"29" травня 2014 р. м. Київ К/800/14566/14
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Олендера І.Я. (доповідача), Бутенка В.І., Лиска Т.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області про зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області на ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2014 року та ухвалу Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 3 грудня 2013 року, -
У травні 2013 року державний виконавець Автозаводського ВДВС Кременчуцького МУЮ Полтавської області звернувся в Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області із поданням про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 2а-12950/11 за позовом ОСОБА_4 до УПФ України в м. Кременчуці Полтавської області, в якій просив змінити спосіб і порядок виконання судового рішення із зобов'язання виплатити кошти на стягнення коштів з боржника.
Ухвалою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 3 грудня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2014 року, подання задоволено, а саме змінено спосіб виконання постанови Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 20.07.2011 року у справі № 2а-12950/11 та стягнуто з відповідача на користь позивача заборгованість з виплати щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 773,04 грн.
Суди попередніх інстанцій мотивували свої рішення тим, що наявні обставини, що роблять виконання рішення суду відповідачем неможливим внаслідок зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, що унеможливлює виконання даного рішення. Дана обставина є підставою для зміни способу виконання судового рішення.
У поданій касаційній скарзі відповідач заявив вимоги про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанції, як таких, що постановлені із порушенням норм матеріального і процесуального права, постановити нову ухвалу, якою у задоволенні подання відмовити.
У доводах касаційної скарги, скаржник зазначає, що рішення суду першої інстанції, залишене без змін рішенням суду апеляційної інстанції, призвело до зміни рішення в справі № 2а-12950/11 по суті, що суперечить вимогам КАС України, Бюджетного Кодексу та Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Справу розглянуто в порядку письмового провадження, відповідно до пункту першого частини першої статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступні обставини.
Постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 20.07.2011 року задоволено адміністративний позов ОСОБА_4 до УПФ України в Автозаводському районі м. Кременчука про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату допомоги дітям війни; визнано протиправною бездіяльність УПФ України в Автозаводському районі м. Кременчука в частині не нарахування та не виплати позивачу підвищення до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у період з 08.02.2011 року по 18.06.2011 року; зобов'язано УПФ України в Автозаводському районі м. Кременчука здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за період з 08.02.2011 року по 18.06.2011 року з урахуванням проведених виплат.
11.06.2012 року ухвалою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області замінено боржника - УПФ України Автозаводського району в м. Кременчуці на УПФ України в м. Кременчуці по виконавчому листу № 2а-12950/11, який виданий Автозаводським районним судом м. Кременчука 09.04.2012 року.
27.08.2013 року державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження за вказаним виконавчим листом.
Згідно з повідомлення відповідача від № 9717/02-21 від 27.06.2013 року позивачу здійснено перерахунок сум пенсії позивача, однак кошти не виплачені через відсутність фінансування.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів приходить до висновку, що зазначена касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних мотивів.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Як зазначалось вище, постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 20.07.2011 року зобов'язано відповідача вчинити певні дії.
За приписами пункту другого частини четвертої статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії (п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України).
Аналіз резолютивної частини постанови Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 20.07.2011 року та синтез наведених процесуальних норм дають підстави зробити висновок про те, що зобов'язання, покладені на відповідача цим судом, є позовними вимогами як обраним судом видом захисту порушених прав позивача, які суд першої інстанції задовольнив.
За таких обставин державний виконавець Автозаводського ВДВС Кременчуцького МУЮ Полтавської області просив змінити не спосіб виконання постанови суду, а судове рішення по суті позовних вимог і вирішити додаткову позовну вимогу про стягнення коштів, яка не була предметом розгляду та дослідження адміністративного суду під час ухвалення вищевказаної постанови суду першої інстанції. Крім того, в адміністративному судочинстві повноваження щодо зміни постанови суду в частині задоволення позовних вимог мають тільки адміністративні суди апеляційної та касаційної інстанцій (ст. 198, 223 КАС України).
Враховуючи вищевикладене, суд касаційної інстанції приходить до висновку, що задовольняючи заяву про зміну способу виконання рішення, суди попередніх інстанцій не звернули увагу та не врахували відмінності між позовною вимогою як обраним судом видом захисту порушених прав позивача від способу виконання судового рішення як одного з його заходів, чим змінили постанову суду першої інстанції по суті за відсутності на це процесуальних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин.
Тобто, для відстрочення, розстрочення виконання рішення та зміни способу його виконання є такі підстави: для розстрочення та відстрочення - обставини, що ускладнюють виконання, а для зміни способу і порядку виконання - обставини, які роблять виконання неможливим.
З матеріалів справи вбачається, що виконання постанови суду першої інстанції неможливе через відсутність коштів, виплата яких буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Отже, виконання постанови суду першої інстанції фактично можливе, хоча й за певних умов, тому відсутні підстави для зміни способу вказаного рішення.
Крім того, суд касаційної інстанції звертає увагу на те, що «захист порушеного права у судовому рішенні» і «спосіб виконання судового рішення» не є тотожними поняттями (процесуальними інститутами).
Враховуючи вищевикладене, суд касаційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції, змінюючи спосіб виконання постанови суду, фактично змінив її суть, що належить до повноважень суду апеляційної або касаційної інстанції.
Цього також не врахував суд апеляційної інстанції під час перегляду в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції.
Вирішення питання про стягнення коштів як заборгованості невиплаченої пенсії, яка нарахована у разі виконання рішення адміністративного суду, відноситься до юрисдикції цивільних судів.
За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 223 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення.
Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або проведення додаткової перевірки доказів, обставини встановлені повно та правильно, але допущена помилка в застосуванні норм матеріального права, суд касаційної інстанції, згідно зі статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України, скасовує рішення судів першої та апеляційної інстанції і ухвалює нове рішення про відмову в задоволенні подання державного виконавця Автозаводського ВДВС Кременчуцького МУЮ Полтавської області.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 220, 222, 223, 229, 231 КАС України, суд -
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області задовольнити.
Ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2014 року та ухвалу Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 3 грудня 2013 року у справі № 2а-12950/11 - скасувати та постановити нову ухвалу.
В задоволенні подання державного виконавця Автозаводського Відділу Державної виконавчої служби Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області про зміну способу і порядку виконання судового рішення - відмовити.
Ухвала набирає законної сили протягом п'яти днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Судді І.Я. Олендер
В.І. Бутенко
Т.О. Лиска