11.06.14р. Справа № 904/3394/14
За позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ВІЛЬНОГІРСЬКЕ СКЛО", м.Вільногірськ, Дніпропетровська область
до Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, м.Вільногірськ, Дніпропетровська область
про внесення змін до договору оренди землі
Суддя Петренко І.В.
Секретар судового засідання Пономарьов Є.О.
Представники:
Від позивача: представник Гринько М.М. - довіреність № б/н від 01.07.13р.
Від відповідача: представник Дудка О.М. - довіреність № б/н від б/д
Товариство з обмеженою відповідальністю "Вільногірське скло", м.Вільногірськ, Дніпропетровська область (далі по тексту - позивач) звернулося до господарського суду з позовною заявою до Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, м.Вільногірськ, Дніпропетровська область (далі по тексту - відповідач) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 21.11.2006р. (державна реєстрація №040610500021 від 23.11.2006р.), укладеного між позивачем та відповідачем, а саме:
1. пункт 5 розділу "Об'єкт оренди" викласти в такій редакції:
"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 559383,46грн.";
- розділ "Орендна плата" викласти у такій редакції:
"Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в гривнях у розмірі 7,25% нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, що складає 40555,27грн. за рік.
Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.
Орендна плата вноситься у строки, що передбачені Податковим кодексом України.
Розмір орендної плати переглядається не частіше одного разу протягом п'яти років у разі:
зміни умов господарювання, передбачених договором;
зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів,
зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами;
в інших випадках, передбачених законом.
У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі, що передбачені Податковим кодексом України";
2. в пункті 29 розділу "Інші права та обов'язки сторін" виключити речення:
"в разі зміни ставки орендної плати за землю за рішенням міської ради в місячний строк термін укласти додаткову угоду до договору оренди землі";
3. встановити, що зміни до договору оренди земельної ділянки від 21.11.2006р. (державна реєстрація №040610500022 від 23.11.2006р.), укладеного між відповідачем та позивачем застосовуються до відносин між сторонами з 24 березня 2014 року - дати складання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 24.03.2014р. №38.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 21.11.2006р. між позивачем та відповідачем укладено договір оренди земельної ділянки, який 21.11.2006р. зареєстровано у Державному реєстрі земель за №040610500022. В подальшому сторонами неодноразово вносилися зміни до договору оренди земельної ділянки від 21.11.06р. На адресу позивача 06.02.2014р. надійшов лист №216 заступника міського голови Карпусь А.В. разом з проектом договору від 27.01.2014р. №56/8 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки. 24.03.2014р. позивач отримав витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №38. З урахуванням дослідження отриманого від відповідача проекту договору позивач дійшов висновку, що відповідач в запропонованому проекті договору зазначив нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка не відповідає дійсності. Враховуючи викладені обставини позивач направив на адресу відповідача лист з пропозицією внести зміни до договору оренди, який відповідачем залишено без відповіді та задоволення, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
За результатами розгляду позовної заяви за вих. №534/2 від 07.04.2014р. ухвалою суду від 22.05.2014р. порушено провадження по справі та призначено слухання на 05.06.2014р.
Відповідно до п.3.9.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України. У разі присутності сторони або іншого учасника судового процесу в судовому засіданні протокол судового засідання, в якому відображені відомості про явку сторін (пункт 4 частини другої статті 811 ГПК), є належним підтвердженням повідомлення такої сторони (іншого учасника судового процесу) про час і місце наступного судового засідання. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Підтвердженням повідомлення позивача про час та місце розгляду справи є протокол судового засідання від 05.06.2014р. в якому містяться відомості про явку в судове засідання повноважного представника позивача.
Позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Підтвердженням повідомлення відповідача про час та місце розгляду справи є протокол судового засідання від 05.06.2014р. в якому містяться відомості про явку в судове засідання повноважного представника відповідача.
Відповідач вимоги суду виконав, відзив на позов надав, позовні вимоги не визнає в повному обсязі посилаючись на наступне.
