04 червня 2014 року Справа № 808/3564/14 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Нечипуренко О.М. при секретарі Петрусь Д.К. розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за поданням Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області
до Комунального підприємства "Облводоканал" Запорізької міської ради
про стягнення коштів за податковим боргом,
02.06.2014 о 16-55 год. Державна податкова інспекція у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі - позивач) звернулась до суду з поданням до Комунального підприємства "Облводоканал" Запорізької міської ради (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 1 073 730,32 грн.
Ухвалою суду від 02.06.2014 відкрито провадження в адміністративній справі №808/3564/14 в порядку п.3 ч.1 ст. 183-3 КАС, та призначено справу до судового розгляду на 04.06.2014, у зв'язку з чим вжито заходи для повідомлення сторін про дату та час судового засідання.
В судове засідання представник позивача не прибув. Направив на адресу суду клопотання про розгляд справи просив здійснювати за його відсутності, зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився. Направив на адресу клопотання про розгляд справи за його відсутності та зазначив, що вимоги подання визнає у повному обсязі.
Відповідно до вимог ч.1 ст.41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи те, що у судове засідання жодна із сторін не з'явилась, на підставі вищевказаної норми, суд не здійснює технічну фіксацію судового процесу.
Суд, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що подання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що станом на 30.05.2014 Комунальне підприємство "Облводоканал" Запорізької обласної ради має борг перед бюджетом у розмірі 2060062,46 грн. з податку на додану вартість.
Проте, як свідчать матеріали справи, станом на 02.06.2014, виник новостворений борг в сумі 1073730,32 гри. (згідно декларації № 9028471864 від 19.05.2014 з терміном сплати 30.05.2014 у сумі 223278,00грн. та повідомлення - рішення 0003451603/0 від 26.10.2010 - відображено у особовому рахунку 30.05.2014 на підставі акту інвентаризації.)
Фахівцями ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Запорізької проведено невиїзну документальну перевірку з питання своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету.
За результатами перевірки складено акт від 18.10.2010 № 285/16-03/3327115 Перевіркою встановлено порушення вимог:
п.5.3. Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" КП Облводоканал" ЗОР протягом граничних строків несвоєчасно сплачену узгоджену суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість (14010100)
На підставі акта перевірки прийнято податкове повідомлення - рішення № 0003451603/0 від 26.10.2010, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 13874,30 - сума штрафу визначена в цьому податковому повідомленні - рішенні на підставі пп.17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у розмірі 50%.
Податкове повідомлення - рішення, вручено платнику податків особисто під підпис КП "Облводоканал" був поданий адміністративний позов на податкове повідомлення-рішення від 26.10.2010 № 0003451603/0 про застосування фінансових санкцій у сумі 850452,32 грн.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду № 2а-9136/10/0870 від 07.02.2011 в задоволені адміністративного позову боржнику відмовлено в повному обсязі.
Отже, новостворений податковий борг з податку на додану вартість складає 1073730,32 грн.
Сума грошових зобов'язань не була сплачена та набула стану податкового боргу.
Згідно п.п. 14.1.39 ст. 14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/ або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно пп.14.1.175 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно, органи державної податкової служби відповідно до пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до п.57.1. ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем, (ст.49.20 ПКУ)
Пунктом 57.3. ст.57 ПК України визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 (54.3.1. платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію) - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення. крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Сума узгодженого зобов'язання, не сплачена відповідачем у строк, передбачений Податковим кодексом України, є податковим боргом.
Відповідно до п.п. 95.1.- 95.3 ст. 95 Податкового Кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно п.59.5. ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги
Судом досліджено, що податкова вимога від 28.11.2012 № 702 була отримана уповноваженою особою відповідача 28.11.2012, про свідчить особистий підпис.
Вищенаведеними нормативними актами не передбачено направлення податкових вимог в інших випадках.
Відповідно до ст. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів, зокрема, щодо стягнення коштів за податковим боргом.
Подання подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.
Строки, встановленні цією статтею, обчислюються годинами і закінчуються із закінченням години, на яку припадає таке закінчення.
Суд вважає наявними обставини, які дають підставу для висновку щодо правомірності звернення до суду із поданням про стягнення податкового боргу, а саме: сплив 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання; виникнення податкового боргу; сплив 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Окрім вищевикладеного слід вказати наступне: відповідно до п.95.4 ст.95 Податкового Кодексу - орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України, від 29.12.2010, № 1244 "Про Деякі питання реалізації статті 95 Податкового кодексу України" встановлений Порядок, яким визначений механізм стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу, а саме:
згідно п.2 - "Вилучення готівки у платника податків у рахунок погашення його податкового боргу здійснюється працівниками органу державної податкової служби (далі - працівники) з урахуванням вимог пунктів 95.2 - 95.4 статті 95 Податкового кодексу України".
згідно п. 3 - "Під час вилучення готівки працівники рахують наявні кошти. У разі коли обсяг готівки у платника податків перевищує суму його податкового боргу, вилученню підлягає готівка на суму боргу".
згідно п.4. - "У рахунок погашення податкового боргу спрямовується також готівка, виявлена працівниками у касі платника податків, у тому числі в скриньці реєстратора розрахункових операцій, та в інших місцях зберігання коштів".
згідно п.5,6 - "За результатами вилучення готівки складається акт встановленої форми. Вилучена готівка в національній валюті вноситься працівником до банку для перерахування до відповідного бюджету в день її стягнення, а в разі неможливості такого внесення - на наступний робочий день. Готівка в іноземній валюті передається банку або іншій фінансовій установі, що має право на реалізацію іноземної валюти, у зазначений строк для її продажу відповідно до законодавства та подальшого перерахування згідно з вимогами абзацу першого цього пункту".
Зважаючи на вищевикладене погашення податкового боргу згідно чинного законодавства здійснюється за рішенням суду, як з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника так і за рахунок готівки.
З огляду на викладене, суд вважає, що подання ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області про стягнення з Комунального підприємства "Облводоканал" Запорізької міської ради коштів за податковим боргом є обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 158- 163, 183-3 КАС України, ст.ст. 20, 46, 95, 203, 285 Податкового кодексу України, -
Подання Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області задовольнити.
Стягнути з рахунків в банках, які обслуговують Комунальне підприємство "Облводоканал" Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 03327115) кошти, у сумі податкового боргу, в розмірі 1073730,32 грн. (один мільйон сімдесят три тисячі сімсот тридцять грн., 32 коп.) з податку на додану вартість на р/р 31118029700007, отримувач УК у М.Запоріжжі (Орджонікідзевський район 14010100), код отримувача 38025409, банк - ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Згідно ч.7 ст.183-3 постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили і є остаточною після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.М. Нечипуренко