Постанова від 05.06.2014 по справі 925/1252/13

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" червня 2014 р. Справа№ 925/1252/13

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Отрюха Б.В.

суддів: Михальської Ю.Б.

Тищенко А.І.

Від Прокуратури м. Києва: Лядецька Л.В.- прокурор відділу;

Від позивача: не з'явився;

Від відповідача-1: не з'явився;

Від відповідача-2:Дуфін В.М.-представник;

Шуклін Г.В.-представник.

розглянувши апеляційну скаргу Заступника прокурора Черкаської області

на рішення Господарського суду Черкаської області від 01.04.2014

у справі № 925/1252/13 (суддя Кучеренко О.І.)

за позовом Прокурора Черкаського району Черкаської області в інтересах

держави в особі Черкаської обласної державної адміністрації

до 1. Черкаської районної державної адміністрації

2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Струм"

про визнання недійсним та скасування розпорядження та визнання

недійсним договору оренди землі

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся з позовом до Господарського суду Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаської обласної державної адміністрації, у якому просить:

- визнати незаконним та скасувати розпорядження Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області від 08.05.2008 №131 "Про підтвердження права користування земельною ділянкою товариству з обмеженою відповідальністю "Струм";

- визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 16.10.2008 укладений між Черкаською районною державною адміністрацією та ТОВ "Струм", загальною площею 0,7381 га.

Позовна заява обґрунтована тим, що при прийнятті спірного розпорядження Черкаською районною державною адміністрацією Черкаської області були допущені порушення чинного законодавства, які полягають в перевищенні повноважень районної адміністрації, оскільки право розпорядження та право на передачу у користування земельних ділянок, які відносяться до земель промисловості та знаходяться за межами населеного пункту, належить до компетенції обласних адміністрацій, тому спірне розпорядження та укладений на його підставі договір оренди підлягають визнанню недійсними.

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 01.04.2014 у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Заступник прокурора Черкаської області звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Черкаської області від 01.04.2014 та постановити нове рішення, яким позов задовольнити.

Відповідно до автоматичного розподілу справ між суддями апеляційну скаргу Заступника прокурора Черкаської області у справі № 925/1252/13 передано на розгляд судді Київського апеляційного господарського суду Отрюху Б.В.

Розпорядженням В.о. Голови Київського апеляційного господарського суду від 08.05.2014 для розгляду апеляційної скарги Заступника прокурора Черкаської сформовано колегію суддів у складі: Головуючого судді Отрюха Б.В, суддів Михальської Ю.Б. та Тищенко А.І.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 08.05.2014 апеляційну скаргу прийнято до провадження.

В судовому засіданні 05.06.2014 представники прокуратури та відповідача-2 надали свої пояснення по справі. Інші сторони в судове засідання не з'явились, причини неявки суду невідомі, про слухання справи повідомлялись належним чином.

Беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників прокуратури та відповідача-2, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення суду, апеляційний господарський суд встановив наступне.

Як вбачається з Державного акту на право постійного користування землею, виданого виконкомом Черкаської районної ради та зареєстрованого у книзі записів державних актів на право користування землею за №25, Спеціалізований будівельно-монтажний трест " Укрспецводмонтаж" з 1984 року здійснював користування земельною ділянкою розміром 2,09 га.

На базі вказаного підприємства в процесі приватизації було утворено ВАТ "Пусконалагоджувальне Управління-202", яке згідно рішення Черкаської РДА від 20.09.2006 та договору оренди від 17.07.2007 отримало у користування строком на 5 років земельну ділянку площею 1,7995 га, в амінмежах Червонослобідської сільської ради (27.12.2010 державну реєстрацію ВАТ "Пусконалагоджувальне Управління-202" було припинено за рішенням засновників).

Згідно договорів купівлі-продажу частини комплексу від 09.06.2005, від 27.07.2004, та біржового контракту купівлі-продажу №1453 від 26.07.2004 ТОВ "Струм" набуло право власності на об'єкти нерухомості, які належали ВАТ "Пусконалагоджувальне Управління-202".

Так, згідно вказаних договорів Товариство з обмеженою відповідальністю "Струм" стало власником частини комплексу будівель, а саме: приміщення першого поверху літ. "А-ІІ" площею 191,8 кв.м. та приміщення другого поверху, площею 127,6 кв.м., а всього 319,4 кв.м.; частини комплексу будівель, а саме: нежитлова будівля "А-Г", площею 92,2 кв. м., гараж "Б-Г", площею 236,5 кв.м., насосна "Е"; об'єкту нерухомого майна, а саме: прибудова до адмінуправління А-1, площею 92,2 кв.м., гараж Б-1, площею 236 кв. м, насосна Е площею 6,5 кв.м., внутрішні автошляхи площею 1284 кв.м., майданчик для миття машин 108 кв.м., які знаходяться по вул. Лозова, 6 у селі Червона Слобода, Черкаського району Черкаської області.

З метою оформлення права користування земельною ділянкою, на якій знаходяться його об'єкти нерухомості, другий відповідач звернувся до Черкаської РДА та отримавши позитивну відповідь замовив ліцензованій організації розробку технічної документації по встановленню меж земельної ділянки площею 0,74 га під розміщення виробничої бази.

Розпорядженням голови Черкаської районної державної адміністрації №131 від 08.05.2008 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ТОВ "Струм" площею 0,7381 га, підтверджено право користування ТОВ "Струм" та передано у довгострокову оренду строком на 49 років без зміни цільового призначення (землі промисловості) даної земельної ділянки за рахунок забудованих земель ВАТ "ПНУ-202" в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради за межами населеного пункту.

На підставі вказаного розпорядження, 16.10.2008 між Черкаською районною державною адміністрацією та ТОВ "Струм" було укладено, нотаріально посвідчений, договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого останньому було передано у довгострокову оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 0,7381 га (землі промисловості) під розміщення виробничої бази за рахунок земель ВАТ "Пусконалагоджувальне Управління-202". На вказаній земельній ділянці знаходяться будівлі та об'єкти інфраструктури.

Договір зареєстровано у Черкаському районному відділі регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті по земельним ресурсах" 20.10.2008 за №0408879600146.

На підставі листа Державної сільськогосподарської інспекції в Черкаській області №1922 від 10.07.2013, прокуратурою Черкаського району було проведено перевірку, в результаті якої прокурором було зазначено, що прийняття розпорядження Черкаської районної державної адміністрації №131 від 08.05.2008, яким затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ТОВ "Струм" площею 0,7381 га, підтверджено право користування ТОВ "Струм" та передано у довгострокову оренду строком на 49 років без зміни цільового призначення (землі промисловості) земельну ділянку площею 0,7381 га за рахунок забудованих земель ВАТ "ПНУ-202" в адмінмежах Червонослобідської сільської ради за межами населеного пункту, здійснено з порушенням вимог Земельного кодексу України.

За результатами перевірки прокурором Черкаського району Черкаської області до суду було подано позов в інтересах держави в особі Черкаської обласної державної адміністрації до Черкаської районної державної адміністрації та товариства з обмеженою відповідальністю "Струм", в якому зазначено що прийняттям спірного розпорядженням були порушені права Черкаської обласної державної адміністрації щодо розпорядження земельною ділянкою. Оскільки спірне розпорядження прийняте з перевищенням повноважень, що є порушенням діючого земельного законодавства, тому і договір оренди, укладений на підставі незаконного розпорядження та підписаний не уповноваженою на те особою, є порушенням інтересів держави та покладає на прокуратуру, згідно ст.121 Конституції України обов'язок для їх захисту.

У відповідності до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шлейфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Згідно ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Згідно ст. 148 Господарського кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною державою. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до Земельного кодексу України та інших законів.

Згідно зі статтею 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (редакція чинна на момент виникнення спірних правовідносин) до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Загальні положення щодо організації, повноважень та порядку діяльності місцевих державних адміністрацій регулює Закон України "Про місцеві державні адміністрації".

З огляду на положення ст.1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" Черкаська РДА є місцевим органом виконавчої влади, що входить до системи органів виконавчої влади, здійснює виконавчу владу на території Черкаського району Черкаської області, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

З матеріалів справи вбачається, що Черкаська РДА розпорядженням від 08.02.2008 №131 затвердила технічну документацію із землеустрою та , згідно договору, передала в довгострокову оренду земельну ділянку без зміни її цільового призначення в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради за межами населеного пункту, товариству з обмеженою відповідальністю "Струм".

Статтею 13 ЗУ "Про місцеві державні адміністрації" унормовано, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення, у тому числі, питань використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.

З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що Черкаська РДА, приймаючи спірне розпорядження, діяла в межах належних їй повноважень та у визначений законом спосіб.

Посилання скаржника на невідповідність прийнятого Черкаською РДА спірного розпорядження положенням ст.116, 122 Земельного кодексу України колегією суддів до уваги не береться, оскільки положеннями цих статей (в ред. на час спірних правовідносин) було урегульовані земельні правовідносини пов'язані з визначенням повноважень органів та порядку передачі земельних ділянок у постійне користування, а не правовідносини з оренди землі.

Статтею 124 Земельного кодексу України (в ред. чинній на час виникнення спірних правовідносин) унормовано, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

З матеріалів справи вбачається, що згідно договорів купівлі-продажу частини комплексу від 09.06.2005, від 27.07.2004, та біржового контракту купівлі-продажу №1453 від 26.07.2004 другий відповідач у справі набув право власності на об'єкти нерухомості, які належали ВАТ "Пусконалагоджувальне Управління-202", та які знаходяться по вул. Лозова, 6 у селі Червона Слобода, Черкаського району Черкаської області.

Відповідно до інвентаризаційної справи на домоволодіння №6 по вул. Лозова в с. Червона Слобода, кадастрового плану, наявного в матеріалах "Технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою площею 0,7381 га на умовах оренди терміном на 49 років ТОВ "Струм" під розміщення виробничої бази в адмінмежах Червонослобідської сільської ради за межами населеного пункту по вул. Лозова, 6 за рахунок земель ВАТ "Пусконалагоджувальне Управління-202" (землі промисловості)", зазначені будівлі та споруди, складаючи частину цілісного майнового комплексу за адресою: Черкаський район, с. Червона Слобода, вул. Лозова, 6, знаходяться на земельній ділянці площею 0,7381 га.

Відповідно до ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України, якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.

Наведена стаття кореспондується з вимогами ст. 377 Цивільного кодексу України, згідно з якою, до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.

Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.

Таким чином, після придбання другим відповідачем зазначених будівель та споруд, земельна ділянка на якій вони розміщені та яка необхідна для їх обслуговування, правомірно перейшла у користування від ВАТ "Пусконалагоджувальне Управління-202" до ТОВ "Струм".

На підставі дозволу Черкаської РДА №01-19/1415 від 11.10.2007, спеціалізованим підприємством ТОВ "Геотоп-Сервіс", яке діяло на підставі ліцензії, виданої Державним агентством земельних ресурсів України, було виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документу, що посвічує право користування земельною ділянкою. При визначенні меж землекористування ТОВ "Струм" було виконано комплекс геодезичних робіт, за результатами яких було встановлено, що фактична площа земельної ділянки, становить 0,7381 га.

Крім того, між ВАТ "Пусконалагоджувальне Управління-202" до ТОВ "Струм" було проведено розподіл земельної ділянки на місцевості, про що складено акт розподілу (завірений нотаріально) та підписано акт погодження меж землекористування.

Відповідність зазначеної технічної документації чинному законодавству підтверджено висновком №1378 від 10.12.2007 державної експертизи землевпорядної документації.