Управлінням Держземагенства у Верхньодніпровському районі було сформовано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки в якому безпідставно було зменшено її вартість. Зазначена позиція відповідача обґрунтована тим, що стан земельної ділянки та інфраструктурних факторів порівняно з 2012 - 2013 роками не змінювався, земельна ділянка продовжує знаходитися в зоні пішохідної доступності до зовнішнього пасажирського транспорту та в зоні магістралей підвищеного місто формуючого значення, а ці фактори відповідно до наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 27.01.2006р. за №18/15/21/11 "Про порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" є локальними коефіцієнтами і мають бути враховані при розрахунку вартості земельної ділянки. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є документом інформаційного характеру який містить відомості щодо конкретної земельної ділянки з раніше проведеної нормативної грошової оцінки земельних ділянок м.Вільногірськ. У період з 18.07.2012 року по теперішній час нова грошова оцінка земельних ділянок не проводилася.
Суд оголосив перерву в засіданні, яке відбулося 05.06.2014р. до 11.06.2014р.
Суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні, яке відбулося 11.06.2014р. в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Розглянувши матеріали справи, подані документи, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, господарський суд, -
21.11.2006р. між відповідачем та позивачем було укладено договір оренди земельної ділянки (далі - Договір оренди), який зареєстрований у Державному реєстрі земель за №040610500022 і посвідчений державним нотаріусом Вільногірської державної нотаріальної контори Канюга О.В.
Відповідно до умов п. 1 Договору оренди відповідач на підставі рішення Вільногірської міської ради від 28.07.2006 р. № 69-07/V "Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю "Вільногірське скло" в оренду земельної ділянки, розташованої по вул. Промислова,31, для промислового використання" надає, а позивач приймає в строкове платне користування земельну ділянку, розташовану по вул.Промислова,31, м.Вільногірськ зі східної сторони від проммайданчика для промислового використання (код цільового використання за Українським класифікатором цільового використання землі (УКЦВЗ) 1.10.5 - землі промисловості) - обслуговування дільниці для розвантаження залізничних вагонів з сипучими матеріалами.
В п. 2.1. Договору оренди зазначено про те, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,8594га промислового призначення (землі промисловості), яка відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України перебуває в розпорядженні Вільногірської міської ради, для промислового використання.
Згідно з п. 8 Договору оренди договір укладено на сорок дев'ять років. Після закінчення строку договору позивач має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі позивач повинен не пізніше, ніж за дев'яносто днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово відповідача про намір продовжити його дію.
Відповідно до п. 9 Договору оренди орендна плата вноситься позивачем у грошовій формі в гривнях, щомісячно у розмірі 552,07грн.
Пунктом 10 Договору оренди обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції та коригується позивачем.
Пунктом 11 Договору оренди встановлено, що орендна плата вноситься до 30 числа місяця, наступного за звітним.
Згідно з пунктом 12 Договору оренди розмір орендної плати щорічно у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини позивача, що підтверджується документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
Про зміну ставки орендної плати відповідач повідомляє позивача письмово протягом 10 днів після прийняття відповідного рішення.
При зміні розміру орендної плати позивач зобов'язаний укласти з відповідачем та посвідчити нотаріально додаткову угоду до цього договору протягом одного місяця після отримання повідомлення про її зміну.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 441656,33грн. Експертна грошова оцінка земельної ділянки становить 225076,00грн., згідно з висновком про експертну оцінку земельної ділянки від 20.11.2006р., проведеної Приватним підприємством "Лада" (пункт 5 Договору оренди).
Пунктом 34 Договору оренди визначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
На виконання умов вищезазначеного Договору оренди, відповідач передав, а позивач прийняв в оренду передбачену Договором земельну ділянку, що підтверджує Акт прийому-передачі земельної ділянки (а.с.17).
06.03.07р. між сторонами було укладено Договір № 56 про внесення змін до Договору оренди, відповідно до умов якого була встановлена орендна плата за землю з 01.01.2007р. за один місяць у розмірі 912,85грн., а нормативна грошова оцінка - 438165,63грн.
05.02.2008р. сторони уклали Договір № 56/1 про внесення змін до Договору оренди, відповідно до умов якого була встановлена орендна плата за землю з 01.01.2008р. за кожний місяць у розмірі 1736,27грн., а нормативна грошова оцінка - 520882,34грн.
11.02.2009р. було укладено Договір № 56/2 про внесення змін до Договору оренди, відповідно до умов якого була встановлена орендна плата за землю з 01.01.2009р. за кожний місяць у розмірі 3161,90грн., а нормативна грошова оцінка - 526984,08грн.
