26 травня 2014 року м. Київ К/9991/15961/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу
Державної податкової інспекції у Голопристанському районі Херсонської області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22.12.2010 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.02.2011
у справі №2-а-26454/10/0570
за позовом Державного підприємства «Макіїввугілля»
до Державної податкової інспекції у Голопристанському районі Херсонської області
про визнання дій протиправними та визнання недійсними податкових повідомлень-рішень, -
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22.12.2010, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.02.2011, позов задоволено частково. Визнано недійсним податкове повідомлення-рішення ДПІ у Голопристанському районі Херсонськоїобласті від 15.09.2010 №0004311500/0про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 75,01 грн. та від 15.09.2010 №0004301500/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 267,18 грн.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та закриття провадження у справі, з підстав невірного застосування норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідачем проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати земельного податку за травень, червень, липень 2010 року, за результатами якої складено акт №0004301500 від 15.09.2010.
За висновками акта перевірки позивачем порушено вимоги пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: встановлена несвоєчасна сплата узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку ( з затримкою на 15 та 76 календарних днів).
На підставі акта перевірки відповідачем 15.09.2010 прийнято податкові повідомлення-рішення №0004311500/0, яким за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання на 15 дні в сумі 750,05 грн., визначено податкове зобов'язання з земельного податку у вигляді нарахування штрафних санкцій у розмірі 10% на суму 75,01 грн. та №0004301500/0, яким за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання на 76 календарних днів в сумі 1335,88 грн., визначено податкове зобов'язання з земельного податку у вигляді нарахування штрафних санкцій у розмірі 20% на суму 267,18 грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем подано податковий розрахунок земельного податку, який отримано податковим органом 28.01.2010 за №407, яким сума земельного податку за 2010 рік визначена в розмірі 9000,60 грн., або 750,05 грн. щомісячно.
14.09.2010 позивачем платіжним дорученням №3829 сплачено поточні податкові зобов?язання по земельному податку по строку сплати 30.09.2010 у розмірі 2086 грн., які відповідач скерував на погашення податкових зобов?язань попередніх податкових періодів, тобто фактично здійснив перерозподіл платежу позивача, змінивши при цьому призначення платежу самостійно визначене платником податків.
Згідно з пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання,- у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов?язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов?язання,- у розмірі п?ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно із п. 3 ч. 1, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових) платежів у встановлені законами терміни.
Обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Виходячи із змісту пп. 4.1.1. п. 4.1 ст. 4, пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, та зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації.
Згідно із пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 цього ж Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Пунктом 7.7 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фонами» визначена рівність бюджетних інтересів. З цією метою визначено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Разом з тим, Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним законом з питань оподаткування і який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу і які не передбачають можливості зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування чи порушення норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене, судова колегія вважає, що суд першої та апеляційної інстанції, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили справу у відповідності з нормами матеріального права та постановили обґрунтоване рішення, підстав для їх скасування, з мотивів викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Голопристанському районі Херсонської області відхилити, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22.12.2010 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.02.2011 залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун