Справа № /222/600/14-а
Провадження № 2-а/222/30/2014 р.
10 червня 2014 року Володарський районний суд Донецької області у складі:
Головуючого-судді Подліпенця Є.О.,
при секретарі Темір В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Володарське справу адміністративного судочинства за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії державному службовцю,-
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом вказуючи, що він з 01.04.2014 року отримує пенсію за віком, як державний службовець відповідно до ЗУ «Про державну службу». Стаж державного службовця складає понад 29 років. 07.05.2014 року він звернувся до відповідача з письмовою заявою з проханням провести перерахунок пенсії державного службовця, включаючи додатково до складу заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 7256,26 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у сумі 1396,50 грн. та індексацію заробітної плати у сумі 4075,80 грн., відповідно до довідки № 05-812 від 31.03.2014 року виданої Володарською районною державною адміністрацією Донецької області за період роботи з 01.04.2012 року по 31.03.2014 року, оскільки при призначенні пенсії дані виплати не ввійшли до складу заробітної плати, що суттєво вплинуло на розмір пенсії. Однак, рішенням УПФУ в Володарському районі Донецької області від 12.05.2014 року в перерахунку пенсії йому було відмовлено, в зв'язку з тим, що зазначені виплати не входили до складу заробітної плати відповідно до ч.2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу». З даним рішенням він не згоден, вважає його незаконним, оскільки відповідно до ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховується збір та ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» визначено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески. Просить визнати незаконною відмову УПФУ в Володарському районі Донецької області щодо перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, скасувати рішення УПФУ в Володарському районі Донецької області від 12.05.2014 року про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язати УПФУ в Володарському районі Донецької області провести перерахунок пенсії з моменту призначення, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до ЗУ «Про державну службу» в редакції яка діяла на час призначення пенсії з розрахунку 80% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позов по вищезазначеним підставам підтримав у повному обсязі та наполягав на його задоволенні. Суду також пояснив, що він з 01.04.2014 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, як державний службовець. Однак, при призначенні пенсії до його заробітної плати не були включені її складові, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, що суттєво вплинуло на розмір пенсії. 07.05.2014 року він звернувся до відповідача з письмовою заявою з проханням провести перерахунок пенсії, включаючи до складу заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, відповідно до довідки № 05-812 від 31.03.2014 року виданої Володарською районною державною адміністрацією Донецької області, але відповідачем в перерахунку пенсії йому було відмовлено.
Представник відповідача УПФ України в Володарському районі Донецької області - Япрах Д.Г. у судовому засіданні позовні вимоги не визнав у повному обсязі та пояснив, що дійсно позивач перебуває на обліку в УПФУ в Володарському районі Донецькій області та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу». 07.05.2014 року позивач звернувся до УПФ із заявою про перерахунок пенсії з моменту її призначення, включивши до складу заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, що склали 12728,56 грн., відповідно до довідки від 31.03.2014 року № 05-812 виданої Володарською районною державною адміністрацією Донецької області за період з 01.04.2012 року по 31.03.2014 року та доплатити недораховану пенсію в розмірі 80%. 12.05.2014 року, перевіривши матеріали пенсійної справи, управлінням позивачу було надано роз'яснення, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань є одноразовими виплатами, а індексація грошових доходів громадян провадиться з метою врегулювання споживчих цін, а тому не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу», а отже вони не включаються до заробітку, що враховується при перерахунку пенсії державним службовцям. Також, підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу не має, оскільки розмір заробітної плати держслужбовцям не підвищувався. Крім того, зазначив, що УПФУ в Володарському районі Донецької області не порушило прав позивача та діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України. В задоволенні позову просив відмовити, про що також надав суду письмові заперечення на позовну заяву.
Ознайомившись з позовною заявою, вислухавши позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, письмові докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Так, у судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.04.2014 року у розмірі 80% від середнього заробітку, що визнається відповідачем по справі.
Згідно довідки Володарської райдержадміністрації Донецької області від 31.03.2014 року № 05-796 наданої позивачем УПФУ в Володарському районі 31.03.2014 року, що стверджується сторонами, для призначенні пенсії, то вона не містить даних про нараховану та сплачену позивачу матеріальну допомогу та індексацію.