17.02.2010р. між сторонами було укладено Договір № 56/3 про внесення змін до Договору оренди, відповідно до умов якого була встановлена орендна плата за землю з 01.01.2010р. за один місяць у розмірі 3348,56грн., а нормативна грошова оцінка - 558094,36грн. Крім того, сторони виклали пункт 12 у новій редакції:
"Розмір орендної плати переглядається у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, у т.ч. внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини позивача, що підтверджено документами;
- зміни розміру ставки орендної плати відповідачем;
- прийняття нової нормативної грошової оцінки земель міста Вільногірськ;
- в інших випадках, передбачених законом".
Також сторонами було доповнено пункт 29 розділу 1.3 "Інші права та обов'язки сторін", наступним:
- нести відповідальність за заростання земельної ділянки бур'янами відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення;
- у разі зміни ставки орендної плати за землю за рішенням міської ради в місячний термін укласти додаткову угоду до договору оренди землі;
- у разі прийняття нової нормативної грошової оцінки земель міста Вільногірськ в місячний термін укласти додаткову угоду до договору оренди землі.
06.05.2011р. сторони уклали Договір № 56/4 про внесення змін до Договору оренди, відповідно до умов якого на період з 01.04.2011р. по 31.07.2011р. розмір щомісячної орендної плати становить 1395,24грн.
05.09.2011р. було укладено Договір № 56/5 про внесення змін до Договору оренди, відповідно до умов якого була встановлена орендна плата за землю з 01.09.2011р. щомісячно у розмірі 1395,24грн.
16.02.2012р. між сторонами було укладено Договір № 56/6 про внесення змін до Договору оренди, відповідно до умов якого була встановлена орендна плата за землю з 01.01.2012р. щомісячно у розмірі 4743,80грн.
18.07.2012р. сторони уклали Договір № 56/6 про внесення змін до Договору оренди, відповідно до умов якого була встановлена орендна плата за землю з 01.06.2012р. щомісячно у розмірі 3905,00грн., а нормативна грошова оцінка - 892572,84грн.
23.01.2013р. було укладено Договір № 56/7 про внесення змін до Договору оренди, відповідно до умов якого була встановлена орендна плата за землю з 01.01.2013р. щомісячно у розмірі 5392,63грн.
Як зазначає позивач, 06.02.2014р. на його адресу надійшов лист № 216 заступника міського голови Карпусь А.В. разом з проектом договору від 27.01.2014р. № 56/8 про внесення змін до Договору оренди. В цьому проекті було запропоновано пункт 9 розділу «Орендна плата» викласти в такій редакції: "Орендна плата вноситься позивачем у грошовій формі в гривнях щомісячно починаючи з 01.01.2014р. у розмірі 8553,82грн."
Позивач звертає увагу суду на те, що 24.03.2014р. останній отримав витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 38, відповідно до умов якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнтів індексації складає 559383,46грн.
Отже, як вважає позивач, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яку відповідач зазначив в запропонованому проекті договору від 27.01.14 року № 56/8 про внесення змін до Договору оренди, не відповідає дійсності. Окрім того в доданому до вказаного проекту договору розрахунку розміру річної орендної плати відображений розрахунковий розмір орендної плати - 11,50% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Але, відповідно до рішення Вільногірської міської ради від 18.03.14 року №1663-73/VІ розрахунковий розмір орендної плати - 7,25%.
Позивач 27.03.2014р. направив на адресу відповідача лист від 27.03.2014р. за № 240 із пропозицією внести зміни до Договору у зв'язку з необхідністю приведення умов Договору оренди у відповідність до вимог Типового договору оренди землі (затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. № 220) та чинної фактичної нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Разом з листом були направлені проекти договорів про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок, у тому числі проект договору від 27.03.14р. про внесення змін до Договору оренди. Крім того, позивач запропонував відповідачу внести зміни до пункту 5 розділу "Об'єкт оренди", розділу "Орендна плата", пункту 29 розділу "Інші права та обов'язки сторін", а саме пункт 5 розділу "Об'єкт оренди" викласти в наступній редакції:
"Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 559383,46грн.";
Розділ «Орендна плата» Договору оренди викласти у такій редакції:
"Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в гривнях у розмірі 7,25% нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, що складає 40555,27грн. за рік.
Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.
Орендна плата вноситься у строки, що передбачені Податковим кодексом України.
Розмір орендної плати переглядається не частіше одного разу протягом п'яти років у разі:
зміни умов господарювання, передбачених договором;
зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів;
зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
в інших випадках, передбачених законом.
У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі, що передбачені Податковим кодексом України".
в пункті 29 розділу "Інші права та обов'язки сторін" виключити речення:
"у разі зміни ставки орендної плати за землю за рішенням міської ради в місячний термін укласти додаткову угоду до договору оренди землі".
Позивач зазначає про те, що на дату подання позовної заяви відповідач відповідь на пропозицію позивача щодо внесення змін до Договору оренди не надав.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України. За змістом ч. 4 ст. 179 Господарського кодексу України сторони при укладанні господарських договорів на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
Пункти 5, 9 Типового договору оренди землі (затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року №220) містить вимоги щодо розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та форми, розміру орендної плати, а для земель комунальної власності також відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комуної власності. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, як визначено підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди та земельної ділянки. Відповідно до статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахувань коефіцієнта індексації. Згідно з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII Податкового кодексу України - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. В абзаці 5 статті 5, абзаці 1 статті 13, абзаці 2 статті 20 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативи грошової оцінки земель. Згідно з пунктом 21Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 р. за N 213 із змінами та доповненнями) дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держземагентства за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує семи робочих днів з дати надходження відповідної заяви.
Позивач звертає увагу суду на те, що відповідач 29.03.2012р. затвердив технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м.Вільногірська Дніпропетровської області та встановив базову вартість одного квадратного метра земель несільськогосподарського призначення в межа міста у розмірі 79,04 грн. та ввів її в дію з 01 травня 2012 року (пункти 1, 2 рішення №689-31/1).
Крім того, позивач зазначає про те, що 24.01.2014р. відповідач прийняв рішення №1584-69/VІ, яким встановив розмір орендної плати за земельні ділянки у м. Вільногірську у розмірі 11,50% від нормативної грошової оцінки. В подальшому 18.03.2014р. відповідач вніс зміни до цього рішенні встановивши розмір орендної плати у розмірі 7,25% (рішення від 18.03.2014р. за №1663-73/VІ) від нормативної грошової оцінки.
Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 24.03.14р. №38 нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнтів індексації складає 559383,46грн.
Отже, як зазначає позивач, в Договорі (в редакції договору про внесення змін від 18.07.2013 року №56/6 та розрахунку розміру орендної плати (додаток до договору про внесення змін від 23.01.13 року за №56/7) зазначено, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 892572,84грн. Але фактично нормативна грошова оцінка, відповідно до витягу технічної документації про нормативну грошову оцінку від 24.03.2014р. №38 складає 559383,46грн., а не 892572,84грн.
Тобто, як вважає позивач, нормативна грошова оцінка в спірному Договорі оренди не відповідає нормативній грошовій оцінці, яка встановлена чинним витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 24.03.2014р. №38.
Таким чином, позивач вважає, що умови спірного Договору оренди в частині розміру нормативної грошової оцінки не відповідають чинній нормативній грошовій оцінці, а відтак і вимогам чинного законодавства. Це обумовлює необхідність внести відповідні зміни до договору щодо нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки. Оскільки розмір орендної плати за землю визначається з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а нормативна грошова оцінка, відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку від 24.03.14р. №38 складає 559383,46грн., а не 892572,84грн. Відтак підлягають перегляду не тільки умови договору щодо розміру нормативної грошової оцінки, а й щодо розміру орендної плати.
