Постанова від 02.06.2014 по справі 253/4407/14-а

02.06.2014 Суддя: Марченко Н. Ю.

Справа № 253/4407/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

2 червня 2014 року Центрально-Міський районний суд міста Горлівки Донецької області в складі: головуючого - судді Марченко Н.Ю. при секретарі Сердцовій К.Є., за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача Хмельницької О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Горлівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, в якому, уточнивши свої позовні вимоги, просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки щодо відмови їй у перерахунку пенсії державного службовця на момент звільнення по заробітній платі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати неправомірними та скасувати рішення відповідача від 03.04.2014 року № 55; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії як державного службовця із розрахунку 80% від заробітної плати, яку вона мала на день звільнення, з моменту надання довідок про заробітну плату, включивши до розрахунку матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати. Позивач посилається на те, що з 24.07.2008 року їй було призначено пенсію державного службовця. 31.03.2014 року нею для перерахунку пенсії на момент звільнення були надані відповідачу довідки про складові заробітної плати № 10673/04 від 31.03.2014 року та № 10677/07 від 31.03.2014 року. 3 квітня 2014 року Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки було прийнято рішення при перерахунку її пенсії на момент звільнення не враховувати матеріальну допомогу та індексацію до складових заробітної плати. Свою відмову відповідач мотивує положеннями ст. 33 Закону України "Про державну службу" та Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". Вважає дії відповідача протиправними та таким, що не відповідає діючому законодавству.

Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала.

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Хмельницька О.Л. позов не визнала, просила в позові відмовити, посилаючись на те, що відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога та індексація заробітної плати не враховуються при призначенні пенсії державним службовцям. Також у своїх письмових запереченнях відповідач просив застосувати до позовних вимог ст. 99 КАСУ.

Суд, з'ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами вважає встановленим наступне:

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" з 25.07.2008 року.

31 березня 2014 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі на момент звільнення за нормами Закону України "Про державну службу" згідно довідкам № 10677/04 від 31.03.2014 року та № 16073 від 31.03.2014 року, виданим Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки.

3 квітня 2014 року Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 прийнято рішення №55 при перерахунку пенсії по заробітній платі на момент звільнення не враховувати матеріальну допомогу та індексацію до складових заробітної плати з посиланням на ст. 33 Закону України "Про державну службу" та Постанову КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", відповідно до якої заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, а матеріальна допомога при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця не враховується.

Суд вважає, що таке рішення відповідача не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства з огляду на таке:

Згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (в редакції, яка діяла до внесення змін згідно із Законом № 1166-VII від 27.03.2014 р).

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону України "Про державну службу" державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Із довідки Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки № 10673 від 31.03.2014 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією), що подається для перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", вбачається, що позивачу була виплачена матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати. На всі виплати, включені в довідку, нараховано внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій, врегульовано ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Так, частина 1 статті 66 зазначеного Закону визначає, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

При цьому в даному випадку перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Такі висновки викладені в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року в справі за аналогічним позовом фізичної особи до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області, Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, а також постанові Верховного Суду України від 6 листопада 2013 року в справі за аналогічним позовом фізичної особи до Управління Пенсійного фонду в м. Івано-Франківську про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.

Згідно ч. 1 ст. 244-2 КАСУ рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Враховуючи наведене, суд вважає необхідним визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки від 03.04.2014 року № 55 щодо не врахування при перерахунку пенсії позивача сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки та індексації заробітної плати, на які нараховано внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії державного службовця із розрахунку 80 % її заробітної плати, включивши до розрахунку пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань і індексації заробітної плати, на які нараховано внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Частиною 4 ст. 45 Закону України № 1058-ІV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Заява про перерахунок пенсії була подана позивачем 31.03.2014 року. Відтак, відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.04.2014 року.

Позовні вимоги в частині визнання дій відповідача неправомірними задоволенню не підлягають, оскільки в даному випадку правове значення для позивача має саме рішення від 03.04.2014 року № 55, а не дії відповідача. Крім того, суд вважає відсутніми підстави для скасування вищевказаного рішення відповідача щодо здійснення позивачу перерахунку пенсії, тому позовні вимоги в цій частині задоволенню також не підлягають. Суд вважає, що порушені права позивача достатньою мірою будуть поновлені шляхом визнання рішення відповідача протиправним та зобов'язання зробити перерахунок призначеної позивачу пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, на які нараховано внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАСУ, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки № 55 від 03.04.2014 року в частині відмови врахувати при перерахунку пенсії ОСОБА_1 як державного службовця суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки та індексації заробітної плати, на які нараховано внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця з 01.04.2014 року із розрахунку 80 % її заробітної плати, включивши до розрахунку пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань і індексації заробітної плати, на які нараховано внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Донецької області шляхом подання апеляційної скарги через Центрально-Міський районний суд міста Горлівки протягом десяти днів з дня оголошення постанови. Особи, які беруть участь у справі і не були присутні під час оголошення постанови, мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: Н. Ю. Марченко