Крім того, як зазначено у Постанові Кабінету Міністрів від 26.05.2004, №677 "Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли: земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення, а також проект відведення земельної ділянки може не розроблятися в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості) без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації, тобто розпорядження голови Черкаської районної державної адміністрації №131 від 08.05.2008 "Про підтвердження права користування земельною ділянкою товариству з обмеженою відповідальністю "Струм" прийнято у відповідності до вимог діючого законодавства.

На виконання зазначеного розпорядження 16.10.2008 між Черкаською районною державною адміністрацією та ТОВ "Струм" було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого ТОВ "Струм" було передано у довгострокову оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 0,7381 га (землі промисловості) під розміщення виробничої бази за рахунок земель ВАТ "Пусконалагоджувальне Управління-202".

Прокурор вважає, що оскільки вищевказане розпорядження Черкаської районної державної адміністрації видане з порушенням вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим воно підлягає визнанню недійсним, то і договір який укладено на виконання вказаного розпорядження також повинен бути визнаний недійсним.

Пунктами 1, 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 06.11.2009р. "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" передбачено, що цивільні відносини щодо недійсності правочинів регулюються Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, Сімейним кодексом України, Законом України від 12 травня 1991р. № 1023-ХІІ "Про захист прав споживачів" (в редакції Закону від 1 грудня 2005р. №3161-ІУ), Законом України від 6 жовтня 1998р. №161-ХІУ "Про оренду землі" (в редакції Закону від 2 жовтня 2003р. №1211-IV) та іншими актами законодавства.

При розгляді справ про визнання правочинів недійсними суди залежно від предмета і підстав позову повинні застосовувати норми матеріального права, якими регулюються відповідні відносини, та на підставі цих норм вирішувати справи.

В пункті 2.26 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" зазначено, що у вирішенні спорів про визнання недійсними договорів оренди земельної ділянки суди мають з'ясовувати наявність на момент укладення оспорюваного договору оренди рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки, оскільки його відсутність суперечить вимогам пункту 5 частини четвертої статті 15 Закону України "Про оренду землі" та пункту 3 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004р. №677. Також, розглядаючи справи у спорах про визнання недійсними договорів оренди, суди повинні з'ясовувати питання чинності рішень (розпоряджень), на підставі яких було укладено такі договори.

З огляду на положення ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України, відповідний договір оренди земельної ділянки державної власності може бути визнаний недійсним з підстав незаконності передання в оренду земельної ділянки, зокрема через недодержання процедури надання в оренду ділянки.

Колегією суддів встановлено, що Черкаська РДА, приймаючи спірне розпорядження, діяла в межах належних їй повноважень та у визначений законом спосіб.

Наявність рішення відповідного органу виконавчої влади є підставою для укладення оспорюваного договору оренди, який містить усі істотні умови для такого виду договору. Від імені Черкаської РДА договір підписаний повноважним представником даного органу, його головою, який згідно до ст.8 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" очолює вказану місцеву адміністрацію.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задовленні позову.

Частина 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно з частиною 2 статті 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Заперечення скаржника, викладені в апеляційній скарзі, не приймаються колегією суддів до уваги, оскільки не підтверджуються матеріалами справи та не спростовують висновків суду першої інстанції.

Колегія суддів Київського апеляційного господарського суду, оцінивши наявні в матеріалах справи докази, приходить до висновку, що рішення у даній справі прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та відповідністю висновків, викладених в рішенні, дійсним обставинам справи, тому рішення є законним та обґрунтованим. Підстав для скасування або зміни вказаного рішення та задоволення апеляційної скарги колегія суддів Київського апеляційного господарського суду не знаходить.

Керуючись статтями 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Заступника прокурора Черкаської області залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Черкаської області від 01.04.2014 по справі № 925/1252/13 залишити без змін.

Матеріали справи № 925/1252/13 повернути Господарському суду Черкаської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку.

Головуючий суддя Б.В. Отрюх

Судді Ю.Б. Михальська

А.І. Тищенко