Враховуючи вищевикладене, позивач просить внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 21 листопада 2006 року (державна реєстрація №040610500021 від 23.11.2006), укладеного між Вільногірською міською радою (51700, Дніпропетровська область, м. Вільногірськ, вул. Варена, буд.15, код ЄДРПОУ 2199734) та товариством з обмеженою відповідальністю "Вільногірське скло" (51700, Дніпропетровська область, м.Вільногірськ, вул. Промислова, буд. 31, код ЄДРПОУ 30809384), а саме пункт 5 розділу "Об'єкт оренди" викласти в такій редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 559383,46грн."; розділ "Орендна плата" викласти у такій редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в гривнях у розмірі 7,25% нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, що складає 40555,27грн. за рік. Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами. Орендна плата вноситься у строки, що передбачені Податковим кодексом України. Розмір орендної плати переглядається не частіше одного разу протягом п'яти років у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі, що передбачені Податковим кодексом України"; в пункті 29 розділу "Інші права та обов'язки сторін" виключити речення: "в разі зміни ставки орендної плати за землю за рішенням міської ради в місячний строк термін укласти додаткову угоду до договору оренди землі". Встановити, що зміни до договору оренди земельної ділянки від 21.11.2006р. (державна реєстрація №040610500022 від 23.11.2006р.), укладеного між відповідачем та позивачем застосовуються до відносин між сторонами з 24 березня 2014 року - дати складання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 24.03.2014р. №38.
В свою чергу, відповідач заявлені позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити позивачу в їх задоволенні у повному обсязі, виходячи з наступного.
Відповідач зазначає про те, що з моменту підписання Договору оренди сторонами неодноразово вносились зміни до нього, а саме зміни, що стосуються орендної плати.
06.02.2014р. відповідачем було направлено на адресу позивача пропозицію про внесення змін до спірного Договору оренди. Станом на момент направлення пропозиції діяла орендна плата за земельні ділянки у розмірі 11,50% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджена Рішенням Вільногірської міської ради від 24.01.2014р. за №1584-69/VІ.
Посилаютьсь на п. 3 ст. 188 Господарського кодексу України відповідач зазначає про те, що сторона договору, яка отримала пропозицію про зміну чи розірвання договору у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результат її розгляду.
Як зазначає відповідач, відповідь від позивача у вказаний термін не надсилалася, а лише 27.03.2014р. на адресу відповідача надійшов лист з зустрічною пропозицією про внесення змін до Договору оренди.
Таким чином, позивач зауважуючи на тому, що відповідачем не було надано відповіді на зустрічну пропозицію щодо зміни умов Договору оренди замовчує той факт, що ним самим у встановленому законом строком не було надано відповіді на пропозицію відповідача від 06.02.2014р.
Окрім вищезазначеного, причиною тому, що відповідачем на даний момент не внесені зміни до Договору оренди є ті обставини, що управлінням Держземагенства у Верхньодніпровському районі, було сформовано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27.03.2014 року (далі по тексту - Витяг) за адресою м.Вільногірськ, вул.Промислова, 31 в якому безпідставно зменшено її вартість. Оскільки стан земельної ділянки та інфраструктурних факторів порівняно з 2012-2013 роками не змінювався, земельна ділянка продовжує знаходитись в зоні пішохідної доступності до зовнішнього пасажирського транспорту та в зоні магістралей підвищеного місто формуючого значення, а ці фактори відповідно до Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах 27.01.2006р. №18/15/21/11 «Про порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» (далі по тексту - наказ) є локальними коефіцієнтами і мають бути враховані при розрахунку вартості земельної ділянки.
Відповідач звертає увагу суду на те, що у Витязі з технічної документації про нормативно грошову оцінку землі за 18.07.2012р. дані коефіцієнти враховані та зазначені. Окрім того, відповідач зауважує, що жодних змін до вищезазначеного наказу у період з 18.07.2012р. по 27.03.2014р. не вносилося.
Також, відповідач звертає увагу суду на той факт, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є документом інформаційного характеру який містить відомості щодо конкретної земельної ділянки з раніше проведеної нормативної грошової оцінки земельних ділянок м.Вільногірськ. У період з 18.07.2012р. по сьогоднішній день нова нормативна грошова оцінка земельних ділянок не проводилася. Відповідно до статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативно грошова оцінка земельних ділянок проводиться не рідше ніж раз на 5-7 років.
Тобто, на підставі однієї і тієї ж самої нормативно грошової оцінки земельних ділянок уповноваженим на те органом видано два різних витяги, які різняться в частині локальних коефіцієнтів на місцезнаходження земельної ділянки у межах економіко-планувальної зони, які безпосередньо впливають на розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Таким чином, як зазначає відповідач, з невідомих причин витяг від 27.03.2014р. містить занижену вартість земельної ділянки, яка є предметом Договору оренди.
З цього приводу виконавчим комітетом Вільногірської міської ради Дніпропетровської області на адресу управління Держземагенства у Верхньодніпровському районі направлено лист №27-726/0/2-14 від 07.05.2014р. Відповіді на даний лист на даний момент на адресу відповідача не надійшло.
