"09" квітня 2014 р. м. Київ К/9991/12646/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Лосєва А.М.
розглянула в письмовому провадженні касаційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Кримвтормет» на постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2011 у справі №2а-13081/09/2/0170 за позовом Закритого акціонерного товариства «Кримвтормет» до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі міста Севастополя, третя особа - Інкерманська міська Рада депутатів, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права, колегія
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.02.2010 позовні вимоги Закритого акціонерного товариства «Кримвтормет» до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі міста Севастополя, третя особа - Інкерманська міська Рада депутатів, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 16.04.2009 №0000321503/104.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивач та Інкерманська міська рада не вносили змін до договору оренди земельної ділянки щодо збільшення розміру орендної плати за землю, у зв'язку з чим, нарахування відповідачем податкового зобов'язання за відповідним платежем є протиправним.
Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2011 постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.02.2010 скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постанова суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що позивачем здійснено розрахунок орендної плати за землю без врахування підвищення нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач 01.03.2011 звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, який ухвалою від 29.03.2011 прийняв її до свого провадження.
В касаційній скарзі Закрите акціонерне товариство «Кримвтормет» просить скасувати постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2011 та залишити в силі постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.02.2010.
В обґрунтування своїх вимог Закрите акціонерне товариство «Кримвтормет» посилається на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, зокрема, статей 21 та 30 Закону України «Про оренду землі», статті 7 Закону України «Про плату за землю», пункту 1.5 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Перевіривши матеріалами справи наведені у скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Державною податковою інспекцією у Балаклавському районі міста Севастополя проведено невиїзну документальну перевірку Закритого акціонерного товариства «Кримвтормет» щодо правильності нарахування, повноти та своєчасності внесення до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за землю за листопад-грудень 2008 року та січень 2009 року.
За результатами перевірки складено акт від 08.04.09 №48/125/15-341/00190368 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.04.2009 №0000321503/104 про нарахування позивачу податкового зобов'язання з орендної плати за землю у сумі 175775,03грн., у тому числі 117183,35грн. - за основним платежем, 58591,68грн. - штрафні санкції.
Фактичною підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення слугував висновок податкового органу про порушення позивачем статей 2 та 7 Закону України «Про плату за землю» та розрахунок орендної плати за землю за листопад-грудень 2008 року та січень 2009 року без врахування підвищення нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до рішення Севастопольської міської ради від 19.10.2005 №4046.
Відповідно до частин першої та другої статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Згідно з пунктом «в» статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до частини першої та третьої статті 2 Закону України «Про плату за землю» використання млі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Граничний розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлено Закону України «Про оренду землі» та є обов'язковим при укладанні відповідних договорів.
Згідно зі статтею 13 Закону України «Про плату за землю» підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до частини першої та четвертої статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».
Судами встановлено, що між Товариством та Інкерманською міською радою був укладений договір від 17.11.2004 №89/04 про оренду земельної ділянки несільськогосподарського призначення, що розташована у місті Інкерман.
Пунктом 4.5 зазначеного договору передбачено, що розмір річної орендної плати підлягає щорічному перерахунку в строк до 1 лютого поточного року залежно від грошової оцінки земельної ділянки, що щорічно індексується. Щорічний розрахунок орендної плати та сплата орендної плати здійснюється орендарем відповідно до умов цього договору та вимог чинного законодавства України.
Відповідно до частини другої статті 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»).
Згідно зі статтею 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
При цьому статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Закрите акціонерне товариство «Кримвтормет» та Інкерманська міська рада не вносили змін до договору оренди земельної ділянки від 17.11.2004 №89/04 щодо збільшення розміру орендної плати за землю.
Договір оренди землі є цивільно-правовим, а отже, йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства. Якщо ж договір пов'язаний зі сплатою податків і, на думку суб'єкта владних повноважень, спрямований на ухилення від їх сплати, останній, за допомогою адміністративних заходів, уповноважений відновити публічний порядок.
Таким чином, зміна розміру земельного податку є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, проте не тягне за собою автоматичної зміни орендної палати та, відповідно, донарахування податковим органом суми податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій.
Оскільки апеляційний суд під час розгляду справи неправильно застосував норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, а суд першої інстанції вирішив спір з додержанням норм матеріального та процесуального права, то зазначена обставина відповідно до частини першої статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування ухваленої у справі постанови апеляційного суду та залишення в силі постанови суду першої інстанції.
Керуючись статтями 210, 222, 223, 226, 230, 231, частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
Касаційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Кримвтормет» задовольнити.
Постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2011 у справі №2а-13081/09/2/0170 скасувати, залишити в силі постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.02.2010.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 - 238, 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: __________________ Т.М. Шипуліна
Судді: __________________ Л.І. Бившева
__________________ А.М. Лосєв