26 травня 2014 року м. Київ К/9991/7623/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу
Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2
на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.10.2010 та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2011
у справі №2а-44327/09/2070
за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2
до 1) Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області, 2) Державної податкової адміністрації у Харківській області
про визнання дій незаконними, визнання рішення незаконним і повністю недійсним, стягнення коштів на відшкодування матеріальної та моральної шкоди, -
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 04.10.2010 позов задоволено частково. Визнано рішення начальника Лозівської ОДПІ у Харківській області від 04.10.2006 №0000222306/0 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій незаконним і недійсним в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 340,00 грн. за застосування при здійсненні розрахункових операцій опломбованого з порушенням встановленого порядку РРО, та у сумі 612,30 грн. - за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі котів, зазначеній у денному звіті РРО. В задоволенні інших вимог відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2011 постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.10.2010 скасовано в частині задоволених позовних вимог про визнання незаконним та недійсним рішення начальника Лозівської ОДПІ в Харківській області від 04.10.2006 №0000222306/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 340,00 грн. - за застосування при здійсненні розрахункових операцій опломбованого з порушенням встановленого порядку РРО, та у сумі 612,30 грн. за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті реєстратора розрахункових операцій, з прийняттям в цій частині нового рішення про відмову в позові.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою позивача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про задоволення позову, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
ДПА у Харківській області проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб?єктами підприємницької діяльності, а саме господарської одиниці - магазину, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, який належить ФОП ОСОБА_2, за результатами якої складено акт від 27.07.2003 №202700145/231.
За висновками акта перевірки позивачем допущено порушення, зокрема, п.1, 2, 4, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не проведено розрахункову операцію через РРО та не видано розрахунковий документ встановленої форми на суму 10,34 грн., не забезпечено відповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів зазначеній в денному звіті РРО в розмірі 122,46 грн., застосування при здійсненні розрахункових операцій опломбованого з порушенням встановленого законодавством порядку РРО (пломба ВВ 091752 встановлена на корпусі РРО розірвана у місці з?єднання верхньої та нижньої кришок корпусу).
На підставі акта перевірки відповідачем прийнято рішення №0000222306/0 від 04.10.2006, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1004,00 грн.
Постановою Господарського суду Харківської області від 20.03.2007 рішення №0000222306/0 від 04.10.2006 в частині нарахованих штрафних санкцій в сумі 51,70 грн. скасовано, в цій частині зазначене судове рішення набрало законної сили.
Щодо застосованих на підставі оспорюваного рішення №0000222306/0 від 04.10.2006 штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 340,00 грн. за порушення п.4 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та в сумі 612,30 грн. за порушення п.13 ст.3 цього Закону, то судова колегія вважає за необхідне погодитись з висновками суду апеляційної інстанції, що вони знайшли своє підтвердження та позивачем не спростовані.
Не можуть бути підставою для скасування рішення суду апеляційної інстанції доводи позивача щодо проведення відповідачем перевірки з порушенням закону.
Перевірки з питань здійснення контролю за дотриманням суб'єктами господарювання встановленого порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, проводяться відповідно до повноважень органів державної податкової служби, визначених Законом України від 04.12.1990 № 509 «Про державну податкову службу в Україні».
Зокрема, пунктом 2 статті 11 цього Закону встановлено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
Загальні умови і порядок контролю за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) встановлені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Так статтями 15 та 16 цього Закону визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок.
Статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначені підстави та порядок проведення планових та позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), у зв'язку з цим, ці норми не поширюються на перевірки щодо контролю за дотриманням вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», який регулює питання порядку проведення розрахунків і не відноситься до законодавства з питань оподаткування.
При здійсненні контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), органи державної податкової служби керуються вимогами Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яким контроль за проведенням готівкових розрахунків покладено на органи державної податкової служби, статтею 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», в частині дотримання умов допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових перевірок та чинними наказами Державної податкової адміністрації України.
Посадові особи податкового органу мають право приступити до проведення перевірок щодо контролю за дотриманням вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за умови надання суб'єкту господарювання під розписку направлення на перевірку, копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової перевірки. Наказ на проведення планової перевірки не видається.
У разі порушення відповідачем приписів ст.11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», суб'єкт підприємницької діяльності має право не допустити посадових осіб податкового органу до проведення перевірки, чим позивач не скористався, визнавши її проведення правомірним.
З огляду на викладене, враховуючи, що позивачем не надано доказів, які б спростовували висновки податкового органу по суті виявлених порушень, висновки суду апеляційної інстанції, що податковий орган при проведенні перевірки діяв у межах повноважень та у спосіб передбачений Законами України «Про державну податкову службу в Україні», «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» є правильними.
Доводи касаційної скарги правильності висновків суду апеляційної інстанції не спростовують та не можуть бути підставою для його скасування, з мотивів викладених в касаційній скарзі.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 відхилити, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2011 залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун