Ухвала від 05.06.2014 по справі 817/2152/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" червня 2014 р. м. Київ К/800/57459/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі :

Пасічник С.С.

Винокурова К.С.

Кочана В.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Відділу Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 11 липня 2013 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Відділу Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

В червні 2013 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Відділу Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області, в якому (з врахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 26.06.2013р.) просив зобов'язати Відділ РЕР з обслуговування м.Рівне, Здолбунівського та Рівненського районів Відділу Державтоінспекції УМВС України в Рівненській області провести (відновити) реєстрацію належного ОСОБА_4 автомобіля MERCEDES-BENZ 600 номер кузова НОМЕР_1.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 11 липня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2013 року, позов задоволено.

Не погоджуючись з рішеннями судів, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального і процесуального права, просив рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Відповідно до ч.2 ст.220 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами встановлено, що ОСОБА_4 29.07.2003р. через біржову угоду придбав у власність автомобіль MERCEDES-BENZ 600 номер кузова НОМЕР_1 та у відповідності до пунктів 6 та 7 Порядку державної реєстрації зняття з обліку та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів напівпричепів та мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів здійснив у ВРЕР ДАІ з обслуговування м.Рівне, Здолбунівського та Рівненського районів реєстрацію придбаного транспортного засобу, в результаті чого йому 01.10.2003р. було видано технічний паспорт на автомобіль MERCEDES-BENZ 600, номер кузова НОМЕР_1, НОМЕР_3 та присвоєно автомобілю д.н.з. НОМЕР_2.

11.05.2013р. відповідач листом №35/24-609 повідомив позивача про те, що останньому необхідно з'явитися у ВРЕР ДАІ з обслуговування м.Рівне, Здолбунівського та Рівненського районів для скасування державної реєстрації автомобіля.

Підставою для вказаного листа, як зазначено в останньому, стала службова телеграма Департаменту ДАІ МВС України №547 від 10.03.2012р. та лист Департаменту митних інформаційних технологій та статистики МС України №18/15-18-858 від 09.02.2012р., в яких відмічалося про те, що посадовими особами Нікопольського ВРЕР при УДАІ УМВС України в Дніпропетровській області на підставі завідомо недостовірних відомостей було проведено реєстрацію 183-х автомобілів, серед яких, зокрема, й первинну реєстрацію автомобіля MERCEDES-BENZ 600, номер кузова НОМЕР_1, а також про невиявлення в Єдиній автоматизованій інформаційній системі Держмитслужби України інформації щодо митного оформлення автомобіля MERCEDES-BENZ 600, номер кузова НОМЕР_1, в зв'язку з чим таку первинну реєстрацію останнього скасовано.

Аналогічні обставини викладені й у висновку службової перевірки по факту скасування реєстрації автомобілів, затвердженому начальником ВДАІ УМВС України в Рівненській області 27.07.2012р.

На підставі вказаних телеграми та висновку, ВРЕР ДАІ з обслуговування м.Рівне, Здолбунівського та Рівненського районів, посилаючись на п.40 Порядку державної реєстрації зняття з обліку та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів напівпричепів та мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, скасувало державну реєстрацію автомобіля MERCEDES-BENZ 600, номер кузова НОМЕР_1.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України, здійснивши касаційний перегляд справи, вважає за необхідне вказати таке.

Так, згідно зі статтею 34 Закону №3353-XII державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків; державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються відповідними підрозділами Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів (ч.9 ст.34 вказаного Закону).

Відповідно ж до пункту 3 Порядку №1388 державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

За змістом пункту 8 Порядку №1388 державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, оцінку їх вартості (проводиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку в порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Мінпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

Відповідно до абзаців 1 та 3 пункту 40 Порядку №1388 зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в підрозділах Державтоінспекції на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду; у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в підрозділах Державтоінспекції, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, працівники підрозділів Державтоінспекції оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до митних органів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.

Відтак, чинним законодавством визначено чіткі підстави для скасування державної реєстрації транспортного засобу, а саме: знищення, фальсифікація або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів та у випадку реєстрації чи зняття з обліку транспортного засобу за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами.

Як вже вказувалось, на підтвердження недостовірності документів, які були підставою для реєстрації автомобіля позивача, відповідач посилався на постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17.12.2010р. про звільнення від кримінальної відповідальності посадових осіб органу ДАІ у зв'язку із закінченням строків давності.

Проте, копія вказаної постанови Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17.12.2010р. в матеріалах даної справи відсутня й судами не витребовувалась, тобто факт реєстрації посадовими особами органу ДАІ спірного автомобілю в Нікопольському МРЕВ при УДАІ ГУМВС України в Дніпропетровській області на підставі завідомо недостовірних відомостей судами не досліджувався та, відповідно, не встановлювався.

Відсутність же в базах даних Державної митної служби України відомостей щодо проходження ним митного оформлення сама по собі ще не свідчить про ввезення зазначеного автомобілю на територію України незаконно та здійснення його реєстрації без проведення митного оформлення.

З огляду на викладене, судова колегія Вищого адміністративного суду України вважає, що суди попередніх інстанцій, не надавши оцінки всім обставинам даної справи, припустились порушень ст.159 КАС України.

Відповідно до частини 2 статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Враховуючи, що допущені судами першої та апеляційної інстанції порушення норм процесуального права не можуть бути усунуті судом касаційної інстанції, який процесуальним законом позбавлений можливості досліджувати докази і встановлювати нові обставини, судові рішення підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд до суду першої інстанції, якому під час її нового розгляду необхідно дослідити вищевказані обставини і прийняти обґрунтоване і законне судове рішення.

За таких обставин, керуючись статтями 210, 220, 222, 223, 227 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Відділу Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області задовольнити частково.

Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 11 липня 2013 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2013 року скасувати, а справу направити до суду першої інстанції на новий розгляд.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді: Пасічник С.С.

Винокуров К.С.

Кочан В.М.