР», оскільки, вищезазначений лист та висновок не є запитом на проведення зустрічної звірки від органу державної податкової служби-ініціатора в розумінні статті 73 Податкового кодексу України та Порядку, що свідчить про відсутність у відповідача законних підстав для проведення зустрічної звірки ТОВ «Тректорія-ПР».

Крім того, лист від 11.02.2014 року № 338/7/26-51-07-04 та Висновок «Про результати відпрацювання ризикового платника податків ТОВ «Тректорія-ПР» не містять жодних посилань на необхідність проведення зустрічної звірки з вказівкою на положення статті 73 Податкового кодексу України та положення Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 27.12.2010р. Не зазначено в них і інформації щодо здійснених господарських операцій платника податків із суб'єктом господарювання з наведенням повного і чіткого переліку питань, дослідити які необхідно при проведенні зустрічної звірки для з'ясування реальності здійснених операцій та повноти їх відображення в обліку платника податків.

Не надано відповідачем і доказів реєстрації вказаного листа в журналі обліку запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання.

Крім того, відповідно пункту 4.4. наказу від 22 квітня 2011 року № 236 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок" у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання.

Тобто, виходячи з вищезазначеного, Акт про неможливість проведення зустрічної звірки перевіряючи могли скласти тільки в разі виявлення зазначених вище підстав. Проте із Акту від 12.02.2014 року за № 101/2205/38078246 вбачається, що перевірка була проведена перевіряючими у повному об'ємі.

Отже, з аналізу вищезазначеного, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем не було дотримано встановленої процедури проведення зустрічних звірок, та крім того, замість довідки був складений акт.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій ДПІ у Дарницькому районі ГУ Міндоходів у м. Києві по проведенню зустрічних звірок ТОВ «Тректорія-ПР» щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків та в частині визнання протиправними дій ДПІ у Дарницькому районі ГУ Міндоходів у м. Києві по оформленню результатів зустрічних звірок ТОВ «Тректорія-ПР» у формі Акту від 12.02.2014 року № 101/2205/38078246 «Про неможливість проведення зустрічної звірки щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків».

Щодо решти позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку про відмову в їх задоволенні з огляду на те, що позивачем не зазначено та не надано жодного належного доказу внесення відповідачем змін до облікових даних платника ТОВ «Преторія-ПР», зокрема до Комп'ютерної автоматизованої інформаційної системи «Інтегрована автоматизована інформаційна система ГУ Міндоходів України «Податковий Блок», у тому числі в базу даних «Система співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України».

У зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції при ухваленні постанови було порушено норми матеріального та процесуального права, а висновок суду першої інстанції про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню є помилковим.

Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, тому вбачаються підстави для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.41, 94, 160, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Тректорія-пр» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 березня 2014 року задовольнити частково.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 березня 2014 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Тректорія-пр» задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Міндоходів у м. Києві з проведення зустрічної звірки ТОВ «Тректорія-пр» щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків, за результатами якої складено акт № 101/2205/38078246 від 12.02.2014 року.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Міндоходів у м. Києві по оформленню результатів зустрічної звірки ТОВ «Тректорія-пр» у формі Акту від 12.02.2014 року № 101/2205/38078246 «Про неможливість проведення зустрічної звірки щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків».

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: І.Й. Петрик

Судді: Л.П. Борисюк

Я.М. Собків

Головуючий суддя Петрик І.Й.

Судді: Борисюк Л.П.

Собків Я.М.