Головуючий у 1 інстанції - Ткаченко О.Д.
Суддя-доповідач - Василенко Л. А.
12 червня 2014 року справа №408/475/14-а
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів Гімона М.М., Старосуда М.І.,
розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області на постанову Біловодського районного суду Луганської області від 15 травня 2014 року у справі № 408/475/14-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії, -
Постановою Біловодського районного суду Луганської області від 15 травня 2014 року (з врахуванням ухвали Біловодського районного суду Луганської області від 19 травня 2014 року) позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області (далі УПФУ в Біловодському районі Луганської області) про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії, задоволено частково, а саме: визнано протиправними дії УПФУ в Біловодському районі щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку та про відмову в виплаті перерахованої пенсії, починаючи з 01.05.2014 року; зобов'язано УПФУ в Біловодському районі з 01.05.2014 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 в розмірі 90% заробітної плати, виходячи з усіх складових заробітної плати (отриманих виплат), у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення і для вирішення соціально - побутових питань та сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та виплатити їх, з врахуванням здійснених виплат (а. с. 28 -31, 35).
Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального права та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що сплачені матеріальна допомога та індексація заробітної плати, незважаючи на сплачені з цих виплат страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не є складовими заробітної плати державного службовця і не можуть враховуватися при обчисленні розміру пенсії (а. с. 37-38).
Позивач в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибув.
Відповідач просив розглянути справу без участі його представника (а. с. 38, 46).
Відповідно до приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України справу розглянуто в письмовому провадженні.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги і дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ в Біловодському районі Луганської області та отримує пенсію з квітня 2010 року, призначену на підставі Закону України «Про державну службу». До виходу на пенсію позивач працювала на посаді заступника начальника управління - начальника відділу з призначення пенсій УПФУ в Біловодському районі Луганської області.
23 квітня 2014 року позивач звернулася до УПФУ в Біловодському районі Луганської області з заявою про перерахунок назначеної пенсії, оскільки пенсія призначена без урахування щорічних виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. При цьому позивач надала нову довідку від 22.04.2014 року № 16/06, видану УПФУ в Біловодському районі Луганської області про складові заробітної плати для обчислення пенсії (а. с. 9).
В довідці УПФУ в Біловодському районі Луганської області від 22.04.2014 року № 16/06 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» зазначено, що ОСОБА_2 за період з квітня 2008 року до березня 2010 року виплачені «Інші виплати», а саме: матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі 6991,84 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 5100,56 грн., індексація заробітної плати у розмірі 2619,14 грн.; всього разом - 14711,54 грн. На всі ці виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а. с. 10-11).
Листом УПФУ в Біловодському районі Луганської області № 236/02-1-31 від 23.04.2014 року позивачеві відмовлено в перерахунку пенсії в зв'язку з тим, що матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові проблеми, індексація заробітної плати, не є складовою заробітної плати (а. с. 12).
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним у справі є правомірність відмови пенсійного органу, відповідача у справі, щодо включення до розрахунку сум для перерахунку призначеної пенсії позивачеві з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати на підставі довідки УПФУ в Біловодському районі Луганської області від 22.04.2014 року № 16/06.
Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII ( далі Закон №3723) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно зі ст.37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Законом України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР (далі Закон №108) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (частина перша статті 1).
Статтею 2 Закону №108 визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону №3723 передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII (далі Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. (Правова позиція Верховного Суду України, викладена в постанові від 20.02.2012 року).
Таким чином, твердження пенсійного органу про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, включені в довідку, для нарахування та обчислення пенсії, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не включаються до складу заробітної плати державного службовця і не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком неправильного трактування застосування норм права, оскільки відповідач посилається тільки на норми Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які, щодо спірних правовідносин є загальними. Відповідач не враховує положення спеціальних норм, які мають перевагу над загальними, оскільки визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що суми сплачених матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, які зазначені в довідці УПФУ в Біловодському районі від 22.04.2014 року № 16/06 про складові заробітної плати ОСОБА_2 за період з квітня 2008 року до березня 2010 року, входять до системи оплати праці державного службовця і ці виплати повинні бути врахованими при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Апеляційний перегляд здійснено відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України в межах доводів апеляційної скарги, в незадоволеній частині позовних вимог постанова суду не оскаржена.
Суд першої інстанції вирішив справу з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для скасування постанови суду відсутні.
Керуючись ст. 195 ч.1, ст. 197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області залишити без задоволення.
Постанову Біловодського районного суду Луганської області від 15 травня 2014 року у справі № 408/475/14-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий Л.А.Василенко
Судді М.М. Гімон
М.І. Старосуд