Постанова від 10.06.2014 по справі 914/727/13-г

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" червня 2014 р. Справа № 914/727/13-г

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого-судді М.І.Хабіб

суддів В.М.Гриців

О.В.Зварич

при секретарі судового засідання Н.Я.Бараняк ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Укрнафта", б/н від 08.04.2014

на рішення Господарського суду Львівської області від 02.04.2014

у справі № 914/727/13-г

за позовом: Прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Бориславської міської ради, м. Борислав

до відповідача: Публічного акціонерного товариства „УКРНАФТА", м. Київ

про внесення змін до договору оренди землі від 04.10.2010, зареєстрованого у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за № 04.10.439.00080

За участю представників:

прокурора: Яворський Я.Т. (посв.№11037);

позивача: не з'явився (належно повідомлений);

відповідача: не з'явився (належно повідомлений).

ВСТАНОВИВ:

Прокурор міста Борислава звернувся до Господарського суду Львівської області в інтересах держави в особі Бориславської міської ради з позовом до Публічного акціонерного товариства „УКРНАФТА" про внесення змін до договору оренди землі від 04.10.2010 №04.09.439.00080 у зв'язку із затвердженням рішенням міської ради від 23.09.2011 №373 нової нормативної грошової оцінки земель м. Борислава та встановленням згідно з рішенням міської ради від 17.11.2012 №420 ставки орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки землі.

Рішенням господарського суду Львівської області від 02.04.2014р. у справі № 914/727/13-г (головуючий суддя Запотічняк О.Д.; судді Долінська О.З., Козак І.Б.) позов задоволено повністю.

Внесено зміни до договору оренди землі № 04.10.439.00080 від 04 жовтня 2010 р., укладеного Бориславською міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта", зареєстрованого 24.12.2010 в Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" за № 04.10.439.00080, шляхом викладення п. 5 договору в наступній редакції: "п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 91849 грн 78 коп, відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Борислав Львівської області від 14.02.2012 №659";

Внесено зміни до договору оренди землі № 04.10.439.00080 від 04 жовтня 2010 р., укладеного Бориславською міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта", зареєстрованого 24.12.2010 в Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" за № 04.10.439.00080, шляхом викладення п. 9 договору в наступній редакції: "п.9 Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року № 420 становить 12% від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає в рік 11021 грн 97 коп, або 918 грн 50 коп в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м.Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада".

Присуджено до стягнення з Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в дохід Державного бюджету України - 1147,00 грн судового збору.

Рішення суду мотивоване тим, що міська рада рішенням від 23.09.2011 № 373 затвердила нову нормативну грошову оцінку земель м. Борислава. Відповідно до витягу з техдокументації від 14.02.2012 № 659 нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки становить 91849,78грн. Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2011 року № 420 було внесено доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення у м. Бориславі, пунктом 2.4 якого встановлено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. На підставі положень Податкового кодексу України, ст. 651 ЦК України, 188 ГК України, Законів України « Про оцінку земель» "Про оренду землі", п. 13 договору оренди, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для внесення змін до договору оренди та для задоволення позову.

Не погоджуючись з вказаним рішенням місцевого господарського суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку, звернувшись до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити. Скаржник стверджує, що чинним законодавством та умовами договору оренди, яким встановлено виключний перелік підстав для перегляду розміру орендної плати, не передбачено таких підстав для збільшення розміру орендної плати як затвердження органом місцевого самоврядування нової нормативної грошової оцінки землі або встановлення нових ставок розміру орендної плати. Тому вважає неправомірним внесення змін до договору на вимогу однієї сторони, оскільки відсутні правові підстави, визначені договором і нормами чинного законодавства, для внесення таких змін. Крім того, скаржник покликається на порушення судом першої інстанції правил територіальної підсудності. На думку скаржника, дана справа у відповідності до ст. 15 ГПК України підсудна господарському суду м. Києва., оскільки ПАТ «Укрнафта» зареєстроване та знаходиться у м. Києві.

В судовому засіданні 10.06.14р. прокурор проти доводів апеляційної скарги заперечив, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення. Позивач та відповідач в судове засідання явки повноважних представників не забезпечили, причини неявки суду не повідомили, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, апеляційний господарський суд встановив наступне.

4 жовтня 2010 року Бориславською міською радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (орендар), найменування якого змінене на Публічне акціонерне товариство "Укрнафта", укладено договір оренди землі, який зареєстрований у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 24.12.2010 за №04.10.439.00080.

За умовами договору орендодавець на підставі рішення сесії Бориславської міської ради Львівської області від 25.02.2010 за №1107 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель промислового призначення площею 0,0821 га для обслуговування свердловин №391 НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", що знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області.

Відповідно до п. 5 даного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 40307,19 грн.

Орендна плата згідно з рішенням Бориславської міської ради від 06.03.2008 №568 становить 3% від нормативно-грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі щомісячними платежами -100,77 грн в місяць на розрахунковий рахунок 37210812700012 УДК у Львівській області, код ЗКПО 22402093, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада.( п.9 договору)

Договір укладено на 25 років.(п. 8 договору).

Водночас, п. 13. договору встановлено, що розмір орендної плати переглядається один раз в рік, у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

??????- в інших випадках, передбачених законом.

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору розв'язується у судовому порядку (п.36 договору).

Земельна ділянка передана орендарю по акту приймання-передачі об'єкта оренди від 04.10.2010, який підписаний сторонами.

