Рішення від 16.04.2014 по справі 905/7971/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

РІШЕННЯ

іменем України

16.04.2014 Справа № 905/7971/13

Господарський суд Донецької області у складі колегії суддів:

головуючого судді Бокової Ю.В., суддів Демідової П.В., Уханьової О.О.

при секретарі судового засідання Д'яковій Ю.Ю

розглянувши матеріали справи за позовом: прокурора міста Димитрова в інтересах держави в особі:

1. Державної екологічної інспекції України в Донецькій обл., м. Донецьк

2. Димитровської міської ради, м. Димитров

до відповідача: Державного підприємства "Красноармійськвугілля", м. Димитров в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Центральна", м. Димитров

про відшкодування збитків в сумі 243336,02 грн.

за участю представників сторін:

прокурор: не з'явився

від позивача 1: не з'явився

позивача 2: не з'явився

від відповідача: Наумов О.С. - за довір. від 08.01.2014 р. № 4-07

Мороз Ю.С. - за довір. від. 10.01.2014 р. № 4-17

СУТЬ СПОРУ:

Позивач, прокурор міста Димитрова в інтересах держави в особі: 1. Державної екологічної інспекції України в Донецькій обл., м. Донецьк, 2. Димитровської міської ради, м. Димитров, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Державного підприємства "Красноармійськвугілля", м. Димитров в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Центральна", м. Димитров про відшкодування збитків в сумі 2022788,23 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на проведення державною екологічною інспекцією перевірки державного підприємства «Красноармійсьвугілля» в особі відокремленого підрозділу "Шахта Центральна" щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, в ході якої встановлено, що вказаним підприємством в період з 12.05.2011 р. по 13.03.2012 р. здійснювався наднормативний скид забруднюючих речовин в атмосферне повітря, чим заподіяно шкоду навколишньому природному середовищу в розмірі 2 022 788,23 грн., що є порушенням ст. 10 Закону України «Про атмосферне повітря». За фактом порушення природоохоронного законодавства складено акт перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 27.06.- 20.07.2012 р., видано обов'язковий для виконання припис від 25.07.2012 р., постанова про накладення адміністративного стягнення № 131 від 11.07.2012 р., складено протокол про адміністративне правопорушення № 009550 від 10.07.2012 р.

27.03.2014 р. від позивача надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог, в якій позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь суму збитків в розмірі 243336,02 грн.

Остаточно позивач визначив свої позовні вимоги в наступному розмірі: збитки в сумі 243336,02 грн

Суд приймає до уваги вказану заяву та розглядає зменшені позовні вимоги, оскільки відповідні дії не суперечать законодавству і не порушують чиїх-небудь охоронюваних законом інтересів.

Відповідач у відзиві на позовну заяву, наданому суду 16.12.2013 р., просив суд в позовних вимогах відмовити, зазначив, що в зв'язку із тим що підприємством заплановані заходи щодо скорочення викидів забруднюючих речовин в установлені в дозволі на викиди забруднюючих речовин терміни виконані частково, тому маса забруднюючих речовин повинна визначатися не за формулою 11 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, як розрахував позивач 1, а за формулою 1, тобто за показниками інструментально-лабораторних замірів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Зазначив, що згідно контрольних вимірювань викидів стаціонарних джерел від 17.01.2012 р., які здійснили ТОВ НТФ "Стандарт", відсутні понаднормові викиди твердих суспендованих речовин. Також, відповідач не погоджується із розміром шкоди і застосовуванням Методики розрахунку шкоди, на підставі якої був проведений розрахунок. В подальшому, відповідач 07.02.14 р. надав відзив, в якому висловився про наявність збитків, заподіяних державі внаслідок порушення підприємством природоохоронного законодавства в сумі 90256,21 грн., надавши власний розрахунок. Просив суд в позовних вимогах відмовити в повному обсязі. 25.02.2014 р. від відповідача надійшов відзив, в якому останній пояснив, що дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 1413200000-5 передбачено виконання заходів зі скорочення викидів забруднюючих речовин, а саме: здійснити ремонтно-відновлювальні роботи існуючих очисних споруд - батарейних циклонів, встановити 2 ступінь очищення - скуберти типу МВ (з прутковими решітками), виконати теплотехнічне налагодження котлів, з яких залишились невиконаними заходи щодо встановлення 2 ступіню очищення - скуберти типу МВ (з прутковими решітками).

Прокурор позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник позивача 1 в судових засіданнях позовні вимоги підтримав.

Представник позивача 2 в судових засіданнях підтримав позовні вимоги. В подальшому, 27.01.2014 р. через канцелярію господарського суду Донецької області надав заяву про розгляд справи без його участі.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, суд -

ВСТАНОВИВ:

В період з 27.06.2012 р. по 20.07.2012 р. старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Контарьовою Н.В., в присутності в.о. заступника директора по соц. та госп. питанням - Веретельник Т.М., головного механіка - Чередніка А.О., провідного інженера з охорони природи шахти - Мороз Ю.С., начальника дільниці - Цивань А.В. було проведено перевірку додержання відповідачем Державним підприємством "Красноармійськвугілля" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Центральна" вимог природоохоронного законодавства, результати якої оформлено актом перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 27.06.-20.07.2012 р.

При перевірці, зокрема, встановлено, що 13.03.2012 р. закінчився строк дії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 1413200000-5 від 13.03.2007 р. З 14 березня 2012 р. підприємство здійснює викид забруднюючих речовин від стаціонарних джерел без дозволу, що є наднормативним викидом забруднюючих речовин. Встановлено порушення вимог до джерел згідно дозволу на викиди, а саме незабезпечення відповідачем встановлення другого ступеню очищення - скрубери типу МВ на існуючому комплексі очищення кожного котлу, що є порушеннями ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

З метою усунення порушень, виявлених під час перевірки, державним інспектором був виданий припис від 25.07.2012 р.

10.07.2012 року, відносно директора ВП "Шахта "Центральна" ДП "Красноармійськвугілля" ОСОБА_8 було складено протокол про адміністративне правопорушення №009550 від 10.07.2012 р.

Постановою від 11.07.2012 року на вищезазначену посадову особу відповідача Державною екологічною інспекцією в Донецькій області було накладено адміністративне стягнення за вчинене правопорушення.

Державною екологічною інспекцією в Донецькій області відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 року за № 48/16064, було розраховано розмір збитків, заподіяних в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при викидах від джерела №1 Державного підприємства "Красноармійськвугілля" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Центральна" у зв'язку з незабезпеченням відповідачем встановлення другого ступеню очищення - скрубери типу МВ на існуючому комплексі очищення кожного котлу, що є порушеннями ст.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", відповідно до якого загальна сума збитків складає 243336,02 грн.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відносини в галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища, здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб.

Статтею 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана зі шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Згідно зі ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлений Кабінетом Міністрів України.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я (ч. 5 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря").

Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст. ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 27.06.2012 р. по 20.07.2012 р.

Позивач, Державна екологічна інспекція входить до системи органів виконавчої влади та створена для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані: повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ст. 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.

Згідно зі ст. 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.

Як зазначалось вище, у зв'язку з порушенням норм природоохоронного законодавства на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 року за №48/16064 (далі - Методика), було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на Державному підприємстві "Красноармійськвугілля" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Центральна" за період з 12.05.2011 р. по 13.03.2012 р. незабезпечення відповідачем встановлення другого ступеню очищення - скрубери типу МВ на існуючому комплексі очищення кожного котлу, що є порушеннями ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", відповідно до якого загальна сума збитків складає 243336,02 гривень.

Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб) (п. 1.2. Методики).

Відповідно до п. 2.2 Методики факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.

Згідно п. 2.7 та 2.7.2 розрахункові методи визначення наднормативних викидів забруднюючих величин в атмосферне повітря та об'ємної витрати газопилового потоку застосовується у випадках викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря внаслідок невиконання в установлені в дозволі на викиди забруднюючих речовин терміни запланованих заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин.

У разі невиконання в установлені в дозволі на викиди забруднюючих речовин терміни запланованих заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин розрахунок маси наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюється за формулою 11 (п. 3.8 Методики).

Судом встановлено, що дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 1 413 200 000- 5 встановлено заходи та терміни їх виконання щодо досягнення встановлених нормативів граничнодопустимих викидів для найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, а саме: здійснити ремонтно-відновлювальні роботи існуючих очисних споруд - батарейних циклонів до 01.01.2009 р., встановити 2 ступінь очищення - скуберти типу МВ (з прутковими решітками) до 01.01.2009 р., виконати теплотехнічне налагодження котлів до 01.01.2008 р.

З матеріалів справи, вбачається, що відповідачем виконані ремонтно-відновлювальні роботи існуючих очисних споруд - батарейних циклонів, виконані роботи з теплотехнічного налагодження котлів, про що свідчать: договір підряду від 15.09.2011 р. № 25/1-11, договір підряду від 15.09.2011 р. № 25/11, дефектний акт від 25.08.2011 р., акт виконаних робіт від 14.10.2011 р., акти виконаних робіт від 30.09.2011 р.

Проте, залишились невиконаними заходи щодо встановлення 2 ступеню очищення - скуберти типу МВ (з прутковими решітками).

Таким чином, відповідачем порушені вимоги Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та Закону України "Про охорону атмосферного повітря", що підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 27.06.2012 р. - 20.07.2012 р. та іншими матеріалами справи, що є підставою для розрахунку збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря відповідно до п. 3.8 Методики.

Як зазначалось, відповідно до «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 року за №48/16064, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, відповідно до якого загальна сума збитків складає 243336,02 грн.

Сума збитків в розмірі 243336,02 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена прокурором до стягнення.

Розділом X Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено економічний механізм забезпечення охорони навколишнього природного середовища. Зокрема, статтею 47 цього Закону передбачено, що для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які фінансуються за рахунок, у тому числі частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, та визначено, що такі дії здійснюються згідно з чинним законодавством.

Статтею 11 Закону України "Про державний бюджет України на 2013 рік" установлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2013 рік у частині доходів є, зокрема, надходження, визначені частиною третьою статті 29 Бюджетного кодексу України (крім плати за надання адміністративних послуг, що зараховується до загального фонду Державного бюджету України (крім плати за документи на придбання, перевезення, зберігання і носіння зброї, плати за номерні знаки транспортних засобів, які підлягають державній реєстрації, плати за документи, оформлення і видача яких здійснюються із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру, передбачені Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", а також плати за документи, оформлення і видача яких здійснюються згідно із Законом України "Про дорожній рух").

Відповідно до ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Частиною 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України передбачено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

В главі 9 Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України у процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Державної казначейської служби України № 128 від 09.08.2013р. передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в Головних управліннях Казначейства на ім'я органу Казначейства за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету. Кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру зарахованих до бюджетів платежів) на рахунки 3311, у регламентований час розподіляються Головними управліннями Казначейства за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а сума збитків у розмірі 243336,02 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь Державного бюджету України, обласного бюджету Донецької обласної ради та місцевого бюджету Селидівської міської ради, зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь держави.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 5, 40, 47, 51, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 10, 11, 33, 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", ст.ст. 29, 69 Бюджетного кодексу України, ст.11 Закону України "Про державний бюджет України на 2013 рік", ст.ст. 22, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

ВИРІШИВ :

Позовні вимоги прокурора міста Димитрова в інтересах держави в особі: 1. Державної екологічної інспекції України в Донецькій обл, м. Донецьк, 2. Димитровської міської ради, м. Димитров до Державного підприємства "Красноармійськвугілля", м. Димитров в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Центральна", м. Димитров про відшкодування збитків в сумі 243336,02 грн. - задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства "Красноармійськвугілля", м. Димитров в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Центральна" (85323, Донецька область, м. Димитров, вул. Ватутіна, 1; ЄДРПОУ 32087941) на користь Державного бюджету України, обласного бюджету Донецької обласної ради та місцевого бюджету Селидівської міської ради, завдані порушенням природоохоронного законодавства збитки в розмірі 243336,02 грн., зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.).

Стягнути з Державного підприємства "Красноармійськвугілля", м. Димитров в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Центральна" (85323, Донецька область, м. Димитров, вул. Ватутіна, 1; ЄДРПОУ 32087941) на користь держави судовий збір у розмірі 4866,72 грн.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Донецького апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його оголошення. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 22.04.2014 року.

Головуючий суддя Ю.В. Бокова

Суддя П.В. Демідова

Суддя О.О. Уханьова