Постанова від 02.06.2014 по справі 826/7605/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

02 червня 2014 року № 826/7605/14

о 16 год. 10 хв.

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Соколової О.А., суддів Літвінової А.В., Кротюка О.В., при секретарі судового засідання Боронило К.А., розглянувши у відкритому судовому засідання адміністративну справу

за позовом Київської міської територіальної організації політичної партії "Демократичний Альянс"

до Шевченківської районної в м. Києві виборчої комісії

про визнання рішення протиправним

встановив:

До Окружного адміністративного суду міста Києва 31 травня 2014 року об 20 годині 00 хвилин звернулась Київська міська територіальна організація політична партія «Демократичний Альянс» (далі-позивач) з адміністративним позовом до Шевченківської районної в м. Києві виборчої комісії, в якому просить:

- визнати рішення Шевченківської районної в м. Києві виборчої комісії про прийняття протоколу ДВК №800977 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №800977 з виборів депутатів Київської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі таким, що не відповідає вимогам законодавства, порушує виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єктів виборчого процесу;

- скасувати рішення Шевченківської районної в м. Києві виборчої комісії про прийняття Протоколу ДВК №800977 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №800977 з виборів депутатів Київської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі;

- зобов'язати Шевченківську районну в м. Києві виборчу комісію здійснити перерахунок голосів виборців на виборчій дільниці №800977 з виборів депутатів Київської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі з метою встановлення реального волевиявлення виборців.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при проведенні позачергових виборів Київського міського голови та депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року при підрахунку голосів, Дільничною виборчою комісією виборчої дільниці №800977 (м. Київ, вул. Гоголівська, 22-24) в примірнику №1 протоколу Дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №800799 з виборів депутатів Київської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі, прийнятому Шевченківською районною в місті Києві виборчою комісією, вказано, що за кандидатів у депутати Київської міської ради від Київської міської територіальної організації політичної партії "Демократичний альянс", що зазначена в 11 пункті протоколу під №31 подано 31 голос виборців. Разом з тим, у копії примірника №12 зазначеного протоколу, виданому Дільничною виборчою комісією, вказано, що за Київську міську територіальну організацію політичної партії "Демократичний альянс" подано 58 голосів виборців. З огляду на це, представник позивача вважає, що вказана розбіжність ставить під сумнів правильність встановлення Дільничною виборчою комісією виборчої дільниці №800977 результатів голосування виборів на позачергових виборах депутатів Київської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі та потребують перерахунку голосів з метою встановлення реального волевиявлення виборців.

Під час судового розгляду справи, в судових засіданнях неодноразово оголошувалась перерва у зв'язку з необхідністю одержання доказів по справі та пояснень сторін по суті спірних правовідносин. Разом з тим, сторони в жодне з судових засідань не з'явились, про дату час та місце були належним чином повідомлені, витребуваних судом доказів не надали.

Справу вирішено на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Дослідивши матеріли справи, суд виходить з наступного.

Позивачем надано разом з позовною заявою копію протоколу Дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №800977 з виборів депутатів Київської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі (далі - протокол) примірник №12 від 26.05.2014р., де в пункті 11 кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому округу за КМТОПП «Демократичний альянс» під №31 - складає 58 голосів.

Водночас, позивач обґрунтовуючи свої позовні вимоги зазначає, що в оригіналі протоколу Дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №800977 з виборів депутатів Київської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в пункті 11 кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому округу за КМТОПП «Демократичний альянс» складає 31.

Відповідно до частини першої статті 75 Закону України від 10.07.2010, № 2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (далі-Закон) протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій, територіальних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії.

Згідно з ч.5 ст. 72 Закону протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці, складається дільничною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу дільничної виборчої комісії. Примірники протоколу мають однакову юридичну силу.

Згідно з частиною четвертою статті 75 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" у разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, у протоколі територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати відповідно дільничну, територіальну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений". Під час розгляду цього питання дільничною, територіальною виборчою комісією відповідні примірники протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, протоколів відповідних територіальних виборчих комісій про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, виборчі бюлетені та інші виборчі документи, доставлені до територіальної виборчої комісії, зберігаються в територіальній виборчій комісії, яка відповідно до частини першої цієї статті приймала такі документи.

Рішення про відмову у прийнятті виборчих документів від дільничної, територіальної виборчої комісії, про зобов'язання дільничної, територіальної комісії виправити виявлені недоліки чи внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений" із зазначенням підстав прийняття оформлюється у вигляді рішення територіальної виборчої комісії та невідкладно вивішується для загального ознайомлення і потім транспортується до територіальної виборчої комісії, яка встановлюватиме результати відповідних виборів, разом з іншою виборчою документацією.

Частиною п'ятою статті 75 Закону України від 10.07.2010, № 2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" передбачено, що дільнична, територіальна виборча комісія зобов'язана у строк, визначений відповідною територіальною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до протоколу. Після цього протокол з позначкою "Уточнений" негайно транспортується і передається відповідній територіальній виборчій комісії в порядку, встановленому статтею 74 цього Закону.

Відповідно до частини шостої статті 75 Закону України від 10.07.2010, № 2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.

Згідно з частиною сьомою статті 75 Закону України від 10.07.2010, № 2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, територіальної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд бере до уваги, що позивач не довів наявність обставин на яких ґрунтуються його позовні вимоги належними та допустимими доказами, а саме щодо існування розбіжностей в кількості голосів, відданих за Київську міську територіальну організацію політична партія «Демократичний Альянс», між оригіналом та примірниками протоколу Дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №800977 з виборів депутатів Київської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі.

Частиною 1 статті 85 Закону передбачено що кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник або уповноважена особа, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 86 - 89 цього Закону.

Водночас, з матеріалів справи вбачається , що позивач таким правом не скористався.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів вважає, що позовні вимоги Київської міської територіальної організації політичної партії "Демократичний альянс" є безпідставними та необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Частиною 9 статті 172 КАС України передбачено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

З огляду на це, суд вирішив стягнути з Київської міської територіальної організації політичної партії "Демократичний альянс" несплачений судовий збір в розмірі 73,08 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160-163, 174 Кодексу адміністративного судочинства України, -

постановив:

У задоволенні позову Київської міської територіальної організації політичної партії "Демократичний альянс" - відмовити.

Стягнути з Київської міської територіальної організації політичної партії "Демократичний альянс" несплачений судовий збір в розмірі 73,08 грн.

Постанова набирає законної сили відповідно до частини третьої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строки, визначені частиною п'ятою статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням правил, визначених статтями 185, 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий Суддя О.А. Соколова

Судді А.В. Літвінова

О.В. Кротюк