23.09.2011 рішенням Бориславської міської ради №373 затверджено нормативно-грошову оцінку земель м. Борислава Визнано таким, що втратило чинність рішення міської ради від 29.12.2000 № 297 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Борислава».

Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2011 № 420 внесені доповнення до п/п. 2.4 пункту 2 Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення у м.Бориславі, яким встановлено ставку орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі, в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2012 №659 року, виданим Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки становить 91 849,78 грн.

У зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки землі та зміною розміру ставки орендної плати за земельні ділянки Бориславська міська рада звернулася до відповідача з пропозицією внести зміни до договору оренди землі( лист від 31.07.2012 №3-21/1877)та надіслав додаткову угоду до договору (лист від 13.11.2012у №3-18/2934).

В листі від 07.12.2012 відповідач дав згоду на підписання додаткової угоди до договору за умови встановлення розміру орендної плати за землю на рівні 3% від нормативної грошової оцінки.

Позивач повторно (лист від 14.12.2012 №3-18/3255) звернувся до відповідача з пропозицією внести зміни до договору оренди землі у відповідності до названих рішень міської ради, яка залишена відповідачем без відповіді.

Дослідивши обставини справи, доводи апеляційної скарги, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно з ст. 1 Закону України "Про оренду землі" орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користуватися на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст.13 Закону України "Про оренду землі").

Орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору оренди землі (ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі").

Частиною другою ст. 21 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

З 01.01.2011 втратив чинність ЗУ «Про плату за замлю», розмір орендної плати за землю та порядок його визначення врегульовано Податковий кодексом України, статтею 288 якого встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок( ст. 289 Податкового кодексу).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

При цьому, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих за межами населених пунктів, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років; а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України "Про оцінку земель").

Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою( ст. 23 Закону).

В силу ст.15 названого Закону підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання: регулювання земельних відносин, затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

Відповідно до ст. 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

У постанові Верховного Суду України від 20 серпня 2013 р., прийнятій за наслідками розгляду заяви про перегляд постанови Вищого господарського суду України від 25.04.2013 у справі № 5009/3430/12 з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах( ст.ст. 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст. 24 Закону України «Про плату за землю» та ст.ст. 628, 632 ЦК України) вказано, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати.

В силу ст. 111- 28 ГПК рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.

Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати за земельну ділянку.

Місцевим судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на виконання умов договору оренди землі від 4 жовтня 2010 року відповідачу надана в оренду на 25 років земельна ділянка площею 0,0821 га. для обслуговування свердловин. За умовами договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 40307,19 грн. Орендна плата встановлена в розмірі 3% від нормативно-грошової оцінки. Проте 23.09.2011 рішенням Бориславської міської ради №373 затверджено нову нормативно-грошову оцінку земель м. Борислава. Згідно з витягом з техдокументації від 14.02.2012 №659 року, виданим Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки становить 91 849,78 грн. Рішенням міської ради від 17.11.2011 № 420 внесено доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення у м. Бориславі, яким встановлено ставку орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно з п. 2.19. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (з наступними змінами і доповненнями) у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Згадані вище рішення міської ради від 23.09.2011 №373, від 14.02.2011 №659 прийняті в межах повноважень, наданих законом, вони є чинними, відтак є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Слід також зазначити, що за умовами п. 13 договору оренди розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз в рік, у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 632 ЦК України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.

У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Отже, зміна нормативної грошової оцінки земель та розміру ставки орендної плати є підставою для перегляду розміру орендної плати за земельну ділянку.

Названі обставини підтверджують наявність правових підстав для внесення змін до договору оренду землі та спростовують доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі.

В силу ст.30 ЗУ «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ст.188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором, що і було зроблено позивачем.

При цьому, сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

З огляду на наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди землі, недосягнення сторонами згоди щодо зміни договору, норми ст. 651 ЦК України, ст. 188 ГК України та ст. 30 ЗУ «Про оренду землі», якими передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін, колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду про законність та обґрунтованість позовних вимог та правомірність задоволення позову.

Доводи скаржника про порушення судом першої інстанції правил територіальної підсудності відхиляються як такі, що суперечать нормам процесуального закону. Так, ст. 16 ГПК України встановлює виключну підсудність справ, зокрема, справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини. Оскільки земельна ділянка, яка надана в оренду відповідачу, знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області, та даний спір підлягає розгляду господарським судом Львівської області за місцезнаходженням земельної ділянки, а не за місцезнаходженням відповідача.

Інші доводи скаржника не приймаються до уваги, оскільки не спростовують правомірного висновку суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Статтею 32 ГПК України встановлено що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст.ст. 33 та 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно з ч.2 ст.101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.104 ГПК України підставами для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є: неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

На підставі викладеного колегія суддів дійшла висновку про законність і обґрунтованість рішення місцевого суду та відсутність підстав для його скасування

Судовий збір за перегляд рішення в апеляційному порядку відповідно до вимог ст. 49 ГПК України покладається на скаржника.

Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 103, 105, 111-28 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Рішення Господарського суду Львівської області від 02.04.2014 у справі № 914/727/13-г залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.

3. Матеріали справи повернути місцевому господарському суду.

Постанова підписана 12.06.2014

Головуюча-суддя М.І. Хабіб

суддя В.М. Гриців .

суддя О.В. Зварич