10 червня 2014 р. Справа № 638/2685/13-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Чалого І.С.
Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 27.01.2014р. по справі № 638/2685/13-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
ОСОБА_1 звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, в якому просить визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області про відмову вчинити перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Державним підприємство руху України, противоправними та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії, яку він отримує, з 01.01.2012року на підставі довідки, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 27.01.2014р. позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії було задоволено частково.
Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області про відмову ОСОБА_1 в перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України протиправними.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2012 року на підставі довідки наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача понесені ним судові витрати у розмірі 34 гривні 40 копійок.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 27.01.2014р. та прийняти нову про відмову у задоволені позовних вимог повністю.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу відповідачем було вказано, постанова суду першої інстанції порушує норми матеріального та процесуального права.
Позивачем надано заперечення на апеляційну скаргу, виклав свій погляд на обставини справи та зазначив, що рішення суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, постановленою з дотриманням норм матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим просить залишити постанову суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином про дату, час та місце слухання справи, позивачем надана заява про розгляд справи без його участі.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України.
Наказом міністра оборони України № 600 за його згодою був відряджений у розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України і з 1 грудня 1999 року проходив службу в Харківському регіональному структурному підрозділі на різних посадах .
Наказом Міністерства Оброни України №142 від 22.02.2010р звільнений у відставку. В тому ж році на підстав наказу від 03.03.10р. № 119/о Державного підприємства обслуговування повітряного руху України був звільнений з зазначеного підприємства.
ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України № 623/0 від 28.12.2011р. «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, які відрядженні до Украероруху» підвищено розмір грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, що підтверджується довідками від 24.12.2008 та від 28.08.2012 року, надані позивачем.
Листом від 11.09.2012року Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повернуло без реалізації до Харківського обласного військового комісаріату довідки про розмір грошового забезпечення позивача, надані для перерахунку пенсій колишніх військовослужбовців повітряного руху України, оскільки до пункту 2. Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008року №45, з Пенсійного фонду України не надходило повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій, а також списки осіб, які підлягають перерахунку пенсій на адресу Харківського обласного військового комісаріату не направлялися. Також повідомило, що наказ Украероруху від 28.12.2011року №623/0 « Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, які відряджені до Украероруху» не є підставою для проведення перерахунку пенсій.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області протиправно відмовлено у перерахунку та виплати пенсії позивачу.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції враховуючи наступне.
Фактично відповідач оскаржує постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 27.01.2014р. лише в частині задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в межах апеляційної скарги.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення надбавок доплат підвищень та премій, у розмірах встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною статті 51 цього Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб», затверджений Постановою Кабінетом Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17 липня 1992 р. № 393 від 13 лютого 2008 р. № 45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. Осіб які мають право на пенсію за Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок доплат підвищень) та премій у розмірах установлених законодавством.
Відповідно до п. 1 зазначеного Порядку, рішення державні органи повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунок пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складаються у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Кабінетом Міністрів України після 12 квітня 2008 р. рішення про підвищення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, яким була призначена пенсія на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально - виконавчої служби відряджених до державних, органів устав та організацій».
Частиною 8 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом і які були відряджені для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Тобто, особливістю пенсійного забезпечення зазначених вище осіб є те, що базою для обчислення і перерахунку пенсії має бути грошове забезпечення, встановлене за військовою (спеціальною) посадою, оскільки пенсія призначається на єдиних засадах після звільнення з військової (спеціальної) служби.
Колегія суддів зазначає, що військовослужбовці, які були відряджені для проходження військової служби в Харківський регіональний структурний підрозділ Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, який не належать Міністерству оборони України, одержували заробітну плату в порядку і розмірах, встановлених для працівників ХРСП ДП ОПРУ, їм встановлені розміри посадових окладів для цивільних працівників, а не військовослужбовців, тому вони не можуть бути підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовців з підстав та у порядку, визначених ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до п. 4 ст. 202 КАС України, підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Таким чином, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при вирішенні питання щодо задоволення позовних вимог позивача стосовно визначення дій протиправними та зобов'язання вчинення дій неправильно застосовано норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області задовольнити.
Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 27.01.2014р. по справі № 638/2685/13-а скасувати в частині задоволення позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
В цій частині прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Чалий І.С.
Судді Зеленський В.В. П'янова Я.В.