про залишення апеляційної скарги без руху
12 червня 2014 р. справа № 217/623/14-а
Суддя-доповідач Донецького апеляційного адміністративного суду Казначеєв Е.Г. розглянувши апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Авдіївської міської ради на постанову Авдіївського міського суду Донецької області від 05 травня 2014 р. у справі № 217/623/14-а (головуючий І інстанції Соболєва І.П.) за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Авдіївської міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення недоплаченої суми державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
ОСОБА_2 звернулась до Авдіївського міського суду Донецької області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Авдіївської міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення недоплаченої суми державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 10.10.2013 року по 31.03.2014 року у сумі 4987,55 грн.
Постановою Авдіївського міського суду Донецької області від 05 травня 2014 року позовні вимоги задоволено. Суд першої інстанції визнав протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Авдіївської міської ради щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_2 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 10 жовтня 2013 року по 31 березня 2014 року включно у розмірі, меншому за прожитковий мінімум, встановлений законом, стягнув з Управління праці та соціального захисту населення Авдіївської міської ради на користь ОСОБА_2 недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 10 жовтня 2013 року по 31 березня 2014 року включно у розмірі 4987 гривень 55 копійок.
Управління праці та соціального захисту населення Авдіївської міської ради звернулось з апеляційною скаргою на постанову Авдіївського міського суду Донецької області від 05 травня 2014 року.
Ознайомившись з даною апеляційною скаргою, вважаю, що вона не відповідає вимогам ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України, в зв'язку з чим така скарга підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Відповідно до частини 6 статті 187 КАС України до апеляційної скарги додається, зокрема, документ про сплату судового збору.
При визначенні характеру адміністративного позову як майнового необхідно враховувати, що звернені до суду вимоги безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, є майновими.
З позовної заяви вбачається, що були заявлені вимоги як не майнового, так і майнового характеру, а саме позивач просив визнати дій відповідача неправомірними, стягнення недоплаченої суми державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 10.10.2013 року по 31.03.2014 року у сумі 4987,55 грн.
Закон України «Про судовий збір» № 3674-VI від 8 липня 2011 року, який набув чинності з 1 листопада 2011 року, визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI, в редакції від 23.10.2013 року, ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру встановлена в розмірі 2 відсотків розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати, ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлена в розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до підпункту 2 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 8 липня 2011 року (враховуючи зміни у законі, що діють від 01.01.2014 року), ставки судового збору за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду встановлюються в розмірі 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви немайнового характеру - 36 грн. 54 коп., а при подані позовної заяви майнового характеру - 50 % ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми, але не менше 913 грн. 50 коп., та не більше 2436 грн.
Відповідно до ч.3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір», за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Таким чином, оскільки скаржник звернувся до апеляційного суду з апеляційною скаргою 26 травня 2014 року, в справі за позовом як майнового так і немайнового характеру, апелянту необхідно при подані апеляційної скарги сплатити судовий збір з урахуванням мінімальної заробітної плати у місячному розмірі станом на 01.01.2014 року, яка складає 1218 гривень.
Таким чином, апелянт повинен сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову суду за вимогами немайнового характеру в розмірі 36,54 грн. та вимогами майнового характеру у розмірі 1062,84 грн., а разом 1099,38 грн.
В матеріалах справи відсутній документ, який підтверджував сплату судового збору в розмірі 1099,38 грн.Відповідно до Закону України «Про судовий збір» апелянт не входить до переліку тих сторін по справі, яких звільнено вiд сплати судового збору.
В апеляційній скарзі відповідач просив звільнити від сплати судового збору за подання апеляційної скарги. Проте, зазначене клопотання не підлягає задоволенню, оскільки, відсутність фінансування з державного бюджету судових витрат не є підставою для звільнення від сплати судового збору відповідно до ст. 88 КАС України. Відсутність бюджетного фінансування не є тотожним майновому стану особи.
Таким чином, апелянту необхідно усунути встановлені судом недоліки апеляційної скарги, а саме, надати докази оплати судового збору в сумі 1099 грн. 38 коп.
При цьому несплачену суму судового збору належить перераховувати за наступними реквізитами: рахунок - 31210206781005 , код ЄДРПОУ - 38034015, МФО банку - 834016 , отримувач - Калінінське.УК/Калінінс.р-н/220030001, банк - ГУДКСУ у Донецькій обл., призначення платежу - судовий збір, за апеляційною скаргою (ПІБ скаржника), Донецький апеляційний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 34511611 (код суду, де розглядається справа), код класифікації доходів бюджету 22030001.
Частиною 5 статті 189 КАС України встановлено, що до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Враховуючи вищенаведене та керуючись статями 108, 187, 189, частиною 3 статті 205, статями 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-доповідач,-
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Авдіївської міської ради на постанову Авдіївського міського суду Донецької області від 05 травня 2014 р. у справі № 217/623/14-а залишити без руху.
Встановити строк для усунення виявлених недоліків апеляційної скарги - п'ять днів з моменту отримання ухвали.
Після усунення недоліків апеляційної скарги у строк, встановлений судом, вона вважатиметься поданою у день первинного її подання до суду.
В разі невиконання вимог цієї ухвали апеляційна скарга повертається апелянту.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів.
Суддя-доповідач: Казначеєв Е.Г.