Посилаючись на п.1 ст. 188 Господарського кодексу України відповідач зазначає про те, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або Договором.
29.03.2012р. відповідачем було прийнято рішення про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Вільногірська з відповідними змінами від 26.04.2012р. На даний момент це рішення має законну силу, його не змінено та не скасовано. Так як підставою для перегляду змін до Договору оренди є саме нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка з 29.03.2012р. змінена не була, жодних підстав для перегляду змін до Договору оренди в частині орендної плати не вбачається.
Відповідач звертає увагу суду на той факт, що спірний Договір оренди було укладено як того вимагає чинне законодавство за взаємною згодою сторін. І сторони домовились про суму орендної плати, яка повністю влаштовувала як позивача так і відповідача. А в даний момент обставин, які свідчили б про зміну істотних умов договору відповідачем не вбачається.
Відповідно до ст. ст. 15, 21 Закону України "Про оренду землі" розмір орендної плати є істотною умовою договору оренди землі та встановлюється виключно за згодою сторін у договорі оренди землі.
Таким чином, як вважає відповідач, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з вищезазначених підстав.
Дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Приймаючи рішення господарський суд виходив із наступного.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільним кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст. 6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до статей 759, 762 Цивільного кодексу України законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Згідно зі ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Згідно з ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Частинами 1, 2 статті 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (ст. 654 Цивільного кодексу України).
Строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору (ч. 1 ст. 631 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 188 Господарського кодексу України у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Аналіз даної норми дає підстави вважати, що суд, з урахуванням конкретних обставин справи, може встановити у рішенні дату набрання чинності змін до договору, у разі зміни його умов за рішенням суду, яка може бути іншою, ніж дата набрання чинності рішенням суду.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 Господарського процесуального кодексу України).
Крім того, як зазначено у ст. 36 Господарського процесуального кодексу України, письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору, які подаються в оригіналі або в належній чином засвідченій копії.
Враховуючи вищезазначені норми чинного законодавства України, умови укладеного між сторонами спірного Договору оренди та встановлені судом обставини справи, господарський суд вважає, що вимоги позивача в частині внесення змін до спірного Договору оренди щодо нормативної грошової оцінки та розміру орендної плати підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Господарський суд не бере до уваги твердження відповідача про те, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є документом інформаційного характеру, оскільки:
По-перше, відповідно до статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахувань коефіцієнта індексації. Згідно з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
По-друге, в абзаці 5 статті 5, абзаці 1 статті 13, абзаці 2 статті 20 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативно грошової оцінки земель.
По-третє, згідно з пунктом 21 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 р. за N213 із змінами та доповненнями) дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держземагентства за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує семи робочих днів з дати надходження відповідної заяви.
По-четверте, 24.01.2014р. відповідач прийняв рішення №1584-69/VІ, яким встановив розмір орендної плати за земельні ділянки у м.Вільногірську у розмірі 11,50% від нормативної грошової оцінки. В подальшому 18.03.2014р. відповідач вніс зміни до цього рішенні встановивши розмір орендної плати у розмірі 7,25% (рішення від 18.03.14р. №1663-73/VІ) від нормативної грошової оцінки.
Господарський суд вважає за необхідне зазначити про те, що у судовому засіданні було оглянуто оригінал витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 24.03.2014р. № 38, відповідно до якого нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнтів індексації складає 559383,46грн.
Крім того, господарський суд бере до уваги той факт, що відповідачем не надано суду для огляду оригінал та для долучення до матеріалів справи копію витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки за спірним Договором оренди складає 892572,84грн., а тільки йде посилання на вказану нормативно грошову оцінку. Більш того, у судовому засіданні повноважним представником відповідача визнана дійсною нормативна грошова оцінка, відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку від 24.03.2014р. № 38, а у своєму листуванні з Управлінням Держземагентства у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області голова Вільногірської міської ради Дніпропетровської області лише просив обґрунтувати зменшення вартості нормативної грошової оцінки земельної ділянки наданої позивачу. Жодного доказу того, що Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку від 24.03.14р. № 38 оскаржувався або оскаржується господарському суду не надано.
