ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"11" червня 2014 р. Справа № 2а-6373/08/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі
судді Могили А.Б.
за участі секретаря судового засідання Житняк Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до відділу ДВС Івано-Франківського міського управління юстиції, Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області про стягнення шкоди, -
Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області звернулося в суд із заявою про роз'яснення ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.04.2014 року про зміну способу виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до відділу ДВС Івано-Франківського міського управління юстиції, Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області про стягнення шкоди.
Заява мотивована тим, що заявнику незрозуміло звідки стягувати кошти згідно виконавчого листа від 13.05.2014 року у даній справі - Державного бюджету України, Головного управління юстиції в Івано-Франківській області чи відділу ДВС Івано-Франківського міського управління юстиції, так як відділ Державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції не обслуговується в органах Казначейства, як бюджетна установа. Відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції мають рахунки в органах Казначейства тільки для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках.
Представник заявника вимоги заяви підтримала з підстав викладених у ній.
Позивач по справі в судове засідання не з'явився, подав суду письмове клопотання про розгляд заяви за його відсутності.
Представник відповідача - відділу ДВС Івано-Франківського міського управління юстиції в судове засідання не з'явився, хоча про дату час та місце розгляду заяви відповідач належно повідомлений.
Вивчивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2013 року стягнуто з відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції через Головне управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області в користь ОСОБА_2 3000 грн. моральної шкоди.
З метою звернення судового рішення в цій частині до виконання, позивач 17.01.2014 року отримав у суді виконавчий лист за №2а-6373/08/0970 від 13.12.2013 року.
Листом Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області від 27.02.2014 року №15-15/136-1094 повернуто виконавчий лист без виконання з тих підстав, що відділ державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції не обслуговується в органах Казначейства, як бюджетна установа. Відділи Державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції є юридичними особами, мають рахунки в органах Казначейства тільки для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках.
З врахуванням вищенаведеного, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.04.2014 року змінено спосіб виконання постанови суду від 13.12.2013 року в зазначеній частині на стягнення з Державного бюджету України в користь ОСОБА_2 3000 (три тисячі) грн. моральної шкоди за рахунок коштів, виділених Головним управлінням юстиції в Івано-Франківській області на фінансування відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції.
Відповідно до ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Постановляючи ухвалу від 09.04.2014 року про зміну способу виконання судового рішення по даній справі, суд виходив із вимог законодавства, чинного в період виникнення спірних правовідносин, що регулювало відповідальність державних виконавців.
Зокрема, частиною 2 статті 86 Закону України «Про виконавче провадження» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) збитки, заподіяні державним виконавцем громадянам чи юридичним особам при здійсненні виконавчого провадження, підлягають відшкодуванню в порядку, передбаченому законом.
В частині 3 статті 11 Закону України «Про виконавчу службу» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що шкода, заподіяна державним виконавцем фізичним чи юридичним особам під час виконання рішення, підлягає відшкодуванню у порядку, передбаченому законом, за рахунок держави.
В Постанові Пленуму Верховного Суду України від 26.12.2003 року №14 «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження», а саме в пункті 21 вказано, що при розгляді позовів фізичних і юридичних осіб про відшкодування шкоди (збитків), заподіяної діями (бездіяльністю) державного виконавця, суди повинні виходити з положень ст.11 Закону України «Про державну виконавчу службу», ст. 86 Закону України «Про виконавче провадження».
Пленум Верховного Суду України в пункті 10-1 Постанови від 31.03.1995 року за № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди (із змінами, внесеними згідно з Постановами Пленуму Верховного суду № 5 від 25.05.2001 року, № 1 від 27.02.2009 року) постановив, що при розгляді справ за позовами про відшкодування моральної шкоди на підставі ст.56 Конституції судам слід мати на увазі, що при встановленні факту заподіяння такої шкоди незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади або його посадових чи службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень вона підлягає відшкодуванню за рахунок держави.
Про причини неможливості стягнення з відділу ДВС Івано-Франківського міського управління юстиції в користь ОСОБА_2 3 тис. грн. моральної шкоди заявнику відомо, про що свідчить його вже зазначений вище лист від 27.02.2014 року №15-15/136-1094 про повернення виконавчого листа позивачу.
З приводу необхідності стягнення вказаних коштів з Головного управління юстиції в Івано-Франківській області суд роз'яснює, що вказаний орган державної влади не був стороною в даній адміністративній справі, а тому не може бути залучений судом в якості боржника.
Враховуючи зазначене та те, що відділ ДВС Івано-Франківського міського управління юстиції входить до структури Головного управління юстиції в Івано-Франківській області, суд і прийшов до висновку про стягнення в користь ОСОБА_2 3 тис. грн. моральної шкоди з Державного бюджету України за рахунок коштів, виділених Головному управлінню юстиції в Івано-Франківській області на фінансування відділу ДВС Івано-Франківського міського управління юстиції.
Крім того, суд зазначає, що ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2010 року заявнику вже надавалися роз'яснення щодо виконання судового рішення про стягнення в користь ОСОБА_2 судового збору. Під час виконання судового рішення в цій частині шляхом стягнення з Державного бюджету України коштів жодних труднощів в заявника не виникало.
Підсумовуючи наведене, суд не вбачає підстав для роз'яснення резолютивної частини ухвали суду від 09.04.2014 року про зміну способу виконання судового рішення в даній адміністративній справі.
Керуючись ст.ст. 160, 165, 170 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити Головному управлінню Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області в задоволенні заяви про роз'яснення ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.04.2014 року про зміну способу виконання судового рішення в даній адміністративній справі.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга на ухвалу подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.