05 червня 2014 року м. Полтава Справа № 816/1830/14
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гіглави О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Дрижирук М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
08 травня 2014 року Управління праці та соціального захисту населення Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області (далі - УПСЗН Глобинської РДА, позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, відповідач) про стягнення коштів у розмірі 3607,80 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що при зверненні до УПСЗН Глобинської РДА із заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_1, в порушення вимог Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям", не повідомила обставину, що впливає на виплату їй державної допомоги, а саме, про отримання нею доходу від здачі в оренду додаткової земельної частки (паю), що призвело до переплати останній державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 на суму 3607,80 грн. УПСЗН Глобинської РДА зверталось до відповідача з листами про необхідність повернення коштів у розмірі 3607,80 грн, проте вказані кошти відповідачем у добровільному порядку на розрахунковий рахунок управління не перераховані, що стало підставою для звернення управління з даним позовом до суду.
Позивач явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, будучи належно повідомленим про дату, час та місце судового розгляду справи, направив до суду заяву, у якій просив провести розгляд справи за відсутності уповноваженого представника управління.
Відповідач у судове засідання не з'явилась, хоча у матеріалах справи наявні докази, що вона належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суду не повідомляла, клопотань та заперечень до суду не направляла.
Згідно з частиною 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе провести розгляд справи за наявними у справі матеріалами за відсутності осіб, які беруть участь у справі.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 №1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина 10 статті 4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям").
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", визначає Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (далі - Порядок №250).
Пунктом 2 Порядку №250 визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до положень пункту 3 Порядку №250 призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
Згідно з пунктом 6 Порядку №250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.
До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та підопічні діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II груп або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_1 неодноразово (26.01.2012 та 02.07.2012) зверталася до УПСЗН Глобинської РДА із заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг /державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям/.
До заяв, серед інших документів, відповідачем були додані декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги за періоди з 01.07.2011 по 31.12.2011 та з 01.01.2012 по 01.07.2012. У відомостях про земельні ділянки, що перебувають у власності або володінні (користуванні), членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіки, неповнолітні діти) зазначено про наявність у відповідача земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого господарства /присадибна ділянка/ та земельної ділянки площею 3,56 га, що передана останньою в оренду Агрофірмі "Вересень".
Рішеннями від 02.02.2012 та 12.07.2012 ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї на періоди з 01.01.2012 по 30.06.2012 та з 01.07.2012 по 31.12.2012 відповідно.
Згідно зі статтею 13 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Відповідно до пункту 27 Порядку №250 контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
23.10.2013, з метою здійснення перевірки правильності нарахування та призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, УПСЗН Глобинської РДА звернулося із листом до Агрофірми "Вересень", в якому просило надати інформацію щодо отриманої ОСОБА_1 в 2011 та 2012 роках від агрофірми орендної плати за користування належними їй земельними паями в 2010 та 2011 роках.
31.10.2013, у відповідь на вказаний лист, на адресу управління надійшли довідки Агрофірми "Вересень", зі змісту яких слідує, що у 2011 та 2012 роках ОСОБА_1 здавала в оренду Агрофірмі "Вересень", та, як наслідок, отримувала за це відповідну орендну плату, земельні паї площею 3,56 га та 3,58 га. При цьому, у деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги за періоди з 01.07.2011 по 31.12.2011 та з 01.01.2012 по 01.07.2012, відповідач зазначила лише про передачу в оренду Агрофірмі "Вересень" одного земельного паю площею 3,56 га.
Таким чином, ОСОБА_1 своєчасно не повідомила (приховала) обставину, що впливає на виплату їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у період з 01.01.2012 по 31.12.2012, а саме, не повідомила про отримання нею додаткового доходу від здачі в оренду Агрофірмі "Вересень" земельної частки (паю) площею 3,58 га, що призвело до переплати останній державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 на суму 3607,80 грн.
Відповідно до пункту 12 Порядку №250 у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно пункту 28 Порядку №250 якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:
- визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
- повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
- у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
УПСЗН Глобинської РДА на адресу відповідача надсилалися листи від 04.02.2014 №70 та від 19.02.2014 №123 з проханням терміново повернути на рахунок управління переплату за надання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї в сумі 3607,80 грн за період з 01.01.2012 по 31.12.2012, проте ОСОБА_1 вказані кошти в добровільному порядку на користь позивача не повернула.
Відповідно до розрахунку переплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 03.06.2014, який мається у матеріалах справи, сума переплачених коштів складає 3607,80 грн.
Станом на момент розгляду справи відповідачем до матеріалів справи не надано доказів повернення нею на користь управління переплати по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 у сумі 3607,80 грн
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області (р/р 35415033011913, код 03195122, МФО 831019, банк одержувача ГУДКС України у Полтавській області /призначення платежу - повернення допомоги/) кошти в розмірі 3607 (три тисячі шістсот сім) гривень 80 (вісімдесят) копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 10 червня 2014 року.
Суддя О.В. Гіглава