Отже, господарський суд вважає, що зазначена відповідачем нормативна грошова оцінка у розмірі 892572,84грн. не відповідає розміру фактичної нормативної грошової оцінки.
Таким чином, суд вважає, що умови спірного Договору оренди в частині розміру нормативної грошової оцінки не відповідають чинній нормативній грошовій оцінці, а відтак і вимогам чинного законодавства. Це обумовлює необхідність внести відповідні зміни до договору щодо нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки.
Укладений між позивачем та відповідачем спірний Договір оренди передбачає можливість перегляду розміру орендної плати.
А оскільки розмір орендної плати за землю визначається з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а нормативна грошова оцінка, відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку від 24.03.14р. № 38 складає 559383,46грн., відтак підлягають перегляду не тільки умови договору щодо розміру нормативної грошової оцінки, а й щодо розміру орендної плати.
Враховуючи те, що відбулась зміна у нормативній грошовій оцінці земельної ділянки (Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 38 від 24.03.2014р.), що суттєво змінює розмір орендної плати за користування землею, отже і позовні вимоги щодо внесення змін у спірний Договір підлягають задоволенню.
Вимоги позивача в частині виключення в пункті 29 розділу "Інші права та обов'язки сторін" речення, а саме "в разі зміни ставки орендної плати за землю за рішенням міської ради в місячний строк термін укласти додаткову угоду до договору оренди землі", задоволенню не підлягають, оскільки вони є не обґрунтованими та суд не вбачає підстав для їх задоволення.
Викладене є підставою для задоволення позову частково.
Судові витрати, згідно ст. 49 Господарського кодексу України, покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
До уваги. Положеннями Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013р. за № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" визначено, що якщо пропорції задоволення позовних вимог точно визначити неможливо (зокрема, при частковому задоволенні позову немайнового характеру), то судові витрати розподіляються між сторонами порівну.
Керуючись ст. ст. 6, 509, 632, 651, 653, 654, 759, 762 Цивільного кодексу України, ст.ст. 174, 193 Господарського кодексу України, Податковим кодексом України, Законом України "Про оренду землі", ст.ст. 4, 32-34, 36, 43-44, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позовні вимоги задовольнити частково.
Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 21.11.2006р. (державна реєстрація №040610500021 від 23.11.2006р.), укладеного між Вільногірською міською радою (51700, Дніпропетровська область, м. Вільногірськ, вул. Варена, буд. 15, код ЄДРПОУ 21929734) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Вільногірське скло" (51700, Дніпропетровська область, м. Вільногірськ, вул. Промислова, буд. 31, код ЄДРПОУ 30809384), а саме:
Пункт 5 розділу "Об'єкт оренди" викласти в такій редакції:
"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 559383,46грн.";
Розділ "Орендна плата" викласти у такій редакції:
"Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в гривнях у розмірі 7,25% нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, що складає 40555,27грн. за рік.
Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.
Орендна плата вноситься у строки, що передбачені Податковим кодексом України.
Розмір орендної плати переглядається не частіше одного разу протягом п'яти років у разі:
зміни умов господарювання, передбачених договором;
зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів,
зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами;
в інших випадках, передбачених законом.
У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі, що передбачені Податковим кодексом України";
Встановити, що зміни до договору оренди земельної ділянки від 21.11.2006р. (державна реєстрація №040610500022 від 23.11.2006р.), укладеного між Вільногірською міською радою (51700, Дніпропетровська область, м. Вільногірськ, вул. Варена, буд. 15, код ЄДРПОУ 21929734) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Вільногірське скло" (51700, Дніпропетровська область, м. Вільногірськ, вул. Промислова, буд. 31, код ЄДРПОУ 30809384) застосовуються до відносин між сторонами з 24 березня 2014 року - дати складання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 24.03.2014р. №38.
Стягнути з Вільногірської міської ради (51700, Дніпропетровська область, м.Вільногірськ, вул.Варена, буд. 15, код ЄДРПОУ 21929734) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вільногірське скло" (51700, Дніпропетровська область, м.Вільногірськ, вул. Промислова, буд. 31, код ЄДРПОУ 30809384) витрати по сплаті судового збору у розмірі 609,00 грн. (шістсот дев'ять грн. 00 коп.).
В решті відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено
13.06.14р.
Суддя І.В. Петренко