Як вбачається з довідки Володарської райдержадміністрації Донецької області № 05-812 від 31.03.2014 року (за формою, що затверджена Постановою правління ПФУ від 14 лютого 2011 року № 5-1), наданої позивачем відповідачу 07.05.2014 року, що стверджується сторонами, ОСОБА_1 за період з 01.04.2012 року до 31.03.2014 року була сплачена індексація в сумі 4075,80 грн., матеріальна допомога на оздоровлення у сумі 7256,26 грн. та матеріальна допомога на соціально-побутові нужди в сумі 1396,50 грн.
Таким чином судом встановлено, що 07.05.2014 року позивач ОСОБА_1 звернувся з довідкою про складові заробітної плати та заявою до УПФУ в Володарському районі Донецької області про проведення перерахунку призначеної пенсії з дати призначення з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які включені до довідки № 05-812 від 31.03.2014 року виданої Володарською райдержадміністрацією Донецької області.
Рішенням УПФУ в Володарському районі Донецької області від 12.05.2014 року позивачу ОСОБА_1 було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з включенням сум матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої матеріальна допомога, допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати, зазначені в довідці, не є складовою частиною заробітної плати державного службовця, а тому не враховується при визначенні заробітної плати для обчислення розміру пенсії.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Згідно ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.
Проте, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб та індексація), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.
Суд зазначає, що вказані суми виплат є складовими заробітної плати, а тому підлягають зарахуванню для визначення заробітку при перерахунку пенсії позивачу.
Щодо вимоги позивача провести перерахунок пенсії з моменту її призначення, т.б. з 01.04.2014 року суд зазначає наступне.
Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначає строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії, а саме:
1. Пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку;
1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
4. Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
5. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Суд зазначає, що в даному випадку не можна вважати протиправними дії відповідача щодо не врахування при призначенні пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з огляду на те, що довідка № 05-796 видана 31.03.2014 року Володарською райдержадміністрацією Донецької області та яка була надана позивачем УПФУ в Володарському районі 31.03.2014 року для призначенні пенсії не містила даних про нараховану та сплачену позивачу матеріальну допомогу та індексацію. Тобто, визначаючи об'єкт обчислення розміру пенсії позивачу, відповідач обґрунтовано виходив з тих показників, які були видані та зазначені в довідці на час такого призначення, та іншого, ніж в ній було зазначено, обчислити не міг, тому не можна вважати, що право позивача було порушено на час призначення пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача з довідкою № 05-812 від 31.03.2014 року відповідного зразка та із заявою про проведення йому перерахунку пенсії 07.05.2014 року та рішенням УПФУ в Володарському районі Донецької області від 12.05.2014 року в перерахунку пенсії йому було відмовлено, а тому з огляду на ч.4 ст. 45 Закону № 1058 відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.05.2014 року.
З огляду на вищевикладене, враховуючи що право позивача порушено, суд приходить до висновку що дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і індексації заробітної плати є незаконними, а тому рішення Управління пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області від 12.05.2014 року про відмову в перерахунку пенсії підлягає скасуванню з зобов'язанням відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат з 01.05.2014 року, а саме: з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, зазначених у довідці про складові заробітної плати, на які були нараховані страхові внески та які отримувались позивачем.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 69-72, 159-163 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державну службу», Законом України «Про оплату праці», Постановою КМ України від 31.05.2000 року № 865, Постановою КМ України від 23.04.2003 року № 581, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Володарськом районі Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії державному службовцю - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і індексації заробітної плати та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області від 12.05.2014 року про відмову в перерахунку пенсії.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області здійснити ОСОБА_1 з 01 травня 2014 року перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на час призначення йому пенсії, виходячи з розрахунку 80% від середнього заробітку.
В решті частини позовних вимог - відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 10.06.2014 року.
Повний текст постанови буде виготовлений 13.06.2014 року.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького Апеляційного Адміністративного суду через Володарський районний суд Донецької області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Є.О. Подліпенець