29 травня 2014 року м. Київ К/9991/19668/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів: Лиски Т.О. (доповідач),
Бутенка В.І.,
Олендера І.Я.,
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Конкурсного комітету по проведенню конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області, третя особа - фізична особа-підприємець ОСОБА_5 про визнання протиправними дій, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 на постанову Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 10 червня 2011 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2011 року, -
У березні 2011 року ФОП ОСОБА_3 та ФОП ОСОБА_4 звернулися до суду з позовом до Конкурсного комітету по проведенню конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області, третя особа - ФОП ОСОБА_5 про визнання протиправними дій та бездіяльності відповідача по проведенню конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування та визнання протиправним рішення Конкурсного комітету виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради від 11 березня 2011 року в частині допущення до конкурсу претендента-перевізника, який подав для участі у конкурсі недостовірну інформацію та нарахування претенденту-перевізнику незаконно балів оцінки пропозицій перевізників-претендентів та в частині визнання переможцем конкурсу ФОП ОСОБА_5, а також визнати рішення в цій частині нечинним та винесення рішення про визнання ОСОБА_3 та ОСОБА_4 переможцями у конкурсі.
Постановою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 10 червня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2011 року, позов задоволено частково. Визнано протиправним рішення Конкурсного комітету виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради по проведенню конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування від 11 березня 2011 року (протоколом № 28) в частині визначення переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на маршрутах: №3 «с. Пашківці-Сільгосптехніка», графік №6, №3 «с. Пашківці-Сільгосптехніка», графік №17 та №3 «с. Пашківці-Сільгосптехніка», графік №12 ОСОБА_5 В задоволенні решти позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій у справі, ФОП ОСОБА_5 звернувся з касаційною скаргою, в якій просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачам у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, здійснивши перевірку доводів касаційної скарги, матеріалів справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 11 березня 2011 року Конкурсним комітетом по проведенню конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування ( далі по тексту Конкурсний комітет) було проведено конкурс з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, в тому числі за маршрутом №3 «Сільгосптехніка-Пашківці» за графіками руху №6, №17 та №12.
Рішення Конкурсного комітету виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради №28 від 11 березня 2011 року переможцем у конкурсі на маршруті №3 (графік руху №6 та №17) визнано ФОП ОСОБА_5; особою що посіла друге місце є ФОП ОСОБА_3; переможцем у конкурсі на маршрут №3 (графік руху №12) є також ФОП ОСОБА_5, а особою що посіла друге місце є ФОП ОСОБА_4 При визначені претендента застосовувалась бальна система оцінки.
Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції, з висновком якого погодився і суд апеляційної інстанції виходив із того, що Конкурсний комітет не дотримався встановленого порядку проведення конкурсу: при нарахуванні балів переможцю конкурсу брав до уваги документи, які були подані в день проведення конкурсу, не перевіряв подану ОСОБА_5 інформацію на її достовірність, що в кінцевому результаті привело до прийняття необ'єктивного рішення.
Колегія суддів погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини першої статті 7 Закону України «Про автомобільний транспорт», організації пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування покладається на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.
Відповідно до частини першої статті 43 зазначеного Закону визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.
Як булло встановлено судами попередніх інстанцій, згідно з оголошенням в газеті «Наше місто» № 6 від 10 лютого 2011 року виконком Старокостянтинівської міської ради оголосив конкурс на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, у тому числі на маршруті №3 «Сільгосптехніка-Пашківці» за графіком руху №6, №17 та №12. Кінцевий строк подачі документів для участі у конкурсі є 24 лютого 2011 року.
Однак, після завершення кінцевого терміну прийняття документів, 11 березня 2011 року в день проведення засідання Конкурсного комітету, ФОП ОСОБА_5 до вищезазначених конкурсних пропозицій надав додаткові документи, зокрема: лист від 10 березня 2011 року про капіталовкладення в рухомий склад, копії 14 договорів купівлі-продажу транспортних засобів, копію договору на технічне обслуговування транспортних засобів від 01 січня 2009 року, копію довідки Старокостянтинівського ОДШ №1738, копію трудового договору від 01 січня 2009 року із Інженером-механіком ОСОБА_7, копію наказу наказу ТОВ «Нарс-Авто» від 11 лютого 2008 року №22 про прийняття на роботу ОСОБА_7, на підставі яких, в подальшому, ОСОБА_5 отримав додаткові бали при визначенні переможця конкурсу.
Згідно пункту 8 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року №1081 (далі - Порядок), рішення про переможця конкурсу приймається конкурсним комітетом. Рішення конкурсного комітету обов'язкове для виконання організатором, крім випадків, передбачених пунктом 54 цього Порядку.
Пунктом 42 Порядку визначено, що у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів, конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів.
Згідно пункту 46 даного Порядку, переможцем конкурсу визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів.
Відповідно до пунктів 30, 33 Порядку кінцевий строк прийняття документів для участі у конкурсі визначається організатором і не може становити менш як 10 робочих днів до дати проведення конкурсу. Документи, які надійшли до організатора після встановленого строку, не розглядаються.
Згідно пункту 37 Порядку, Конкурсний комітет повинен перевірити достовірність інформації, викладеної у заяві та документах претендентів не пізніше, ніж за два дні до дати проведення конкурсу.
Крім того, відповідно до пункту 48 цього ж Порядку, у разі надходження під час проведення конкурсу додаткових даних, що потребують перевірки та за неможливості перевірити їх одразу, конкурсний комітет може не прийняти рішення про результати конкурсу та перенести прийняття такого рішення на одне з наступних засідань, однак не пізніше ніж протягом 30 календарних днів.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що Конкурсним комітетом виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради безпідставно були прийняті до розгляду документи ОСОБА_5, до конкурсних пропозицій по маршруту №3, подані ним після встановлено строку та нарахування відповідних додаткових балів при їх розгляді.
Відповідно до частини третьою статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Таким чином, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки судові рішення постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.
Керуючись статтями 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 відхилити, а постанову Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 10 червня 2011 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2011 року залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: